Informacija
iBiblioteka
DUK

#SavaitėsKnygos I. Juodkūnės „Vilties knyga“ bei J. Goodall, D. Abrams, G. Hudson „Vilties knyga: išlikimo sunkiais laikais vadovas“

#SavaitėsKnygos I. Juodkūnės „Vilties knyga“ bei J. Goodall, D. Abrams, G. Hudson „Vilties knyga: išlikimo sunkiais laikais vadovas“

Įkvėpimui

Žmogaus pastangoms neturi būti jokių ribų.
Mes visi esame skirtingi. Kad ir koks blogas atrodytų gyvenimas, visada yra kažkas, ką galite padaryti ir kas jums pavyks. Kol yra gyvenimas, tol yra viltis. (Stephenas Hawkingas)

Kovo 10 d. Leonido Donskio premija buvo apdovanotas „Paribio“ fondo, skatinančio kultūrinį dialogą ir empatiją, steigėjas Krzysztofas Czyżewskis, knygos „Mažasis pasaulio centras: idėjų praktiko užrašai“ autorius. Premijos atsiėmimo kalbą jis pradėjo taip: „Dabar 2024-ieji ir mums pradeda trūkti šviesos. Leviatano šešėlis gaubia vis daugiau gamtos ir žmogaus prieglobsčių. Mums reikia utopijos. Ne fata morganos dykuma virstančioje žemėje, o šviesios mozaikos vizijos.“

Šviesos mums šiandien trūksta kaip niekad. Iš pavargusios žemės pamažu prasikalantys žiedai žadina viltį. Kad ir koks pilkai cepelininis dangus apgaubtų mūsų nerimastingas sielas, „išeitis visada yra. Tiesiog šią akimirką tu dar neradai išėjimo.“ Būtent taip apibūdinama Jaunimo linijos inicijuota ir Ingos Juodkūnės sudaryta „Vilties knyga“. Ji užgimė globalių transformacijų ir grėsmių kontekste: „Tai buvo 2016-ųjų pradžia ir mes net nenutuokėme, kad pasaulis netrukus pasikeis“. Keičiantis politiniam, sveikatos, karinės agresijos klimatui, žmonės tapo vis labiau pažeidžiami, pasimetę. Didžiulio nestabilumo ir nežinomybės paskatinti pradėjome ieškoti vilties. Nenuostabu, kad 2021 m. ir 2023 m. išleistos dvi knygos tuo pačiu pavadinimu. Šią savaitę pristatome abi „vilties knygas“, kurios padės išlikti sunkiais laikais ir išbūti su slogiomis mintimis.

Inga Juodkūnė – „Vilties knyga“ (leidykla „Sofoklis“)

Į ką laikomės įsikabinę, kai gyvenimas pasidaro per sunkus? Psichoterapeutė Inga Juodkūnė apie psichinės sveikatos problemas bei jų įveiką kalbina ir garsius, ir mažiau žinomus žmones: Miglę Vilčiauskaitę-Migloko, Akvilę Kavaliauskaitę, Gabrielę Vilkickytę, Algimantą Kriščiūną, Jolitą Vaitkutę, Marių Repšį. Jie – tokie patys kaip ir mes, o jų išgyvenimai – tarsi gidas po vidinį žmogaus pasaulį.

Kai aplinkinis pasaulis suaižėjęs ir, atrodo, sunku į kažką įsikibti, pašnekovai dalijasi, kaip jiems pavyko atrasti džiaugsmą ir viltį net ir sudėtingiausiose situacijose. Pastaruoju metu vis dažniau kalbamės apie psichologinius iššūkius, su kuriais susiduria kiekvienas. Įvairūs projektai siūlo pažvelgti giliau, padėti vieni kitiems išbūti ir suprasti, kodėl norime gyventi. Pašnekesys su kitu, o gal tylus pokalbis su knyga moko mus išgirsti ir išklausyti. Taip kaip ir skaitytojų klubuose susitinkame ne tik kalbėtis apie knygą, bet ir suprasti, kad juk kiekvienas iš mūsų esame knyga, kurią galima atversti ir įgarsinti jų skirtingas, bet visada žmogiškas emocijas.

