Kovo 28 d. 18 val. Ąžuolyno biblioteka kviečia susitikti Ąžuolo salėje, 2 a. (Radastų g. 2, Kaunas), kur vyks paskaita apie šv. Velykų tradicijas bei svarbiausią jų simbolį – vienaluobį, dažytinį, skutinėtą, margintą – kiaušinį.
Vieni prisikėlimą sieja su pavasariu ir gamtos pabudimu, kiti – su žmogaus, atpirkėjo prisikėlimu. Tai šventė, kurią šiandien kiekvienas gali įprasminti ir švęsti savaip, tačiau XIX a. pab. – XX a. pr. Lietuvoje šv. Velykos buvo pati svarbiausia krikščionių šventė, skirta Jėzaus prisikėlimui iš numirusiųjų atminti. Švenčiant Velykas persipina įvairių istorinių laikotarpių papročiai, pasiekę mus per liaudiško pamaldumo praktikas, kurių šaknys galėtų būti ikikrikščioniškoje lietuvių tradicijoje. Juk ir kiaušinių dažymas žinotas dar prieš krikščionybę. Jam buvo priskiriamos įvairios simbolinės reikšmės, tarp kurių dažniausios – gyvybės pradžios, atgimimo, meilės ir laimės.
Naminių ar laukinių paukščių, natūralios spalvos, dažyti ar marginti – lietuvių tradicijoje kiaušiniai yra būtinas Velykų stalo atributas. Įvairūs jų dažymo būdai ir marginimo technikos reikalavo daug žinių ir įgūdžių, kurie buvo perduodami iš kartos į kartą. Margutis – ne tik simbolinis Velykų maistas, bet ir apeiginė priemonė šeimos gerovei, santarvei užtikrinti, apsauga nuo nelaimių, blogio.
Paskaitos „Lietuviškos Velykų tradicijos“ metu didžiausią dėmesį skirsime kiaušiniams. Aptarsime tradicinius dažymo būdus, marginimo technikas bei su margučiais atliekamus maginius, apeiginius veiksmus. Paskaitą ves Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centro vyresn. bibliotekininkė, etnologijos mokslų daktarė Asta Venskienė.
Maloniai kviečiame atvykti!
Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.