Informacija
iBiblioteka
DUK

Paskaitų ciklas „Gyvenimas – tai kelionė, arba Rytų ir Vakarų susitikimas“

Paskaitų ciklas „Gyvenimas – tai kelionė, arba Rytų ir Vakarų susitikimas“

Kviečiame į paskaitų ciklą apie Azijos Šveicarija vadinamą Japoniją, jos kultūros, gyvenimo būdo aspektus bei ryšius su Lietuva. Visi renginiai vyks Ąžuolyno bibliotekos Žvaigždžių salėje (Radastų g. 2, 1 a.) 18.00 val.

Jūsų laukia šios paskaitos:

Rugsėjo 24 d. Arvydo Kumpio paskaita „Otsukaresama! Bendruomeniškumo ir atsidavimo kultūra japonų kasdienoje“;
Spalio 15 d. Astos Kavaliauskaitės paskaita „Sveikata iš gamtos. Tiesa ir mitai apie žaliąją arbatą“;
Lapkričio 5 d. Aidos Žvirblienės paskaita „Vakarų ir Rytų dietų mitybos panašumai ir skirtumai bei jų reikšmė sveikatai“;
Lapkričio 19 d. Linos Viršilienės paskaita „Japonijos švietimo sistema: pagarbos ir atsakomybės pavyzdžiai bei unikalios patirtys“;
Gruodžio 3 d. Ramūno Janulaičio ir Astos Kavaliauskaitės paskaita „Japonija Lietuvoje ir Lietuva Japonijoje. Samurajaus garbės kodeksas“.

Paskaita „Otsukaresama! Bendruomeniškumo ir atsidavimo kultūra japonų kasdienoje“

Ar žinojote, kad frazė „Otsukaresama“ Japonijoje reiškia ne tik padėką, bet ir atspindi gilų bendruomeniškumo jausmą? Taip, pažodinis frazės vertimas būtų „Gerbiamasis (-oji), labai nuvargote“, bet už atsidavimą bendram tikslui tas nuovargis yra vertas ypatingos pagarbos.

Apie tai ir ne tik išgirsite viešoje paskaitoje, kurioje bus nagrinėjama unikali japonų kultūrinė ypatybė – noras priklausyti grupei. Ką tai suteikia japonams? Pirmiausia, tai tiesiogiai susiję su kasdienių santykių palaikymu tarp bendradarbių ir draugų, įskaitant ir hierarchinius ryšius.

Kita sritis – glaudūs ryšiai, kuriami remiantis bendrais pomėgiais. Čia daugiau dėmesio bus skiriama vyresniajai kartai, garsėjančiai aktyvumu ir atsidavimu savo hobiams.

Paskaitą Ąžuolyno bibliotekos Žvaigždžių salėje (Radastų g. 2, 1 a.) rugsėjo 24 d. 18.00 val. ves VDU Azijos studijų centro direktorius dr. Arvydas Kumpis. Ateikite ir sužinokite, kaip japonų ištobulinta tvarka gali įkvėpti ir praturtinti mūsų kasdienybę.

Paskaita „Sveikata iš gamtos. Tiesa ir mitai apie žaliąją arbatą“

Per šią paskaitą į žaliąją arbatą pažvelgsime iš japonų perspektyvos. Kokią arbatą dažniausiai geria japonai? Kokios jos sveikatinančios savybės? Kaip atskirti, kuri arbata kokybiška?

Ar žinojote, kad tose prefektūrose, kur auginamos arbatžolės, keturis kartus mažiau vėžio atvejų?

Tiek ir daugiau apie japonų sveikatą bei kultūrą sužinosime iš Japonijos kultūros žinovės, gydytojos diplomą turinčios verslininkės Astos Kavaliauskaitės, statančios tiltus tarp Lietuvos ir Tekančios Saulės šalies.

Paskaita vyks spalio 15 d. 18.00 val. Ąžuolyno bibliotekos Žvaigždžių salėje (Radastų g. 2, 1 a.).

Paskaita „Vakarų ir Rytų dietų panašumai ir skirtumai bei jų reikšmė sveikatai“

Sakoma, kad žarnyno sveikata yra ilgo ir kokybiško gyvenimo garantas – sveikas, nepralaidus žarnynas garantuoja gerą imunitetą ir apsaugą nuo daugelio lėtinių ligų.

Ko galime pasimokyti iš Rytų šalių ir kaip pataisyti savo dietą, kad taptume sveikesni?

Paskaitos metu kalbėsime apie Vakarų ir Rytų mitybos įpročius, sužinosime, kuri dieta yra laikoma palankiausia sveikatai. Šiuos ir kitus klausimus lapkričio 5 d. 18.00 val. Ąžuolyno bibliotekos Žvaigždžių salėje (Radastų g. 2, 1 a.) aptars žarnyno sveikatą tirianti mokslininkė, LSMU gastroenterologijos klinikos doc. dr. Aida Žvirblienė. Jai pritars japonologas Žygimantas Vaičius, kuris papasakos, kaip kito japonų virtuvė nuo Edo periodo (vėlyvieji viduramžiai) iki šių dienų.
Po renginio lankytojų lauks šalto užpylimo Kukicha – japoniškos žaliosios arbatos stiebelių arbata, kuri turi mažiau kofeino, bet išsiskiria savo stipresniu skoniu. Ši arbata yra ekologiška, 2024 m. pirmojo derliaus skynimo.

Paskaita „Japonijos švietimo sistema: pagarbos ir atsakomybės pavyzdžiai bei unikalios patirtys, dėl kurių vaikai užauga sėkmingi“

Kviečiame susipažinti su Japonijos švietimu, holistiniu požiūriu į asmenybės ugdymą. Bendradarbiavusi su Japonijos mokyklomis ir per daugelį metų sukaupusi japoniškos švietimo kultūros patirties, J. Dobkevičiaus progimnazijos direktorė Lina Viršilienė pasidalins atrastais ugdymo pavyzdžiais, kurie leidžia suvokti Vakarų ir Rytų švietimo panašumus ir skirtumus, suprasti vertingiausius žmogaus ugdymo pagrindus.

Paskaita vyks lapkričio 19 d. 18.00 val. Ąžuolyno bibliotekos Žvaigždžių salėje (Radastų g. 2, 1 a.).

Paskaita „Japonija Lietuvoje ir Lietuva Japonijoje. Samurajaus garbės kodeksas“

Gruodžio 3 d. 18.00 val. Ąžuolyno biblioteka kviečia į Žvaigždžių salę (Radastų g. 2, 1 a.), kur vyks paskutinė ciklo „Gyvenimas – tai kelionė“ paskaita. Istorikas, ketvirtos kartos kaunietis Ramūnas Janulaitis praskleis paslapties skraistę, ir prieš mūsų akis atsivers prieškarinio Kauno vaizdai.

Iš kur Kauną užplūdo žydų tautybės pabėgėliai? Kodėl jie kreipėsi į Japonijos konsulatą? Kaip konsulatas Čiunė Sugihara išspendė iškilusią dilemą – padėti ar nepadėti pabėgėliams?

Ši stebuklui prilyginama išsigelbėjimo istorija Japonijoje gerai žinoma. Bet ar žinome ją mes, kauniečiai?

Aptarsime tolimesnį gyvybės vizas gavusių žmonių kelią iš Kauno per Maskvą iki Vladivostoko, po to laivu į Japonijos uostą Tsurugą.

Paskaitą ves Sugiharos namų direktorius Ramūnas Janulaitis ir salono „Jaukūs namai“ direktorė Asta Kavaliauskaitė.

Renginių metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl jūs galite būti matomi renginių nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.