Informacija
iBiblioteka
DUK

#SavaitėsKnyga Jurgos Tumasonytės „Remontas“

#SavaitėsKnyga Jurgos Tumasonytės „Remontas“

„Įkvėpimui“ remontuotis

Balandžio 3 d. 18 val. Ąžuolyno skaitytojų klubo bendruomenė „Keliautojai per pasaulio grožinę literatūrą“ kviečia susiburti Parko skvere (3 aukšte) ir aptarti „Metų knygos“ (2024 m.) nominantės Jurgos Tumasonytės romaną „Remontas“ (2020 m.). Tiems, kas ruošiatės susitikimui, o gal į jį nespėsite, siūlome trumpą savaitės knygos apžvalgą ir kitokį požiūrį į sielos ir sienų remontą.

Buvome paskendę savo atskiruose nesusisiekiančiuose vandenynuose.

Tūkstantmečio karta užaugo ir išaugo sovietinių blokų ir blokadų priespaudą. Dabar jie patys nori kurti savo gyvenimą, tačiau kolektyvinėje pasąmonėje įrašytas tas pats kodas, kuris sieja juos su tėvų, senelių trauminėmis patirtimis. Prozininkės, trumpųjų novelių meistrės Jurgos Tumasonytės pirmasis romanas „Remontas“ išleistas COVID-19 pandemijos metu, kai, rodos, visiems norėjosi vidinio remonto užsidarius tarp keturių sienų. Knyga gimė išbuvimo motinystės atostogų chaose metu.

Apie motinystę ir rašymą

Pati autorė dalinasi savo rašymo ir motinystės keliu (interviu iš „Naujojo Židinio-Aidų“):
„Per vargus rašytus romano variantus paslėpiau giliai giliai kompiuterio kietajame diske, tie tekstai vis dar kelia alergiją, abejoju, ar kada nors vėl prie jų sugrįšiu. O „Remontas“, kaip ir minėjau, susidėliojo visai greitai. Sakoma, kad pirmais vaiko auginimo metais motinoms susilpnėja atmintis, prisideda dar ir miego stygius, dėl kurio smegenys ima dirbti kažkaip kitaip. Kadangi rašiau tuo metu, kai buvau motinystės atostogose ir dienos ėjo neįprastai greitai, visi sunkumai ir vargai labai greitai išsitrynė. Šiandien atrodo, kad tą romaną rašyti buvo juokas, kūdikius auginti irgi žiauriai paprasta (nors vakar trumpam pačiučiuotas klykiantis giminaitės mažylis priminė pamirštus vargus).“
Tinklalaidėje „Rašytnamis“ J. Tumasonytė atskleidžia: „Iki tapdama mama aštuonerius metus bandžiau parašyti romaną ir niekaip nepavyko. Kažko vis trūkdavo, neturėjau rašymo rutinos. Bet prieš gimstant pirmagimiui susidėliojo apsakymų knyga „Undinės“. (rašytojai.lt)

Apie jausmus užlopantį remontą

– Iki vestuvių sugis, – guodė mama, tačiau ištekėjus atsirado kitų negyjančių žaizdų.

Detektyviniame, ironiškame romane „Remontas“ J. Tumasonytė atidengia daugiasluoksnį daugiabučio rajono pasakojimą, kuris turėtų būti atpažįstamas tūkstantmečio kartai, augusiai didžiųjų transformacijų metu, kai sovietinį mentalitetą keitė euroremontai, emigracijos, vidiniai lūžiai. Kiek dar pažįstame savo vaikystės kiemo draugus, ką galime dėl jų padaryti? Viena iš šalutinių knygos veikėjų, Skardžiabalsė, siūlo pagrindinės veikėjos mamai nupirkti knygą „Naujas etapas“, kai iš tiesų naujas etapas laukia pačios pasakotojos. Egzistenciniai klausimai, rodos, padeda nulupti laiko nudilintus tapetus, įveikti gyvenimo iššūkius. Bet ar remontas iš tikrųjų kažką išsprendžia?

Knygą galite užsisakyti čia.