Informacija
iBiblioteka
DUK

Kauno entuziastų virtualios parodos

KAUNISTIKOS skaitykla pristato visą gausybę virtualių parodų, skirtų Kauno miesto entuziastams. Šios unikalios ekspozicijos kviečia jus į nepakartojamą kelionę per mūsų miesto kultūrą ir istoriją, atskleisdama įvairiausius požiūrius į Kauną.

Aplankykite virtualių parodų erdves, kuriose jus pasitiks įvairių formų informacija – nuo fotografijų ir piešinių iki dokumentų ir žemėlapių. Kiekvienas eksponatas – tai pasakojimas apie Kauną, įkvėptas jo unikalumo bei istorinio paveldo.

Virtualiose parodose paskelbtas nuotraukas, tekstus kopijuoti ir platinti be kūrinio autoriaus, autorių teisių turėtojo sutikimo draudžiama.

Kilus klausimams dėl šioje interneto svetainėje esančios informacijos panaudojimo, prašom kreiptis el. paštu kaunistika@azuolynobiblioteka.lt, telefonu +370 37 32 42 44.

Apie mus

„Iš mažos gilės išauga didelis ąžuolas“, – teigia lietuvių patarlė. Pirmasis bibliotekos direktorius Kazys Povilaitis tokią „gilę“ pasodino dar 1956 m., pasiūlęs statyti naujus modernius bibliotekos rūmus su erdviomis skaityklomis, patogiais kabinetais… Paroda skirta Kauno apskrities viešosios Ąžuolyno bibliotekos 60-ojo jubiliejaus proga.

Apie mus

Virtualioje parodoje kviečiame pažvelgti į vieną iš Kauno savasties ženklų – Kauno ąžuolyną, kuris yra didžiausias Europos mieste esantis ąžuolynas.

Apie mus

Paroda skirta ilgametei miesto ir upių „bičiulystei“. Joje apžvelgiama Kauno istorija, atskleidžiama potvynių grėsmė, supažindinama su svarbiausiais kultūros paveldo objektais (Kauno pilimi, Vytauto bažnyčia, Pažaislio vienuolynu, Aleksoto tiltu). Ji nukels mus į skirtingus istorijos laikotarpius, atskleis senas fotografijos tradicijas, akivaizdžiai parodys, jog upės visais amžiais buvo neatsiejama miesto gyvenimo dalis.

Apie mus

Kauną per pastaruosius keletą šimtmečių aplankė visa eilė pasauliniu mastu žymių žmonių – politinių lyderių, karvedžių, menininkų, dvasininkų ir kt. Vieni iš jų viešėdami jau buvo plačiai žinomi pasaulyje (Napoleonas I, Fritjofas Nansenas ir kt.), kiti tik praėjus kuriam laikui pasiekė šlovės viršūnę (Achilė Ratis). Kviečiame iš arčiau susipažinti su viešnagės akimirkomis ir daugeliu kitų epizodų iš žymių žmonių apsilankymų Kaune.

Apie mus

Virtualios parodos tikslas – supažindinti vartotojus su išlikusiais Kauno dvarais ir dvareliais, liudijančiais apie praėjusių amžių bajoriškąją kultūrą ir gyvenimo būdą bei atkreipti visuomenės dėmesį į dvarų kaip kultūros paveldo vertybių likimą ir jų išsaugojimą.

Apie mus

Pristatoma vienos gražiausių Kauno gatvių – Laisvės alėjos – istorija: istorinės datos, Laisvės alėjoje gyvenę ir dirbę žymūs žmonės, atskirų pastatų istorija, įvairių laikotarpių nuotraukos (gubernijos, tarpukario, sovietmečio, atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę).

Apie mus

Virtualioje parodoje, parengtoje minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį (1918–2018 m.), pristatome Pirmosios Lietuvos Respublikos (1918–1940 m.) valstybingumo ženklus Kaune. Čia atrinkti objektai bei įvykiai, kurie atspindi valstybingumo įtvirtinimą, pasiektą pažangą, visuomenės susitelkimą ir pasiryžimą ginti savo valstybę.

Apie mus

Miestai, kaip ir žmonės, turi savo veidą, charakterį. Kartais jie verti ypatingų epitetų: lietuviškiausi, žaliausi, sportiškiausi ir t. t. Tačiau Kaunas yra išskirtinis – tarpukariu jis buvo vienintelė „laikinoji sostinė“ Europoje, o gal ir pasaulyje…

Apie mus

Įvairios transporto priemonės istorijos eigoje keičiasi, vienos atsiranda, kitos išnyksta ir apie jas byloja tik senos fotografijos ar eksponatai technikos muziejuose. Viena iš tokių vis labiau į užmarštį pasineriančių kadaise Kaune buvusių susisiekimo priemonių – siaurasis geležinkelis, anuomet kauniečių vadintas „kukuška“.

