Informacija
iBiblioteka
DUK

Prakalbinta istorija

Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centro fonduose saugoma daugiau nei 230 tūkstančių egzempliorių senų ir retų leidinių (knygų, periodinių leidinių, rankraščių ir t. t.), kuriuos metai iš metų tyrinėja bibliotekos specialistai. Kiekvieną kartą tvarkant leidinius, juos analizuojant, apžiūrint, aprašant, „kalbinant“, atliekamas didesnis ar mažesnis tyrimas, iš kurio gimsta trumpesni ar ilgesni, apžvalginiai ar giliai temą nagrinėjantys tekstai, su kuriais kviečiame susipažinti rubrikoje „Prakalbinta istorija“.

Lietuvių nuotykiai 1924 m. VIII Paryžiaus olimpinėse žaidynėse

Organizacijų jubiliejinės dainų šventės (I). Lietuvių katalikų jaunimo sąjunga (federacija) „Pavasaris“

„Skrendu kaip vėjas, kaip svajonė, Su numylėtu Anbuku“

Šįkart kviečiame paminėti net kelias sukaktis. 1924 m. rudenį Antanas Gustaitis gavo Aviacijos viršininko leidimą ir 1924–1925 m. žiemą pradėjo statyti savo pirmąjį lėktuvą. Taigi sukanka 100 metų nuo ANBO gimimo.
Antroji sukaktis ne mažiau svarbi Lietuvos aviacijai – sukako 90 metų nuo grandiozinio ANBO eskadrilės žygio per Europą 1934 m. birželio 25d. – liepos 19d.

Organizacijų jubiliejinės dainų šventės. II dalis. Lietuvos šaulių sąjungos jubiliejinės dainų šventės

Minėdami Dainų šventės šimtmetį, prisiminkime pirmųjų švenčių dalyvius ir chorinės muzikos propaguotojus. Pirmosios Lietuvos Respublikos organizacijos aktyviai prisidėjo prie šios tradicijos kūrimo, ypač rengdamos jubiliejines šventes. Lietuvos šaulių sąjunga, nepaisant savo paramilitaristinio pobūdžio, daug dėmesio skyrė kultūrinei veiklai ir chorų kūrimui, kurie pasiekė aukštą profesionalumo lygį. 1929 ir 1939 metų dainų šventės laikomos svarbiomis, ypač 1939 m. šventė, kuri vertinama kaip geriausia tarpukario dainų šventė.

Šiemet minimas Žemės ūkio akademijos įkūrimo šimtmetis – puiki proga pažvelgti į svarbų šios aukštosios mokyklos vaidmenį tarpukario Lietuvoje, žemės ūkio krašte. Ąžuolyno bibliotekoje saugomi dokumentai, ypač „Žemės ūkio akademijos metraštis“ ir „Žemės ūkio akademijos pirmojo dešimtmečio apyskaita“, išsamiai atskleidžia Akademijos kūrimąsi ir veiklą tarpukariu, jie įkvėpė ir šio teksto tematiką. Straipsnyje nagrinėjamos universiteto ištakos, Akademijos organizavimo klausimai, trumpai nušviesta universiteto ir jo personalo veikla, neaplenkiant ir linksmesnės dalies – didžiausių institucijos švenčių.