Informacija
iBiblioteka
DUK

Prieinamumas

Biblioteka visiems logotipas

Nuo 2020 m. lapkričio mėn. Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų siekį didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.

Pirmasis žingsnis jau žengtas – 2021 m. rugsėjo 21 d. renginio „Biblioteka visiems. Konferencija+“ metu pasirašytas manifestas, kuriuo bibliotekų bendruomenės nariai įsipareigojo dėti visas pastangas, kad bibliotekas paverstų prieinamomis visiems ir didintų negalią turinčių žmonių įtrauktį. Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais ir lankytojais Lietuvos viešosiose bibliotekose rengiami ir bendrai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos, padedančios įvairią negalią turintiems asmenims lankytis bibliotekose.

Iniciatyva „Biblioteka visiems“ finansuojama pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos strateginio veiklos plano priemonę „Aprūpinti bibliotekas socialinės bei informacinės atskirties gyventojų grupėms skirta įranga ir priemonėmis“.

Iniciatyvą vykdo Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.

Iniciatyvos partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, asociacija „Šiaulių lietaus vaikai“.

Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Bibliotekos infrastruktūra

Judėjimo negalią ar sunkumų turintys asmenys į biblioteką (Radastų g. 2) gali patekti per I a. esantį įėjimą po laiptais. Durys atsidaro pačios. Į visas vartotojams prieinamas erdves galima pakilti bibliotekoje įrengtu liftu.

 

Lietuvos audiosensorinės bibliotekos paslaugos Ąžuolyno bibliotekoje

Prie ELVIS virtualios bibliotekos galite jungtis savarankiškai arba jums padės bibliotekos darbuotojas (Radastų g. 2, I a., Informacija) pagelbės prisiregistruoti, atsisiųsti ir perkelti leidinį į jūsų atsineštą laikmeną. Yra galimybė bibliotekoje pasiskolinti klausymui skirtą aparatą.

Siekiant padidinti paslaugų, skirtų žmonėms, negalintiems skaityti įprasto formato teksto, prieinamumą, biblioteka siūlo Victor Reader grotuvų išdavimo panaudai paslaugą. Ši įranga suderinta su virtualios bibliotekos ELVIS skaitmeniniais leidiniais. Grotuvai panaudai teikiami asmenims, negalintiems skaityti įprasto formato teksto, Bibliotekos ir virtualios bibliotekos ELVIS užsiregistravusiems vartotojams (grotuvų panaudos taisyklės).

ELVIS (Elektroninių Leidinių Valdymo Informacinė Sistema) – tai virtuali biblioteka, skirta visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto. Virtualią biblioteką ELVIS sukūrė ir administruoja Lietuvos audiosensorinė biblioteka, jos fonduose saugoma:

  • tūkstančiai populiarių įgarsintų grožinės literatūros knygų;
  • įgarsintos knygos vaikams (tarp jų – ir mokiniams rekomenduojama literatūra);
  • įgarsinti žurnalai;
  • savišvietai ir studijoms skirti leidiniai skaitmeniniais formatais (PDF, DAISY);
  • skaitmeniniai leidiniai Brailio raštu;
  • filmai ir spektakliai su garsiniu vaizdavimu;
  • garso spektakliai ir tinklalaidės.

ELVIS naudotis gali:

  • Vaikai ar suaugusieji, turintys skaitymo sutrikimą (disleksiją)
  • Vaikai, turintys mokymosi ar raidos sutrikimų, dėl kurių negali skaityti įprastai
  • Žmonės, turintys regos sutrikimų
  • Žmonės, kurie dėl fizinės negalios ar ligos negali sėdėti, laikyti knygos rankose ar perversti puslapių
  • Asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos, ir darosi sunku skaityti įprastą spausdintą tekstą
  • Silpnaregiai ar neregiai

Norint klausyti ar parsisiųsti ELVIS leidinius, reikalinga tai patvirtinanti pažyma – oficialus dokumentas, kuriame nurodyta jūsų būklė ar įrašyta priežastis, dėl kurios negalite skaityti įprastai.

Būklę, dėl kurios negalite skaityti įprastų spausdintų knygų, gali patvirtinti šie specialistai:

  • Optometrininkas (tai optikoje dirbantis specialistas, parenkantis tinkamus akinius)
  • Šeimos gydytojas
  • Akių gydytojas
  • Logopedas
  • Pedagoginė psichologinė tarnyba

Pažymos forma nėra svarbi, tačiau tai turi būti oficialus dokumentas, kuriame nurodytas sutrikimas, trukdantis skaityti įprastai, arba įrašyta rekomendacija naudotis garsinėmis knygomis.

Įrenginiai bibliotekoje, skirti regos ir skaitymo negalią turintiems asmenims:

  • Brailio rašto spausdintuvas (kartu su įlaminavimo įrenginiu ir puslapių susegėju). (K. Donelaičio g. 8, I a. foje)
  • Kompiuteris, kuriame instaliuota ekrano skaitymo programa JAWS, pageidaujamą tekstą perskaitanti balsu. (K. Donelaičio g. 8, I a. foje)
  • BRUNO skaitymo įrenginys – skeneris, kuris įgarsina nuskenuotą tekstą (pvz.: knygą, žurnalą ar dokumentą). (K. Donelaičio g. 8, I a. foje)

Pasakos gestų kalba

Turintieji klausos negalią jau ankstyvoje vaikystėje skatinami domėtis pasakomis bei lavinti vaizduotę. Paspaudę ant žemiau esančių nuorodų, pateksite į Ąžuolyno bibliotekos Youtube grojaraščius, kuriuose rasite gausybę pasakų gestų kalba.

Projektas „Pasakos gestų kalba“ (2015 m.)

Projektas „Pasakos gestų kalba“ (2018 m.)

Projektas „Pasakos gestų kalba“ (2019 m.)

Ąžuolyno bibliotekos lankytojams esame parengę:

Socialinę istoriją, kuri padės Jums, dar prieš atvykstant į biblioteką, susipažinti su jos erdvėmis, taisyklėmis ir Jus pasitiksiančiais darbuotojais.

Socialinius plakatus. Norime, kad bibliotekoje jaustumėtės saugiai, todėl galite susipažinti su Jus aptarnaujančiais darbuotojais, pamatyti trumpus jų prisistatymus – Jums apsilankius bibliotekoje vieni kitus jau pažinosime ir laisviau bendrausime.

Sensorinį Ąžuolyno bibliotekos žemėlapį. Vienos bibliotekos erdvės yra tylesnės, jose būna mažiau žmonių. Kitose erdvėse lankosi daugiau žmonių, todėl jos triukšmingesnės. Kai kuriose vietose gali būti tamsu. Žemėlapyje šios erdvės pažymėtos skirtingomis spalvomis, todėl ketindami lankytis bibliotekoje galite planuoti savo vizitą iš anksto.

Informacinį Ąžuolyno bibliotekos žemėlapį. Šis informacinis žemėlapis skirtas susipažinti su skirtingomis bibliotekos erdvėmis ir pasiruošti kelionei į ją. Žemėlapyje rasite skirtingas piktogramas, kurios nurodo, ko galite tikėtis tam tikrose bibliotekos vietose.

„Sensorinio gesintuvo“ rinkinius – jeigu Jūsų lydimą vaiką ar paauglį neįprastoje jam erdvėje ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, Jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo“ rinkinys, kuriame rasite įvairių sensorinių daiktų ir priemonių, padėsiančių greičiau nusiraminti. Dėl „Sensorinio gesintuvo“ teirautis Vaikų literatūros skyriaus atvykus į biblioteką (Radastų g. 2, 1 aukštas), el. p. vaikai@azuolynobiblioteka.lt arba tel. (+370 37) 32 42 25.

Pažintinis filmas „Biblioteka visiems: išlaisvinti herojai“

Bendradarbiaujant su autizmo spektro sutrikimais (ASS) besidominčiais specialistais, kalbos ir komunikacijos sutrikimų turinčių vaikų šeimomis bibliotekos lankytojams parengtas pažintinis vaizdo filmas, kuriame visuomenei pristatomas ASS ir su juo susiduriančių šeimų patirtys, pateikiami patarimai, kaip derėtų elgtis vienu ar kitu atveju, į ką vertėtų atkreipti dėmesį bendraujant su autizmo spektro sutrikimų ir kalbos bei komunikacijos sutrikimų turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais.

Pažintinis filmas parengtas projektui „Autizmo spektro ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems asmenims draugiškų bibliotekų tinklo diegimas“.

