Informacija
iBiblioteka
DUK

„Vasara su knyga“ leidinių paroda*, skatinanti keliauti

„Vasara su knyga“ leidinių paroda, skatinanti keliauti

1 užduotis: perskaityk knygą, kurią norėtum pasiimti į kelionę!

*Vasaros kelionių krypčių leidinių parodą rasite rekomendacijų lentynoje (Radastų g. 2, 2 a.). Įspėjame, kad fizinis parodos turinys gali kisti; galite toje pačioje lentynoje kitiems skaitytojams palikti knygą kaip kelionės užuominą.

Pirmoji užuomina: ieškokite „Vasara su knyga“ plakato su užrašu „1 užduotis: perskaityk knygą, kurią norėtum pasiimti į kelionę!

Į kurią šalį šiandien jus nukreips knygų kompasas?

Nors tokie šios vasaros orai džiugina ne visus, noro keliauti tai nesumažina. Sakoma: nėra blogo oro, tik bloga apranga; arba nėra blogos kelionės, tik netinkama knyga. „Vasara su knyga“ iššūkiui įsibėgėjant, kviečiame susidėlioti kelioninių knygų lagaminą. Kiekviena knyga – tarsi kompasas, rodantis kelionės kryptį. Pagal šį sąrašą pasirinkite: 1) lengvesnius „paplūdimio skaitinius“; 2) tarpines stoteles; 3) gilesniems apmąstymams skirtas knygas, kurias skaitysite kur nors miško proskynoje.

Paplūdimio skaitiniai

Jeigu vasarą norite praleisti jūros bangoms skalaujant paplūdimio smėlį ir išjungę realaus gyvenimo nerimą, siūlome rinktis knygas, kurios ne įpareigoja, bet atpalaiduoja – o gal kaip tik intriguoja ir kelia adrenaliną?

  • Julie Caplin „Kepyklėlė Brukline“ kviečia paskanauti šviežiais kepiniais ir atpažįstamais meilės trikampių siužetais. Čia pagrindinė veikėja mokosi minkyti tešlą ir formuoti santykius. Kepimas, kaip ir knygų skaitymas, gali tapti terapija. Ši knyga truputį primena kulinarinius meilės ir receptų kino filmus (kai kurie sukurti pagal populiarius romanus), tokius kaip „Tiesiog žavinga“, „Prieskonių princesė“, „Šokoladas“, „Valgyk, melskis, mylėk“. Sumaišykite tinkamus ingredientus, kad kelionė būtų sėkminga, ir priviliosite visapusį poilsį.
    🔸Kelionės kryptis: Niujorkas, JAV.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: užrašų knygelę mintims, receptams ir jausmų skoniams. Jaukų šalikėlį – kvapnų, šildantį, kaip ką tik iškeptas riestainis. Patogius batus ilgiems pasivaikščiojimams po Bruklino kepyklėles. Mėgstamą knygą skaityti kavinėje ar parke. Eterinio aliejaus ar prieskonių maišelį kvapams, kurie primena namus. Mėgstamą puodelį rytiniam ritualui tarp svetimo miesto garsų. Mažą kamerą ar dienoraštį akimirkoms, kurios skleidžiasi lyg mielinė tešla. Atvira širdis naujoms pažintims ir naujiems potyriams – svarbiausias ingredientas.
  • Christine Féret-Fleury „Nepaprastas Paryžiaus skersgatvio knygynas“. Tikrą keliaujantį skaitytoją atpažinti lengva. Nuvykęs į naują šalį, aistringas skaitytojas pirmiausiai eis ieškoti vietinio knygynėlio – ir tikrai ne tinklinio knygyno, o tokio, kuris primena knygų antikvariatą, kur kiekviena istorija ypatinga. Tokį knygyną siūlo aplankyti ir Christine Féret-Fleury – rašytoja, leidėja ir aistringa skaitytoja. Romane galbūt atpažinsite savo skaitytojo tipažą, o gal net susidarysite ypatingų knygų sąrašą?
    🔸Kelionės kryptis: Paryžius, Prancūzija.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: užrašų knygelę literatūriniams atradimams ir vidiniams monologams užfiksuoti. Medžiaginį maišelį knygoms, nes iš Paryžiaus negrįžtama be bent kelių naujų (ir senų) knygų. Mėgstamą rašiklį citatoms, laiškams ar tyliam pastebėjimui paraštėje. Nedidelę knygą, kad visada būtų ką skaityti ilgoje eilėje ar ant Senos kranto. Skaitytojo žvilgsnį – tą gebėjimą atpažinti istoriją gatvės pavadinimo užraše, languose ar praeivio veide. Žemėlapį ar sąrašą knygynų, kad klajonės taptų literatūriniu lobių ieškojimu. Skarelę, nes skaitytoja ir vėjas – seniai pažįstami. Minkštą megztinį, nes skaitant net ir vasaros vakarais norisi šilumos.
  • Eve Chase „Vasara, kai dingo Odrė Vaild“ – intrigos, paslapties apgaubti seni angliški dvarai. Turbūt visi jie turi praeities paslapčių. Būtent toks šis praeitimi dvelkiantis romanas, kuris skaitytojus įtraukia nuo pirmo puslapio. Jeigu mistinės dingimo istorijos jus domina, kursto fantazijas ir kelia adrenaliną, ši keturių seserų istorija – kaip tik jums.
    🔸Kelionės kryptis: Eplkoto dvaras, Kostvoldas, Jungtinė Karalystė.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: žibintuvėlį naktiniams skaitymams; užrašų knygelę įtarimams ir įžvalgoms; patogius batus pasivaikščiojimams po miglotus dvaro takus. Lengvą apsiaustą, jei užkluptų netikėtas lietus. Ir vaizduotę – nes Eplkoto dvaras neatsiveria be jos.
  • Laura Esquivel „Kaip vanduo šokoladui“ – dar vienas magiškojo realizmo meilės ir maisto derinys. Tai – pasaulinį pripažinimą pelnęs uždraustos meilės romanas, virtęs filmu. Kiek aistros galima sudėti į maistą ir kaip sugundyti skirtingais ingredientais? