Informacija
iBiblioteka
DUK

Žemosios Panemunės dvaro skaitymo festivalis

Žemosios Panemunės dvaro skaitymo festivalis

Ąžuolyno biblioteka ir Žemosios Panemunės dvaras, kuriame susitinka istorinė paslaptis ir natūralus gamtos grožis, kviečia į jau tradicija tampantį skaitymo festivalį. Literatūra visada buvo neatsiejama dvaro gyvenimo dalis, kurią birželio 1 d. nuo 12.00 val. iki 17.00 val. kviesime patirti kartu. Žemosios Panemunės dvare, adresu Kalno g. 5, Žemoji Panemunė, Šakių raj., Jūsų lauks knygų pristatymai, renginys „Gyvosios knygos“, parodos, edukaciniai užsiėmimai ir įvairios literatūrinės akcijos.

Festivalio programa:

13.00–14.00 val. Eimanto Gudo knygų „Mėlynas kraujas“ ir „Gedimino kraujas“ pristatymas

Eimantas Gudas – istorikas, visuomenės veikėjas, Sakartvelo erelio ordino riteris. Festivalio metu jis pristatys dvi savo knygas, tapusias bestseleriais: „Mėlynas kraujas“ ir „Gedimino kraujas“. Per pokalbį su Eimantu Jūsų sąmonėje naujai nušvis viena iš didingiausių Europos aristokratų giminių – Radvilos – bei jiems prilygti gana sėkmingai bandę Chodkevičiai, Pacai, Sapiegos ir Tiškevičiai. Taip pat naujai pažvelgsite į katalikiškoje Europoje didžiausias teritorijas valdžiusią Gediminaičių-Jogailaičių dinastiją ir atrasite mažai žinomas šios giminės moteris. Renginį moderuos Žemosios Panemunės dvaro valdytoja Rasa Jakelienė.

14.00–17.00 val. Renginys „Gyvosios knygos“

Akciją „Gyvosios knygos“ sudaro „gyvosios knygos“, bibliotekininkas ir skaitytojai. „Gyvosios knygos“ – tai pažeidžiamoms socialinėms grupėms priklausantys asmenys, kurie patiria diskriminaciją ar išankstines nuostatas, taip pat įdomiai gyvenantys ir netikėtų patirčių turintys žmonės. Skaitymo procesas – tai atviras „gyvosios knygos“ ir skaitytojo pokalbis. „Gyvoji knyga“ dalijasi savo istorija, o skaitytojas gali užduoti klausimų ir išgirsti atvirų atsakymų. Šis neformalaus ugdymo metodas yra įrašytas į Europos Tarybos jaunimo žmogaus teisių ugdymo programą.

12.00–17.00 val. Ekspozicija „Literatūrinis pojūčių salonas“

„Literatūrinis pojūčių salonas“ – intriguojanti, skaityti, diskutuoti, pažinti literatūros kūrinį per kvapo, skonio, lytėjimo ir garso prizmę kviečianti interaktyvi pojūčių ekspozicija, sukurta Ąžuolyno bibliotekos kartu su VšĮ „Pojūčių teatras“. Ekspozicijoje pateikiami aštuoni literatūros kūriniai, kurių atmosfera kuriama su įvairiomis jutiminius procesus stimuliuojančiomis priemonėmis. Parodos kūrėjų tikslas – pasitelkiant pojūčius, skaitytojui siūlyti pamąstyti, kokius vaizdinius, atmosferą kuria jis pats, skaitydamas konkrečią knygą, bei skatinti daugiau skaityti persikeliant į knygų kuriamus pasaulius.

12.00–17.00 val. Fotografijų paroda „Iškilieji dvarai“ (autorė Iveta Bajorinaitė)

Fotografijų paroda „Iškilieji dvarai“ kviečia pajausti to laikmečio dvasią, kada Žeimių, Vaitkuškio, Veprių bei Lyduokių dvaruose gyveno ir kūrė grafai Kosakovskiai. Su kvapais ir stereoskopiniais vaizdais ši kelionė taps užburianti ir įsimintina. „1840-ųjų išradimu tapo stereoskopinė fotografija. Nieko nuostabaus, kad stereoskopiniai vaizdai iki 1850-ųjų taip išpopuliarėjo, kad tapo ne mada, o manija. Ponios dvaruose per stereoskopus apžiūrinėdavo nuotraukas ir smagiai leisdavo laiką. Šių laikų galimybės leidžia sukurti tokius vaizdus ir į juos žvelgti pro 3D akinius“, – pasakoja parodos autorė Iveta Bajorinaitė.
Iveta Bajorinaitė 1998–2004 metais Kauno technologijos universitete Dizaino ir technologijų fakultete įgijo pirmąją specialybę, o 2019 metais Kauno taikomosios dailės mokykloje – antrąją, fotografo. Jos asmeninės parodos keliauja po įvairius Lietuvos dvarus bei muziejus.

12.00–17.00 val. Interaktyvus edukacinis žaidimas „Knygos kelias“

„Knygos kelias“ – tai interaktyvus mokomasis žaidimas, kurio metu dalyviai ne tik sužinos, kaip būdavo gaminamos knygos skirtingais laikotarpiais, bet ir galės sudalyvauti visame knygos gaminimo procese.

12.00–17.00 val. Interaktyvus edukacinis žaidimas „Knygos kodas“

„Knygos kodas“ – interaktyvus edukacinis žaidimas apie literatūrą, skirtas visiems knygų mylėtojams. Jį sudaro 7 užduotys, parengtos pagal žymiausių Lietuvos ir pasaulio autorių kūrinius. Užduotys pareikalaus klasikinės ir naujosios pasaulio literatūros išmanymo – reikės atpažinti kūrinių autorius, literatūros žanrus, epochas, rūšis, stilius, pačius kūrinius iš pateiktų citatų, gerokai pasukti galvą ir prisiminti, ko mokė (ar nemokė) mokykloje.

12.00–17.00 val. Interaktyvus kūrybinis piešimo užsiėmimas

Kūrybinio užsiėmimo metu supažinsite su kūrybinėmis mobiliosiomis programėlėmis, skirtomis statyti pilis. Galėsite pasistatyti pasirinktą Lietuvos dvarą arba sukurti savo unikalų dvarą, pasitelkdami skirtingas tekstūras, formas, spalvas ir pan.

12.00–17.00 val. Interaktyvi kūrybinė edukacija „Kelionė po Lietuvos dvarus“

Interaktyvi kūrybinė edukacija „Kelionė po Lietuvos dvarus“ kviečia į spalvingą kelionę po Lietuvos pilis ir dvarus! Spalvindami Lietuvos dvarus sužinosite, kuo ypatingi šie paveldo objektai ir kur jie pastatyti, pamatysite, kokia daugybė istorinių pastatų yra visoje mūsų šalyje. Versdami knygelės puslapius rasite trumpų aprašų ir iliustracijų, o smagiausia – galėsite atkurti pilis ir dvarus jums patinkančiomis spalvomis!

12.00–17.00 val. Akcija „Aklas pasimatymas su knyga“

„Aklas pasimatymas su knyga“ kvies atsisakyti išankstinių nusistatymų, kuriais vadovaujantis pasirenkami tam tikri žanrai ar autoriai. Knygas rinksitės pagal leidinius jau perskaičiusių asmenų užrašytas žinutes, neatskleidžiančias autorių tapatybės ir knygų pavadinimo.

12.00–17.00 val. Akcija „Orakulas: ką tau šiandien kalba knygos?“

Maloni staigmena, kurią jums dovanoja knygos – išsitraukta dienos frazė. Gal šiandien perskaityta žinutė iš knygos bus tai, ko jums labai reikia šią akimirką?

Festivalio vieta – Žemosios Panemunės dvaras – kadais didingos LDK ir Abiejų Tautų Respublikos istorijos liudininkas bei atspindys laike. Tai pamiršti XVII a. Sapiegų rūmai, slepiantys didingą beveik 400 metų istoriją. Itališkos architektūros rūmai buvo pastatydinti apie 1650 m., jie priklausė kunigaikščių Sapiegų, Čartoriskių, grafų Tiškevičių giminėms, kurios giminiavosi su iškiliausiomis to meto Europos aristokratų šeimomis. Tvarkomi dvaro rūmų fragmentai, dvaro sodas bei parkas nuo 2023 m. pavasario yra atviri Lietuvos istorija ir kultūra besidomintiems lankytojams bei draugiškiems jų augintiniams. Nuostabi dvarą supanti gamta džiugina tiek norinčius atsikvėpti saulėtame dvaro kieme, tiek mėgstančius pasivaikščioti, mat dvaras įsikūręs tarp dviejų piliakalnių, kuriuos jungia pasivaikščiojimui skirta alėja ir istorinis 650 obelų sodas.

Norintiems patirti ypatingą dvaro sodo nuotaiką rekomenduojame į dvarą atvykti su savo patogiu paklotu ir pikniko krepšiu.

Festivalis nemokamas.

Organizatoriai: Ąžuolyno biblioteka, Žemosios Panemunės dvaras
Festivalio vieta: Kalno g. 5, Žemoji Panemunė, Šakių raj.
Laikas: 2024 m. birželio 1 d. 12.00–17.00 val.
Daugiau apie dvarą: www.zpdvaras.lt

Festivalio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.