Gegužės 7 d. (trečiadienį) 17.30 val. Ąžuolyno biblioteka kviečia į Renginių erdvę (K. Donelaičio g. 8, 3 a.) pasiklausyti paskaitos apie amato, meno, tikėjimų dermę lietuvių kryždirbystės tradicijoje.
Kada prasideda kryžiaus gyvenimas ir kada jis baigiasi? Ar nuo minties, kad tam tikra gyvenimo įvykių seka gali pasikeisti, pagerbus Dievą kryžiaus pastatymu? Ar paruošus medieną, nukalus viršūninį kryžių? O gal pašventinus? Ar sudeginus sutrūnijusį kryžių jo egzistencija baigiasi, jeigu jo vietoje pastatomas naujas?
Galima mėginti atsakyti į šiuos klausimus, galima kelti jų dar daugiau. Vis dėlto vienareikšmiškų atsakymų į juos nėra, nes kryžių statymo tradicija – sudėtinga materialios ir dvasinės kultūros elementų sintezė. Per ją atsiskleidžia amatų išmanymo subtilybės, kūrybiškumas, liaudies religingumas, žmogaus kasdienybės filosofija. Dėl ypatingos vietos žmogaus bei bendruomenės gyvenime ir gyvosios tradicijos išlaikymo kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje įtraukta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Paskaitoje sutelksime dėmesį į kryžių tipizaciją, regioninius statymo ypatumus. Taip pat aptarsime, kokiomis progomis ir kodėl lietuviai statė kryžius.
Paskaitą „Kryždirbystė – amato, meno ir tikėjimo dermė“ rengia Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centro vyresnioji metodininkė, etnologijos mokslų daktarė Asta Venskienė.
Paskaita yra sudėtinė projekto „Etnoąžuolynas: paveldo pažinimo ir kūrybos erdvė“ renginių dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Maloniai kviečiame atvykti!
Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.