Filmas „Biblioteka visiems: išlaisvinti herojai“

Metodinė priemonė „Išlaisvinti herojai: sensoriniai skaitymai bibliotekose“

Šiuo leidiniu siekiama pasidalyti bibliotekose vykdomos „Sensorinių skaitymų“ programos ir sensorinių skaitymų gerąja praktika, leidžiančia autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams geriau suvokti ir patirti skaitomą tekstą. El. leidinio versija sukurta Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos.

Metodinė priemonė „Išlaisvinti herojai: sensoriniai skaitymai bibliotekose“

Bendravimo kortelių paslauga

Lietuvos viešosios bibliotekos tęsdamos iniciatyvą „Biblioteka visiems“ plečia savo paslaugų spektrą įvairią negalią turintiems asmenims ir nuo 2021 m. gruodžio 1 d. siūlo pasinaudoti nauja paslauga – specializuotų bendravimo kortelių kūrimu naudojantis programine įranga „Boardmaker“.

Kam skirta ši paslauga ir kas yra „Boardmaker“?

Bendravimas su asmeniu, turinčiu komunikacijos, elgesio ar kitų sutrikimų, kartais gali pareikalauti specialių įgūdžių bei priemonių, papildančių ar net pakeičiančių šnekamąją kalbą. Bendravimo kortelėse pavaizduoti grafiniai simboliai ir piešiniai padeda iškomunikuoti paprastas gyvenimiškas situacijas (pvz., nupiešta stiklinė gali reikšti teiginį „Noriu gerti“ arba klausimą „Nori gerti?“) ir tokiu būdu lengviau susikalbama. Šias korteles naudoja tėvai, pedagogai, logopedai bei kiti specialistai, dirbantys su asmenimis, turinčiais kalbos, elgesio ir emocijų sutrikimų, cerebrinį paralyžių, intelekto sutrikimų, įvairiapusių raidos, autizmo spektro sutrikimų ir kt. Lietuvos apskričių viešosiose bibliotekose ir Lietuvos aklųjų bibliotekoje įdiegta programinė įranga „Boardmaker“ palengvina šių bendravimo kortelių rengimą ir siūlo net 50 tūkst. tam skirtų piešinių archyvą, suskirstytą į įvairias kasdieninio bendravimo temas.

Kaip pasinaudoti?

Naudotis programine įranga „Boardmaker“ ir susikurti bendravimo korteles galima dviem būdais:

1. Užsiregistruoti individualiai kontaktinei darbo su „Boardmaker“ programa konsultacijai / mokymui Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Klaipėdos, Šiaulių apskričių viešosiose bibliotekose arba Lietuvos aklųjų bibliotekoje ir savarankiškai susikurti bendravimo korteles pagal individualų poreikį vietoje (paslauga teikiama tik asmenims su galimybių pasu);

Daugiau informacijos:

Ąžuolyno biblioteka (Radastų g. 2, 1 a.).

Ieva Birmantaitė

El. paštas i.birmantaite@azuolynobiblioteka.lt

Tel. nr. (+370 37) 32 42 25

2. Artimiausioje viešojoje bibliotekoje užsakyti nuotolinę kortelių parengimo paslaugą. Šiuo atveju užsakovas gaus bendravimo kortelių rinkinį pagal pateiktus individualius poreikius ir galės jas atsispausdinti. Taip pat yra galimybė gauti jau atspausdintą (pagal poreikį ir laminuotą) rinkinį paštu.

Ar tai kainuoja?

Kontaktinės konsultacijos, galimybė savarankiškai naudotis įranga bibliotekoje ir / ar elektroninės bendravimo kortelių versijos parengimas yra visiškai nemokami. Kortelių spausdinimo ir laminavimo paslaugos teikiamos pagal bibliotekos, kurioje paslauga užsakoma, nustatytus įkainius:

Spalvotas spausdinimas 0,18 € (A4 formato lapas)

Laminavimas 1,00 € (A4 formato lapas)

Jei rinkinys bus pristatomas į namus, pristatymo išlaidas taip pat turės apmokėti užsakovas.

Biblioteka yra tam, kad padėtų spręsti problemas. Jei sunku kalbėtis žodžiais – pasitelkite vaizdų kalbą!

Svetainė „Biblioteka visiems“

Svetainėje „Biblioteka visiems“ rasite manifestą, visas bibliotekų naujienas, socialines istorijas, mediateką ir kitą naudingą informaciją, skirtą bibliotekų specialistams ir įvairią negalią turintiems lankytojams.

www.bibliotekavisiems.lt