Informacija
iBiblioteka
DUK

#SavaitėsKnygos Merlin Sheldrake „Raizgus gyvenimas“ ir Gabijos Grušaitės „Grybo sapnas“

#SavaitėsKnygos Merlin Sheldrake „Raizgus gyvenimas“ ir Gabijos Grušaitės „Grybo sapnas“

Įkvėpimui

Ar jau užmezgėte ryšį su savo vidiniu grybu? Šį klausimą užduoda du rašytojai: visai neseniai išleisto romano „Grybo sapnas“ (2023 m.) autorė Gabija Grušaitė bei biologas Merlin Sheldrake knygoje „Raizgus gyvenimas: kaip grybai kuria mūsų pasaulį, keičia mąstymą ir formuoja ateitį“ (2021 m.). Kviečiame į kelionę po tikrą ir išgalvotą pasaulį, kurį, kaip ir mūsų mintis bei kūnus, apraizgė grybai.

Merlin Sheldrake – „Raizgus gyvenimas“

„Grybai yra visur, bet juos nelengva pastebėti. Jie yra tavyje ir aplinkui tave. Jie maitina tave ir viską, nuo ko tu priklausai. Tau skaitant šiuos žodžius, grybai keičia gyvenimo eigą ir daro tai jau daugiau nei milijardą metų. Jie graužia uolienas, gamina dirvą, virškina teršalus, maitina ir žudo augalus, išgyvena kosmose, sukelia vizijų, ruošia maistą, kuria vaistus, manipuliuoja gyvūnų elgesiu ir daro įtaką Žemės atmosferos sudėčiai. Grybai yra raktas, padedantis suprasti planetą, kurioje gyvename, ir tai, kaip mes mąstome, jaučiame ir elgiamės. Tačiau dažniausiai jie gyvena pasislėpę nuo mūsų akių, ir apie devyniasdešimt procentų jų rūšių iki šiol yra neaprašytos. Kuo daugiau mes sužinome apie grybus, tuo labiau viskas atrodo neįmanoma be jų.“
(M. Sheldrake, p. 11)

„Raizgus gyvenimas: kaip grybai kuria mūsų pasaulį, keičia mąstymą ir formuoja ateitį“ – tai Merlino Sheldrake’o (2021 metų verstinė knyga, geriausia knyga negrožinės literatūros kategorijoje) knyga, kuri dar ir šiuo metu yra viena iš skaitomiausių. Joje biologas autorius tyrinėja mikorizę – grybų ir augalų simbiozės fenomeną, – atskleisdamas grybų įtaką mūsų ekosistemoms, maistui, medicinai ir netgi mąstymo būdams.

Knygoje nagrinėjamos įvairios temos – pradedant grybų sugebėjimu perdirbti atliekas ir baigiant jų vaidmeniu kovojant su klimato kaita. Sheldrake’as taip pat atskleidžia, kaip grybai gali keisti mūsų požiūrį į gyvybę, santykį su gamta ir netgi į pačią mokslinę pažangą. Pateikdamas gausybę mokslinių tyrimų ir asmeninių stebėjimų, autorius kviečia persvarstyti mūsų supratimą apie grybus ir jų vietą ne tik pasaulyje, bet ir mūsų pačių kūnuose.

„Raizgus gyvenimas“ – ir mokslinė monografija apie grybus, ir filosofinis tekstas apie gyvybės tarpusavio priklausomybę bei mūsų pačių vietą ekosistemoje. Per grybų pasaulio prizmę Sheldrake’as skatina skaitytojus mąstyti apie ekologiją, tvarumą ir bendrą ateitį Žemėje.

Merlinas Sheldrake’as įtraukia skaitytojus pateikdamas sudėtingus mokslinius konceptus per įkvepiančias istorijas, kurios iliustruoja, kaip grybų pasaulis yra susipynęs su mūsų kasdieniu gyvenimu ir kaip jis gali prisidėti prie teigiamų pokyčių mūsų planetoje.

Gabija Grušaitė „Grybo sapnas“

Tarsi Merlino Sheldrake’o tyrimų apie grybus įkvėpta, Gabija Grušaitė persikelia į ekologiškai tvarią ateitį, kurioje pagrindiniai knygos veikėjai Upė, Ina ir Karlas jaučiasi nestabiliai ir netvariai. Jie visi ieško susitaikymo su savo vidiniu grybu. Gal būtent grybas, apraizgęs mūsų pasąmonę, neleidžia priimti gyvenimo tokio, koks jis yra? Ar esame svetimi vieni kitiems, net jeigu mus jungia tas pats grybas?

Esam svetimos net būdamos iš to paties kūno ir turėdamos tą patį grybą.
(G. Grušaitė, p. 65)

Tai – romanas apie neramios visuomenės, įstrigusios tarp vidinių ir aplinkos katastrofų, sapną. Ar žmonės ir jų problemos nesikeičia, nepaisant to, gyvena jie 2051 ar 2025 metais? Esame įstrigę nuolatiniame nepasitenkinimo dabartimi cikle ir amžinoje iliuzijoje.

„Ši racionalumo iliuzija yra simbiozės su vyrdiceps šeimos grybu rezultatas – jis mus lengvai svaigina generuodamas nenutrūkstamą minčių srautą, vidinę upę, tokią sraunią, jog užgožia kitas, subtilesnes sąmonės dalis.

Vyrdiceps grybo dėka mes, skirtingai nei kiti žinduoliai, esame linkę į simbolinį elgesį – garbinti dievus, kurti meną, ieškoti gyvenimo prasmės, statyti miestus ir kaupti daiktus. Būtent gyvenimas vyrdiceps iliuzijoje yra pagrindinis skiriamasis biologinis homo sapiens sapiens rūšies požymis.“
(Dastinas Karteris, „Grybo sapnas“, 2030, p. 103)

Knygos veiksmas mus nukelia į ateities Kuršių Neriją, Pervalką, kurios krantus skalauja krištolo skaidrumo Kuršių marios. Tai – saviironiškas romanas ne tik apie proto kalėjimuose įstrigusius veikėjus, bet ir idilišką, ekologiškai patogią planetą, kurioje galbūt nebeliko natūralumo. Kažkur toli nuo žemyno, salose, gaminamas dirbtinis vynas, veisiamos žuvys. Patogus pasaulis tarsi tampa nepatogiu vidinius išgyvenimus patiriantiems gyventojams. Skaitydami knygą pajusite, kaip skubančio gyvenimo tėkmėje nebemokame atsipalaiduoti ir tiesiog išbūti tame simbiotiame ryšyje su savo vidiniu grybu.

Tyla.
Įkvepiu naktį.
G. Grušaitė, „Grybo sapnas“ (2023)

 

Knygas galite užsisakyti čia:
Gabijos Grušaitės „Grybo sapnas“ el. knyga
Merlin Sheldrake „Raizgus gyvenimas“