Kiekvienais metais Lietuvoje prarandama apie trečdalį milijono eurų vertės 1 ir 2 euro centų monetų, o bendra prarastų monetų vertė siekia daugiau nei 2 mln. eurų. Jei apjuostume Lietuvą šiomis monetomis, jų kiekis būtų net 3 kartus didesnis nei apyvartoje esančių monetų.
Lietuvos bankas, kurio viena iš funkcijų yra užtikrinti visuomenės aprūpinimą grynaisiais pinigais, skatina būti taupesniems ir primena, kad prarastas pinigas galima grąžinti į apyvartos ciklą. Norint tai padaryti, galima naudoti šias monetas mokant už prekes ir paslaugas arba atnešti jas į Lietuvos banko kasas ir gauti kitas monetas ar banknotus.
Statistika rodo, kad 1 ir 2 euro centų monetos iškrenta iš apyvartos rato vos į jį patekusios, o kitos monetos yra naudojamos 20-30 metų. Todėl Lietuvos bankas ir bibliotekos kviečia visus būti atsakingesniais ir grąžinti prarastas monetas į apyvartos ciklą.
Didžioji dalis 1 ir 2 euro centų monetų yra naudojamos tik vienam mokėjimui, o net du trečdaliai išleistų monetų į apyvartą negrįžta. Kitų monetų negrįžta tik trečdalis. Monetos dažnai pametamos arba nugula taupyklėse, kišenėse, stalčiuose, automobiliuose ar fontanuose. Kadangi 1 ir 2 euro centų monetos reikalingos grąžai atiduoti atsiskaitant prekybos vietoje, Lietuvos bankas turi jas nuolat kaldinti ir leisti į apyvartą.
Kiekvienais metais apyvartoje esančių 1 ir 2 euro centų monetų kiekis padidėja apie 80 tonų, arba 1 traukinio vagonu. Šiuo metu apyvartoje yra apie 11 traukinio vagonų smulkiųjų monetų, kurios sveria 770 tonų.
Kadangi reikia kaldinti, transportuoti ir tvarkyti šias monetas, tai reikalauja daug išteklių, o taip pat ir sukelia taršą ir atliekas. Be to, šias monetas pagaminti kainuoja daugiau nei jų vertė. Prarandame ne tik finansines lėšas, bet ir laiką, kurį skiriame smulkioms monetoms suskaičiuoti. Todėl Lietuvos bankas ir bibliotekos kviečia visus būti atsakingesniais ir grąžinti prarastas monetas į apyvartos ciklą.
Airija, Belgija, Italija, Nyderlandai, Suomija ir Slovakija jau išsprendė problemą, susijusią su 1 ir 2 euro centų monetų naudojimu. Šiose šalyse, kai atsiskaitoma grynaisiais pinigais, taikomas galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimas, todėl nebereikia grąžinti smulkiųjų monetų. 63 proc. Lietuvos gyventojų pritaria 1 ir 2 euro centų monetų atsisakymui euro zonoje ir galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimui.
Lietuvos bankas primena, jei turite sukaupę 1 ir 2 euro centų monetų, jas galite:
- naudoti mokėjimams už prekes ir paslaugas, atsiskaitydami grynaisiais pinigais;
- atnešti į Lietuvos banko kasas Vilniuje ir Kaune iškeisti į kito nominalo monetas ar banknotus;
- iškeisti komercinių bankų skyriuose.
Daugiau informacijos: www.lb.lt/1-2-centai
Prie iniciatyvos prisideda Savivaldybių viešųjų bibliotekų, Mokyklų bibliotekų asociacijos, Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Lietuvos bibliotekininkų draugija.