Likus vos dienai iki balandžio 25 d. Ąžuolyno bibliotekoje vyksiančio išskirtinio renginio „Sarbievijus persikrauna: formos keičiasi – vertybės išlieka“, skirto paminėti Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, susipažįstame su vienu pagrindinių jo dalyvių – garso menininku Patriu Židelevičiumi. Jo unikalus pasirodymas – audiovizualinė kompozicija „Kompozicijos: Odės“ – vainikuos vakaro pabaigą.
Patris Židelevičius darbuojasi performatyvaus meno, garso ir vizualiųjų menų kontekstuos. Kuria instaliacijas, eksperimentinę, elektroakustinę muziką, garso meną, renka lauko įrašus, daro realaus laiko kompozicijas, garso takelius, konceptualias struktūras garsui ir judesiui. Menininko muzikoje dera klasikinio instrumento – violončelės – melodijos, skaitmeniniai garsynai, analoginių sintezatorių išgaunami pasažai ir lauko įrašai. Jo gyvi sceniniai pasirodymai kartais primena žmogaus – mini orkestro – solo, kuriuose improvizuotos muzikinės gijos susiveja į nuoseklias kompozicijas. Joms būdingos tiek subtilios, lyriškos nuotaikos, tiek ir išradingai formuojami abstraktūs garsų sluoksniai, paverčiantys klausymąsi tikru melomanišku nuotykiu. Patrio muzika turi instrumentinės improvizacijos, ambient, drone, musique concrète ir kitų šiuolaikinės muzikos stilių bruožų.
Kaip save apibūdintumėte tiems, kurie dar nesusidūrė su Jūsų kūryba? Kur Jus jau esame girdėję?
Manau, kad esu tiesiog garsų žmogus: lauko įrašų rinkėjas, garso menininkas, violončelininkas ir kompozitorius-mėgėjas. Man svarbu girdėti tai, kas dažniausiai lieka nepastebėta – ne per galingą garsą, o per tylą. Visai nemažai metų vis pagroju, o tuomet negroju, kuriam laikui nutylu, bet tyla man irgi yra savotiška kūrybos forma. „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programai sukūriau garso instaliaciją apie laiptus Kauno centriniame pašte, ir tada porą metų vėl džiaugiausi tyla.
Kokia Jūsų muzika? Ko siekiate savo kūryba?
Mano kuriama muzika dažniausiai yra rami, meditatyvi ir plaukianti. Į ją įpindamas lauko įrašus, siekiu atkreipti klausytojų dėmesį į mus supančią aplinką bei kasdienybę – taip esame prie visko pripratę, kad daug ką praleidžiame pro ausis. O aš tuo tarpu ieškau, ką naujo galima atrasti – tai įrašyti, paversti potyriu ir dalintis tuo su kitais.
Šį kartą kuriate kompozicijas Sarbievijaus renginiui. Kaip skambės Sarbievijus Jūsų pasirodyme? Ar jis Jums artimas?
Tai labai įdomus iššūkis. Praėjusiais metais turėjau nuostabų projektą su lietuviškomis sutartinėmis Zapyškio bažnyčioje, ir tai buvo vienas pirmųjų mano prisilietimų prie muzikos su tekstu. Šis projektas man bus naujas žingsnis – muzikoje komponuoti barokinę poeziją ir atvirkščiai – garsais ir muzika apglėbti Motiejaus Kazimiero mintis bei idėjas. Iki šiol nebuvau pažinęs Sarbievijaus kūrybos taip giliai, tačiau per pastaruosius porą mėnesių, ruošdamasis renginiui, supratau, kad tai – ne tik poezija, bet ir minties sistema. Skaičiau aibę jo kūrybos ir pritariu bei sutinku su daugeliu jo idėjų ir teiginių. Dalis jų, žinoma, yra taip vadinamos „amžinosios tiesos“, tačiau meistriškai įvilktos į poetikos rūbą. Jo tekstai alsuoja baroku, bet kartu – ir šiuolaikišku egzistenciniu tikslumu. Mane visada traukia tai, kas jungia skirtingus laikus.
Ką norėtumėte, kad klausytojai pajaustų, išsineštų iš Jūsų pasirodymo?
Norėčiau, kad klausytojai išgirstų ir patirtų ką nors nauja. Labai džiaugčiausi, jei Sarbievijaus lyrika ir mano atliekama muzika liktų jausmų ar įspūdžio pavidalu išėjus iš Ąžuolyno bibliotekos bent penkias minutes, kad norėtųsi stabtelėti, atsikvėpti ir pabūti su savimi. Arba priešingai – viskam nutilus galvoje neliktų nieko – tik tyla. Manau, kad abi reakcijos malonios, o jei klausytojas atras kokius nors tiltus tarp epochų – baroko ir dabarties – bus išvis puiku.
Patrio Židelevičiaus pasirodymą renginyje „Sarbievijus persikrauna: formos keičiasi – vertybės išlieka“ bus galima išvysti ir išgirsti 19 val. Taip pat renginio metu išvysite originalų, vienintelį pasaulyje išlikusį, bibliotekoje saugomą M. K. Sarbievijaus leidinį „Odė palaimintajam Stanislovui Kostkai“, pajusite baroko dvasią, įsiliesite į nepamirštamą literatūros, istorijos, meno, virtualiosios realybės, lazerių šou, šiuolaikinių technologijų ir kitų interaktyvių potyrių – Sarbievijaus matricą visai šeimai.