Kviečiame į dr. Vidmanto Vyšniausko paskaitą „Kuo būti? Jaunų žmonių tapatybės klausimai Šalčininkų krašte”


Renginio detalės

 


Kviečiame į dr. Vidmanto Vyšniausko paskaitą „Kuo būti? Jaunų žmonių tapatybės klausimai Šalčininkų krašte”. Šalčininkų kraštas, kaip ir visa Vilnija, turi labai sudėtingą istoriją. XX amžiuje šios žemės priklausė Rusijos imperijai, Lenkijai, Lietuvai. Dėl teritorijos besigrumiančių kaimyninių valstybių kariuomenės ne kartą jas užėmė ir nuniokojo. Šalčininkų krašto žmonės dėl savo tapatybės neretai nukentėdavo, būdavo persekiojami.
Paskaita vyks birželio 6 d. 18.00 val. Ąžuolo salėje, Ąžuolyno bibliotekoje (Radastų g. 2, 2 a.).

Apie paskaitą:

Šalčininkų kraštas, kaip ir visa Vilnija, turi labai sudėtingą istoriją. XX amžiuje šios žemės priklausė Rusijos imperijai, Lenkijai, Lietuvai. Dėl teritorijos besigrumiančių kaimyninių valstybių kariuomenės ne kartą jas užėmė ir nuniokojo. Šalčininkų krašto žmonės dėl savo tapatybės neretai nukentėdavo, būdavo persekiojami.

Žmonių tapatybei stiprią įtaką darė ir migracija. Per XX amžių į šias žemes atsikėlė nemažai lenkų, baltarusių, ukrainiečių, rusų, lietuvių ir kitų tautybių žmonių, kurie ilgainiui maišėsi tarpusavyje formuodami Šalčininkų krašto visuomenę.

Dabartinis Šalčininkų jaunimas (t. y. žmonės, gimę po 1990 m.), neretai turėdamas įvairių tautų protėvių, prisiliesdamas prie įvairių kultūrų ir religijų, susiduria su savo tapatybės pasirinkimo klausimais: kuo būti? Kokiai tautai save priskirti?

Paskaitos metu dr. Vidmantas Vyšniauskas pristatys, kaip ir kodėl jauni žmonės Šalčininkų krašte bando atsakyti į minėtus klausimus.

Apie  lektorių:

Paskaitą ves istorijos magistras (Varšuvos universitetas) ir sociologijos mokslo daktaras (Vytauto Didžiojo universitetas) Vidmantas Vyšniauskas, kuris šiuo metu Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos institute atlieka podoktorantūros stažuotę. Jo tyrimai apima Pietryčių Lietuvoje gyvenančių žmonių tapatybę ir socialinę atmintį. Jis tyrinėja, kaip tarp Pietryčių Lietuvos žmonių komunikuojama socialinė atmintis yra panaudojama žmonių tapatybės kūrimui.

Paskaita parengta įgyvendinant Lietuvos mokslo tarybos (LMT) finansuojamą mokslo projektą „Tautinių mažumų jaunimo identitetų trajektorijos: nuo regioninio iki viršnacionalinio (Šalčininkų̨ rajono atvejis)“ (Nr. S-PD-24-57 2024-01-22).

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.