Informacija
iBiblioteka
DUK

Sigitos Dackevičiūtės skulptūrinių objektų paroda „Ekologinės variacijos“

Nuo vasario 19 d. iki kovo 6 d. Ąžuolyno bibliotekos Galerijoje (Radastų g. 2, 4 a.) bus eksponuojama Sigitos Dackevičiūtės skulptūrinių objektų paroda „Ekologinės variacijos“.

Nuo vasario 19 d. iki kovo 6 d. Ąžuolyno bibliotekos Galerijoje (Radastų g. 2, 4 a.) bus eksponuojama Sigitos Dackevičiūtės skulptūrinių objektų paroda „Ekologinės variacijos“.

Menininkė tęsia variacijas ekologijos tema. Mūsų laikmečio – antropoceno – destruktyvios ekologinės transformacijos – tai planetos masto šiltnamio efektas ir globalinis atšilimas, sunkiai kontroliuojama aplinkos tarša, vandenyno mirusių zonų plitimas, nykstanti rūšių įvairovė. Šios būklės apmąstymai įkvepia mokslinės fantastikos literatūros kūrinus ir filmus apie ekologinių katastrofų paveiktą Žemės ateitį. Prancūzų filosofas Bruno Latouras siūlo ne tik žmogų, bet ir kitus Žemės ekosistemos dalyvius (augalus, gyvūnus ir kitas gyvybės rūšis bei įvairias gamtos jėgas) traktuoti kaip svarbius metamorfinių zonų veikėjus. Visi jie ne mažiau nei žmogus dalyvauja kurdami bendrą formą, be ko nebūtų ir mūsų kūno, o su juo – ir mūsų galimybės imtis išskirtinai žmogiškos veiklos.

Parodoje matysime mokslinės fantastikos skraidančių objektų modelius – „Objektus su žemėlapiais“, kurie ekologinės katastrofos atveju galėtų tapti mūsų laikinais namais, kol Žemės ekosistema apsivalytų ir vėl galėtume čia saugiai gyventi. „Hibridinių subjektų-objektų“ serijos nurodo į skirtingus šių dienų hibridizacijos modusus. Žmogus neatsiejamas nuo gamtos, tačiau jis negali gyventi be savo „tęsinių“ – technikos, inžinerinių ir elektroninių konstrukcijų. Šie tęsiniai neribotai išplečia galimybes, tačiau gali virsti ir destruktyviais įrankiais. Hibridiškumą galima suprasti ir metaforiškai, kai bandoma įasmeninti nuasmenintas kontrolės bei išnaudojimo struktūras.

Skaitmeninių vaizdų antplūdis, aktualių ir prieštaringų naujienų srautas užpildo mūsų sąmonės ir atminties erdves, atitraukia mus nuo apčiuopiamos tikrovės faktūrų. Tampame tarsi skaitmeninių vaizdų, žinių talpykla. Tačiau skaitmeninė realybė – tai pikselių realybė ekrane, ją galima keisti, taisyti, iškreipti.

Parodoje eksponuojami pastarojo meto kūriniai bei instaliacijos „Hierarchija“ fragmentai. Kūrinių plastinis diapazonas – suabstraktintos formos, geometrizuotos struktūros, apčiuopiamas medžiagiškumas bei siurrealistiniai eksperimentai.

Sigita Dackevičiūtė 1983 m. baigė Valstybinį dailės institutą, skulptūros specialybę. Kuria skulptūras, instaliacijas, skaitmeninę grafiką. 2004–2024 m. darbus eksponavo daugiau nei 80 grupinių skulptūros ir grafikos parodų Lietuvoje ir užsienyje. Tarp jų – Europos skulptūros ir instaliacijų paroda „Sculptūra#2“ Briuselyje, Belgijoje (2024). 2013–2021 m. surengė kelias autorines parodas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Lietuvos dailininkų sąjungos narė.

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.