Be to, nerimą kelia ir kolektyvinių traumų palikimas. „Savižudybių skaičius Lietuvoje pakilo prasidėjus okupacijai ir pradėjo mažėti nepriklausomybės priešaušryje, o šaliai atkūrus nepriklausomybę, suicidinio elgesio atvejų vėl ėmė daugėti, – LRT.lt dalijosi Vilniaus universiteto profesorė Danutė Gailienė. – Sovietų režimas gniuždė ne tik tuo metu gyvenusius lietuvius – tėvų patirtas traumas <…> jaučia ir jų vaikai.“

Norėdami įveikti kolektyvines traumas ir išgyti, turime veikti bendruomeniškai, o viltis – suvokimas, kad nesame patys vieni su savo jausmais. „Vilties knyga“ kiekvieną kviečia pažvelgti į savo vidų, kur ne visada taip šviesu, bet visuomet galima surasti vilties kibirkštį.

Jane Goodall ir Douglasas Abramsas su Gail Hudson – „Vilties knyga: išlikimo sunkiais laikais vadovas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)

Jane Goodall, Douglaso Abramso ir Gail Hudson knygoje „Vilties knyga: išlikimo sunkiais laikais vadovas“ (angl. „The Book of Hope: A Survival Guide for Trying Times“) pateikiama įkvepianti vilties, kaip apčiuopiamos ir gyvybiškai svarbios priemonės sunkiais laikotarpiais, analizė. Primatologė ir antropologė J. Goodall kartu su bendraautoriais D. Abramsu ir G. Hudson gilinasi į vilties prigimtį, nagrinėja jos reikšmę ir tai, kaip ją galima puoselėti mūsų gyvenime net ir sudėtingiausiose sąlygose.

J. Goodall dalijasi savo įžvalgomis, kurias sukaupė visą gyvenimą stebėdama gamtos pasaulį. Mokslininkė apibrėžia viltį ne kaip pasyvų norą, o kaip aktyvią jėgą, skatinančią veikti siekiant teigiamų pokyčių. Ši vilties knyga sudaryta iš Goodall ir Abramso pokalbių, kuriuose jie diskutuoja apie vilties priežastis mūsų laikais, įskaitant nepalaužiamą žmogaus dvasią, gamtos atsparumą ir nepaprastą jaunų žmonių potencialą siekti pokyčių.

Ši knyga ypač rekomenduojama tiems, kurie jaučia nerimą dėl pasaulinių aplinkosaugos problemų, socialinės neteisybės ar asmeninių psichologinės sveikatos iššūkių. Remdamasi konkrečių asmenų ir bendruomenių išgyvenimais, „Vilties knyga“ skatina skaitytojus suvokti save kaip pokyčių iniciatorius, galinčius prisidėti prie viltingesnės ateities kūrimo.

Šviesios atminties filosofas, profesorius Leonidas Donskis rašė, kad „optimizmas – tai tikėjimas, kad blogis laikinas ir nelaimi prieš žmoniškumą“. Panašiai vylėsi ir didį blogį bandantys nugalėti hobitai iš Grafystės J. R. R. Tolkieno trilogijoje „Žiedų valdovas“:

FRODAS: Aš negaliu to padaryti, Semai.

SEMAS: Žinau. Viskas negerai. Pagal įstatymą mes net neturėtume čia būti. Bet mes esame. Tai kaip didžiuosiuose pasakojimuose, pone Frodai. Tuose, kurie iš tikrųjų buvo svarbūs. Jie buvo pilni tamsos ir pavojų. Ir kartais nenorėdavai žinoti pabaigos. Nes kaip pabaiga gali būti laiminga? Kaip pasaulis galėjo grįžti į savo vėžes, kai įvyko tiek daug blogo?

Bet galiausiai tai tik praeinantis dalykas, šis šešėlis. Net tamsa turi praeiti. Ateis nauja diena. Ir kai nušvis saulė, ji nušvis ryškiau. Tai buvo istorijos, kurios liko su jumis. Kurios kažką reiškė. Net jei buvote per maži, kad suprastumėte, kodėl. Bet aš manau, pone Frodai, kad suprantu. Dabar aš žinau. Žmonės tose istorijose turėjo daugybę galimybių pasukti atgal, tik jie to nepadarė. Nes jie kažko laikėsi.

FRODAS: Ko mes laikomės, Semai?

SEMAS: Kad šiame pasaulyje yra šiek tiek gėrio, pone Frodai. Ir dėl jo verta kovoti.

Knygas galite užsisakyti čia:
Inga Juodkūnė „Vilties knyga“ (leidykla „Sofoklis“)
Jane Goodall ir Douglas Abrams su Gail Hudson „Vilties knyga: išlikimo sunkiais laikais vadovas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)