Informacija
iBiblioteka
DUK

#SavaitėsKnyga Giedrės Žalytės „Gamtos terapija“

#SavaitėsKnyga Giedrės Žalytės „Gamtos terapija“

Kaip medžiai, vandenys ir paukščiai padeda mums gyti

Įkvėpimui

Ar egzistencinį nerimą šiuo chaotišku laikotarpiu galime įveikti tik radę vidinę ramybę gamtos apsuptyje?

Skaičiau tiek daug, kad jaunesnioji sesė net patarė bent kartais knygą iškeisti į gyvą žmogų. Taip sutapo, kad praėjus šiek tiek laiko bent jau dalį knygų iškeičiau į žmones, ir supratau, kaip man tai patinka. (Žalytė, 2024, p. 9)

Knyga „Gamtos terapija“, kurią parašė ir filologijos, ir socialinius mokslus baigusi Giedrė Žalytė, siūlo atsigręžti į gamtos ir žodžio gydomąsias savybes ir iš naujo pažinti save. Pradėjusi nuo santykio su kalbomis kūrimo, Giedrė priėjo prie žmogiškosios sąmonės suvokimo. Juk tai, kaip mes kalbame, kaip rašome, gali labai daug apie mus pasakyti, kartais net per nutylėjimus tarp eilučių ir metaforas galime sukurti ištisas istorijas ir pasaulius.

Supratau akivaizdų dalyką: save ir pasaulį suvokiame per kalbą. Žodžiai ir posakiai yra tarsi kaladėlės ir dėlionės detalės, iš kurių mes pamažu susikonstruojame istoriją apie pasaulį. (Žalytė, 2024, p. 15)

Knygoje autorė dalijasi mintimis bei įžvalgomis, kaip ne tik žodis, bet ir gamta gali tapti veidrodžiu, atspindinčiu mūsų vidinį pasaulį ir padedančiu mums susigrąžinti savo tikrąjį „aš“. Tekstas yra paremtas praktiniais gamtos terapijos užsiėmimais, paskaitomis, psichoterapine praktika, taip pat gamtos stebėjimu ir tautosakos tyrinėjimais, kurie atskleidžia mūsų protėvių išmintį ir ryšį su gamta.

Giedrė Žalytė, įgijusi išsilavinimą norvegų filologijos, psichologijos bei kognityvinės ir elgesio psichoterapijos srityse ir tapusi miško terapijos gide, savo darbe jungia įvairias disciplinas, siekdama parodyti gamtos poveikį mūsų psichologinei ir emocinei sveikatai. Žmogų pagydyti ir suprasti galima tik tarpdiscipliniškai – žvelgiant tiek į plotį (horizontaliai), tiek ir į gylį (vertikaliai). Kai kurie mokslininkai tai vadintų holizmu, kur susijungia ne tik specifinės žinios, bet ir metaforinis, literatūriškas, į prasmes nukreiptas žmogaus mąstymas. O prasmės, anot autorės, geriausia ieškoti gamtoje, tarp medžių, čiurlenančių upių ir geriausio natūralaus muzikinio takelio – paukščių balsų.

Knyga ragina skaitytoją sustoti, atpažinti ir patyrinėti vidinius procesus bei su kitais siejančius santykius, kuriuos galime atrasti ar suprasti per gamtos fenomenus, o gal ir per tuos pačius žodžius. Tai – įkvėpimo ir pažinimo šaltinis, skatinantis mus pamatyti, kaip glaudžiai esame susiję su gamta ir kaip ji gali tapti mūsų augimo bei gijimo partnere.

Ši knyga skirta ne tik tiems, kurie ieško būdų, kaip pagerinti savo emocinę būklę per gamtos gydomąjį poveikį, bet ir kiekvienam, kas nori giliau pažinti save per aplinką, kurioje gyvena.

Knygą galite užsisakyti čia.