Informacija
iBiblioteka
DUK

Prakalbinta istorija. „Skrendu kaip vėjas, kaip svajonė / Su numylėtu Anbuku“

Sukanka 100 metų nuo ANBO gimimo

Šįkart rubrikoje „Prakalbinta istorija“ kviečiame paminėti net kelias sukaktis. 1924 m. rudenį Antanas Gustaitis gavo Aviacijos viršininko leidimą ir 1924–1925 m. žiemą pradėjo statyti savo pirmąjį lėktuvą. Taigi sukanka 100 metų nuo ANBO gimimo.

Antroji sukaktis ne mažiau svarbi Lietuvos aviacijai – sukako 90 metų nuo grandiozinio ANBO eskadrilės žygio per Europą 1934 m. birželio 25 d. – liepos 19 d.

Rubrikos „Prakalbinta istorija“ naujajam straipsniui daug medžiagos suteikė Ąžuolyno bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centre saugomi dokumentai bei spaudoje išspausdinti straipsniai. Apie ANBO gimimą ir raidą rašoma periodinės spaudos leidiniuose „Plieno sparnai“ ir „Karys“. Ypač išsamus aviatoriaus, žygio dalyvio Juozo Namiko straipsnis „Lietuvos eskadrilė aplink Europą“, išspausdintas žurnale „Lietuvos sparnai“. Jis plačiai ir išsamiai nušviečia pasiruošimą žygiui, jo eigą ir rezultatus.

O ką gi reiškia akronimas ANBO? Labiausiai paplitusi nuomonė, kad ANBO išsišifruoja kaip Antanas Nori Būti Ore. Tačiau egzistuoja ir kitas paaiškinimas – kad tai Antano ir jo žmonos Bronės vardų sutrumpinimas.

Straipsnyje papasakojama apie ANBO atsiradimą ir raidą, jo reikšmę Lietuvos karinei bei civilinei aviacijai. Taip pat nušviesti svarbiausi eskadrilės žygio momentai ir paminėtos kelios kuriozinės situacijos, susijusios su šiuo lėktuvu bei paties A. Gustaičio gyvenimo įdomybėmis.

Vyresniosios metodininkės J. Jankauskienės straipsnis apie ANBO šimtmetį >>>