Apie mus

Kauno miesto, įsikūrusio dviejų didžiausių Lietuvos upių santakoje, likimas neatskiriamai buvo ir yra susijęs su upėmis. Žmonės nuo seno naudojosi upėmis (jų ištekliais) tiek kasdieninėje buityje, tiek darbe, tiek ir laisvalaikiu. Smėlėtos Nemuno ir Neries pakrantės bei jose esantys paplūdimiai miestiečiams pasitarnaudavo kaip puikios rekreacinės zonos. Pirmojoje Lietuvos Respublikoje Kauno paupių paplūdimiai šiltuoju metų laiku tapdavo miesto visuomenės traukos objektu, tam tikra laisvalaikio (ir ne tik) praleidimo erdve.

Apie mus

Kaunas – vienintelis Lietuvos miestas, kuriame įrengti įdomios architektūros inžinieriniai statiniai, sumaniai pritaikyti prie aplinkos (tiesa, Vilniuje veikia panašus įrenginys – keltuvas į Gedimino kalną). Funikulieriai pastatyti Lietuvos prezidento Antano Smetonos rūpesčiu. Žaliakalnio funikulierius, įrengtas 1931 m., o 1935-aisiais pradėjo veikti antrasis Kauno funikulierius Aleksote, sujungęs Nemuno krantinę su Aleksotu, Linksmadvariu.

Apie mus

Juokas – viena teigiamiausių žmogaus emocijų, palaikanti dvasios pusiausvyrą, leidžianti nors trumpam atsipalaiduoti nuo kasdieninio gyvenimo rūpesčių. Prieš Jūsų akis – potencialūs „juoko sukėlėjai“, kurie padės atrasti gerą nuotaiką ir paskatins kitomis akimis pažvelgti į istoriją. Iš tarpukario spaudos ar amžininkų prisiminimų atrinkome ir suskirstėme į temines grupes juokingus pasakojimus apie to meto Kauno žymius žmones (Borisą Dauguvietį, Vincą Mickevičių-Krėvę, Vladą Didžioką, Petrą Kalpoką, Justiną Vienožinskį ir kt.), paprastus miestiečius ar anuometinius nusikaltėlius, atsidūrusius įvairiose komiškose situacijose. Taip pat siūlome pažvelgti į tarpukario karikatūristų darbus, kuriuose taikliai šaržuojami garsūs anuometinio Kauno žmonės, įvairios kauniečių gyvenimo būdo ydos, miesto infrastruktūros problemos ir kt. Tad pasijuokime!

Apie mus

Virtualioje parodoje pristatoma 10 Kauno mieste esančių pastatų, iškilusių iki 1940 m. Kai kurie iš jų gerai žinomi visuomenėje (Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų centriniai rūmai, Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės senieji korpusai ir kt.), tuo tarpu kiti (Kauno sporto medicinos centras, Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė ir kt.) žinomi tik nedaugeliui. Ši virtuali paroda yra apžvalginio pobūdžio, joje nesiekiama apžvelgti visų Kauno pastatų (statytų iki 1940 m.), kuriuose vienu ar kitu metu veikė su medicina ar sveikatos apsauga susijusios įstaigos (ligoninės, poliklinikos, ligonių kasos, vaistinės ir kt.).

Apie mus

Šioje virtualioje parodoje pristatomi objektai, kadaise buvę savojo miesto ar miestelio „vietos dvasios“ (lot. genius loci) dalimi, yra verti, kad būtų prisimenami. Tegul senosios nuotraukos ir atvirukai, kuriuose jie užfiksuoti, byloja apie išnykusius, bet nepamirštus Kauno regiono miestų ir miestelių praeities ženklus: Kaune, Birštone, Garliavoje, Jonavoje, Kaišiadoryse, Kalvarijoje, Kazlų Rūdoje, Marijampolėje, Prienuose, Šakiuose ir Vilkaviškyje.

Apie mus

Tai – prieštaringas laikotarpis, kuriame miesto ūkinis gyvenimas gana sparčiai atsigavo po karo negandų, daugėjo gyventojų, vystėsi pramonė, tačiau tuo pat metu Kaune vyko ryškus visuomenės gyvenimo sovietizavimas.

