Informacija
iBiblioteka
DUK

Tyrimo „Patirčių žemėlapis“ apibendrinimas

Tyrimo tikslas – įvertinti dalį Ąžuolyno bibliotekos paslaugų ir nustatyti, kuriuos aspektus paslaugų teikimo procese reikėtų tobulinti.

Tikslinė grupė: Ąžuolyno bibliotekos savanoriai.

Tyrimo etapai:

1. Paslaugų vertinimas. Bibliotekos lankytojus aptarnaujančių skyrių specialistai suformulavo ir pasiūlė po kelias paslaugas, kurios buvo paskirstytos tyrime dalyvauti sutikusiems bibliotekos savanoriams. Jie per duotą laikotarpį turėjo suformuluotas paslaugas išbandyti ir savo patirtį aprašyti tyrėjų parengtose atmintinėse. Savanoriams iš viso buvo paskirtos 26 su bibliotekos paslaugomis susijusios užduotys, iš kurių jie įgyvendino 23.
2. Diskusija. Įgyvendinus 1 etapą, buvo suorganizuota diskusija, kurios tikslas – apibendrinti savanorių patirtį bei įspūdžius naudojantis bibliotekos paslaugomis. Diskusijoje dalyvauti buvo kviečiami visi prie tyrimo prisidėję savanoriai (devyni), tačiau iš jų sudalyvavo keturi. Pastarieji diskusijos dalyviai atliko bibliotekos tyrėjų pateiktas įvairias kūrybines užduotis ir pateikė pastebėjimus bei rekomendacijas, susijusias su bibliotekos paslaugų teikimo procesų tobulinimu.

Tyrimo laikotarpis: 2024 m. spalio-gruodžio mėnesiai.

Tyrimo organizavimas ir atlikimas: tyrimui aktualių bibliotekos paslaugų formuluotes pateikė bibliotekos specialistai iš visų lankytojus aptarnaujančių skyrių; savanorių atrankoje dalyvavo jų veiklą bibliotekoje koordinuojantis specialistas; visuose tyrimo organizavimo ir įgyvendinimo etapuose dalyvavo Ąžuolyno bibliotekos tyrėjai.

Tyrimo apibendrinimas

Šio tyrimo metu buvo įvertinta 18 Ąžuolyno bibliotekos paslaugų. Pagal tyrime dalyvavusių savanorių užfiksuotą patirtį, kiekviena bibliotekos paslauga buvo tyrėjų įvertinama šviesoforo principu, kur žalia spalva reiškia, kad paslaugos teikimo procese šiai dienai viskas yra gerai ir pokyčiai nereikalingi, geltona spalva – reikalingi tam tikri neesminiai pakeitimai, raudona spalva – paslaugos teikimo procesą būtina koreguoti iš esmės. Dauguma (10) paslaugų savanoriai pasinaudojo sklandžiai ir greitai, kelios (5) paslaugos sulaukė nežymios kritikos bei pasiūlymų tobulinimui. 3 bibliotekos paslaugos buvo įvertintos kiek kritiškiau, tad pagal galimybes patartina jas peržiūrėti ir tobulinti. Keturios bibliotekos paslaugos buvo testuotos skirtingų savanorių po 2 arba 3 kartus. Pastebėta, kad naudojantis tomis pačiomis paslaugomis savanorių patirtys buvo gana skirtingos ar viena kitai prieštaraujančios. Dėl šios priežasties tyrėjams buvo sunku jas vienareikšmiškai įvertinti. Remiantis tyrimo gautais rezultatais, buvo parengtos rekomendacijos ir įvardinta, kuriuos paslaugų teikimo aspektus būtų verta tobulinti. Tokio dalyvaujamo tyrimo metodas gali būti naudojamas ne tik informacijai apie tobulintinas paslaugas susirinkti, bet ir viešinimo bei informacijos apie paslaugas sklaidai.

Tyrimo metu išryškėję vertinimai:

• Bibliotekos darbuotojai labai paslaugūs, noriai padeda ir maloniai bendrauja.
• Bendrai bibliotekos paslaugos teikiamos operatyviai ir greitai.
• Susidūrus su techniniais trikdžiais, sklandžiai suteikiamos darbuotojų konsultacijos (pagal poreikį gyvai arba nuotoliu).
• Lengva ir paprasta naudotis bibliotekos svetaine rezervuojant paslaugas bei ieškant informacijos.
• Greitai ir nesudėtingai randama informacija apie savanorystę, nemokamas ir mokamas edukacijas, parodas.
• Bibliotekoje yra patogi ir greita erdvių bei įrenginių rezervacija, ją lengva atlikti, įvykis automatiškai įsikelia į Google kalendorių.
• Bibliotekos erdvės vertinamos kaip jaukios ir patrauklios. Individualaus darbo kambariuose dirbti patogu ir juose esantis inventorius atitinka lankytojų poreikius.
• Patogu, aišku ir paprasta naudotis bibliotekos leidinių išdavimo savitarnos aparatais.
• Knygomatų paslauga iš esmės įvertinta kaip labai reikalinga ir naudinga, tik kartais paini pradedančiajam naudotojui.
• Spausdinimo kreditų sistema bibliotekoje veikia patogiai ir sklandžiai, tačiau bendrai spausdinimo ar skenavimo sistema nėra lengva pasinaudoti.
• Savanoriai išsakė, kad jiems kartais trūksta informacijos ir viešinimo apie bibliotekos paslaugų įvairovę. Tačiau tikėtina, kad iš esmės tokios informacijos netrūksta, bet ji paskęsta bendrame informacijos sraute.
• Pasigendama instrukcijų, virtualių gidų arba esminių nuorodų, kaip savarankiškai naudotis bibliotekos inventoriumi (spausdinimo aparatais, kompiuteriais).