Informacija
iBiblioteka
DUK

Naujame Ąžuolyno bibliotekos projekte – dėmesys etnokultūrai

Naujame Ąžuolyno bibliotekos projekte – dėmesys etnokultūrai

Ąžuolyno biblioteka pradeda įgyvendinti naują projektą „Etnoąžuolynas: paveldo pažinimo ir kūrybos erdvė“, skirtą etnokultūriniam bendruomenės švietimui, lietuviškų tradicijų pažinimui ir jų sklaidai. Nuo šių metų vasario iki gruodžio vidurio (išskyrus vasaros mėnesius) Ąžuolyno bibliotekoje (K. Donelaičio g. 8 ir Radastų g. 2) vyks įvairioms amžiaus grupėms skirti edukaciniai renginiai, kviesiantys atrasti ir pažinti turtingą bei savitą mūsų tautos etnokultūrinį paveldą.

Paskaitos apie lietuvių liaudies meną ir tradicinių amatų dirbtuvės

Besidomintiems lietuvių liaudies menu skirtas paskaitų ciklas prasidės jau vasario mėnesį ir supažindins su popieriaus karpinių, kiaušinių marginimo, juostų audimo, kaimiško interjero puošybos tradicijomis bei ornamentika. Ypatingas dėmesys bus skiriamas į UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įtrauktoms vertybėms: lietuvių kryždirbystei, šiaudiniams sodams ir sutartinėms. Paskaitas skaitys etnologės Asta Venskienė ir Inga Nėnienė. Sutartinių tradiciją pristatys ir giedojimo mokymus ves etnomuzikologė Daiva Vyčinienė ir jos vadovaujama sutartinių giedotojų grupė „Trys keturiose“. Senųjų giesmių „kantičkų“ tyrinėjimo ir giedojimo patirtimi pasidalins jaunimo ansamblis „Bromos“ ir etnomuzikologė Laura Lukenskienė.

Paskaitas lydės tautodailininkų vedamos kūrybinės dirbtuvės, kurių dalyviai galės išbandyti tradicinius lietuvių amatus. Tautodailės meistrai ne tik pamokys karpinių, kiaušinių marginimo, siuvinėjimo, juostų audimo, pynimo iš vytelių, skrynių dekoravimo, šiaudinių sodų rišimo pradmenų, bet ir pasiūlys idėjų, kaip tradicinius dirbinius kūrybiškai pritaikyti šiuolaikinėms reikmėms kasdieniame gyvenime.

Muzikinės edukacijos šeimoms

Vasario pabaigoje startuos šeimoms su mažyliais skirtos žaismingos rytinės edukacijos. Jų lektorė, folkloro specialistė Nijolė Grivačiauskienė kvies ugdyti ir lavinti mažuosius besimokant liaudiškų dainų, ratelių, lopšinių, mylavimų, įvairių žaidinimų. Edukacijos bus naudingos ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams: padės kurti ir stiprinti niekuo nepakeičiamą tarpusavio ryšį su savo atžalomis.

Žvilgsnis į pirmuosius tautodailės tyrinėjimus: tarpukario leidinių parodos

Balandžio mėnesį Ąžuolyno bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centre (K. Donelaičio g. 8) duris atvers išskirtinių lietuviškų leidinių paroda, kuri supažindins su tarpukariu ir emigracijoje išleistais liaudies meno ir tautinės kultūros tyrėjų darbais, tautinio stiliaus kūrimo ištakomis. Rudenį ją papildys virtuali su liaudies menu susijusių iliustracijų paroda, atrinkta iš tarpukario periodikos leidinių, saugomų bibliotekos fonduose. Pastaroji paroda veiks bibliotekos interneto svetainėje ir besidomintiems bus pasiekiama neribotą laiką.

Kauno modernizmo architektūra: teminės ekskursijos

Rugsėjį tarpukario architektūros gerbėjus pakviesime į temines ekskursijas „Tautinis stilius Kauno moderniojoje architektūroje“, kurias ves istorikė, gidė Skaidra Grabauskienė. Ekskursijų dalyviai susipažins su tarpukariu plėtoto tautinio stiliaus bruožais, apžiūrės šį stilių reprezentuojančius pastatus, kuriuose modernizmo idėjos buvo derinamos su liaudies meno elementais bei ornamentika. Ekskursijos maršrutas bus viešinamas ir elektroninio žinyno „Kaunas: datos ir faktai“ rubrikoje „Teminiai maršrutai“ – susidomėję čia ras maršruto žemėlapį, lankytinų objektų aprašymus bei nuotraukas, tad maršrutu galės naudotis savarankiškai.

Kviečiame prasmingai ir turiningai praleisti laiką projekto veiklose, linkime įkvepiančių atradimų lietuvių etnokultūros lobynuose! Visi renginiai nemokami ir apie juos paskelbsime jau netrukus. Kūrybinėms dirbtuvėms, edukacijoms ir ekskursijoms bus reikalinga išankstinė registracija, todėl sekite bibliotekos naujienas „Facebook“ paskyroje ir svetainėje.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Projekto partneriai: Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Kauno trečiojo amžiaus universitetas.
Projekto informaciniai rėmėjai: kultūros paveldo žurnalas „Būdas“, „Init“ televizija, VšĮ „Vorutos“
fondas.