Apie mus

Fotografijų paroda – tai būtojo laiko, tačiau dar neseniai gyventų dienų kronika, fragmentiška ekskursija, priminimas, kas buvo, kaip buvo ir kas apie tai buvo pasakojama – pagaliau kaip iš tikrųjų buvo… Atlaidžiai šypsodamiesi pažvelkime į Kauną ir kauniečius, gyvenusius pagal tuomet privalomas Komunistų partijos direktyvas, kai su vėliavomis ir transparantais jie žygiavo Spalio revoliucijos ir Gegužės 1-osios demonstracijose, statė paminklus okupantų stabams…

Apie mus

Laiptai į Žaliakalnį, laiptai į Aleksotą, laiptai į Fredą, laiptai į Aukštuosius Šančius… Kaune – 62 laiptai. Anksčiau ar vėliau su jais neišvengiamai tenka susidurti kiekvienam kauniečiui ir, sunkiai šnopuojant, įveikti kelis šimtus pakopų. Slėnyje įsikūrusiame mieste be laiptų neišsiversi. Juos projektuoti ir statyti verčia pati gamta. Kitaip tariant, laiptai – tai Kauno likimas…

Apie mus

Želdynai yra neatskiriama Kauno urbanistinio audinio dalis. Parkai suteikia urbanizuotų vietų gyventojams galimybę pabūti gamtos apsuptyje, grynina miesto orą, papuošia Kauną žaliuoju rūbu. Virtualioje parodoje kviečiame pasižvalgyti po Kauno parkus, susipažinti su jų istorija, parkuose esančiais įdomiais ir unikaliais objektais.

Apie mus

Kviečiame susipažinti su Kauno memorialinių muziejų interjerų paveldu. Žymių asmenybių namuose išliko daug autentikos, juose atsispindi XX a. I pusės kasdienybės kultūra ir dizaino tendencijos nuo istorizmo iki art deco. Tarpukario inteligentų pasaulėžiūrai didelę įtaką turėjo lietuvybės atgimimas, todėl nuosavus namus įrengdavo vietos architektai, dažytojai-butų dekoratoriai, staliai-baldžiai, kambarius puošė savų meistrų ir menininkų kūriniai.

Apie mus

Šeimos albumai lyg veidrodis atspindi žmonių tarpusavio santykius ir nuotaikas, tuometinę aplinką, daug kitų svarbių ir įdomių dalykų. Parodos nuotraukos atskleidžia dviejų kauniečių šeimų – Majauskų ir Kazlauskų istoriją ir likimus – nuo nerūpestingų dienų tarpukario Kaune iki Sibiro tremties ir pokario sunkumų. Jos susidėlioja į įspūdingą istorinį pasakojimą, lydimą tikslių mokytojos Valerijos Majauskaitės-Kazlauskienės komentarų.

Apie mus

„Namas ant kalno“, taip XX a. 3-iajame deš. vietinių gyventojų buvo vadinamas namas Trakų g. 34 (dab. V. Mykolaičio-Putino g. 13), Žaliakalnyje, vadinamajame Radijo rajone. Namą suprojektavo ir pasistatė žymus pedagogas, rašytojas, vertėjas Antanas Busilas (1889–1951), kuris su šeima jame gyveno 1926–1936 m. Čia nuomininkais buvo filosofas Vosylius Sezemanas ir aktorius Vincas Steponavičius, svečiavosi rašytojas, kanauninkas Juozas Tumas-Vaižgantas, dailininkas Liudas Truikys, chorvedys Klemensas Griauzdė, o kaimynystėje gyveno architektas Stasys Kudokas ir pulkininkas Mykolas Mačiokas.

Apie mus

Tai pasakojimas apie vieną paprastą šeimą, kokių Kaune yra ne viena. Ši mikroistorija yra miesto ir šalies politinės, socialinės, ekonominės, švietimo istorijos sudedamoji dalis. Žmonių kasdienybė, gyvenimo sąlygos, profesinė veikla atspindi XX a. Kaune vykusius procesus.

Apie mus

Ilgametis Kauno apskrities viešosios bibliotekos (nuo 2024 m. – Ąžuolyno bibliotekos) bibliografas, knygų mylėtojas, meno, muzikos ir literatūros žinovas, darbštus kraštotyrininkas, lektorius Chuanas Viktoras Spitrys teigė: „Biblioteka – tai gyvenimo medis, prie kurio ateinama išmokti tobulumo“.