Minėdami Dainų šventės šimtmetį, dar kartą prisiminkime pirmųjų švenčių dalyvius ir chorinės muzikos propaguotojus. Kad Dainų šventė įvyktų, turėjo subręsti tinkamos sąlygos, o viena iš jų – visoje šalyje veikiantys gana aukšto meninio lygio chorai, kurie aktyvia koncertine veikla populiarintų chorinės muzikos kultūrą, formuotų šio muzikinio žanro mėgėjų gretas, lavintų jų estetinį skonį.
Vieni iš aktyviausių chorų kūrėjų ir šio muzikinio žanro populiarintojų, savo dalyvavimu labai prisidėjusių prie pirmųjų Dainų švenčių, buvo Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu veikusios organizacijos. Jų chorinę veiklą labai suaktyvindavo įvairūs proginiai renginiai, ypač visuotinai bei iškilmingai švęstos organizacijos įkūrimo jubiliejinės šventės.
Jau rašėme apie pavasarininkų jubiliejines dainų šventes, o dabar jums pristatome straipsnį apie Lietuvos šaulių sąjungos jubiliejines dainų šventes. Nors tai paramilitaristinė organizacija, nuo pat veiklos pradžios daug dėmesio skyrė švietimui ir kultūrinei veiklai. „Pūtvis ir kiti didieji Sąjungos šauliai šauliškumą buvo linkę jungti su lietuviška daina“ (35, p. 168), todėl viena iš kultūrinės veiklos sričių buvo kūrimas chorų, kurie ilgainiui pasiekė aukštą profesionalumo lygį. Remiantis periodine spauda, bus analizuojamos Šaulių sąjungos dainų šventės, vykusios jubiliejinių iškilmių metu Kaune 1929 m. ir 1939 m. Dvidešimtojo Šaulių sąjungos jubiliejaus proga surengtą dainų šventę šiandienos muzikai laiko „geriausia tarpukario dainų švente apskritai“.
Plačiau skaitykite nuorodoje.
Literatūra:
Matusas, Jonas. 1939. Šaulių sąjungos istorija. Kaunas: Šaulių sąjungos leidinys.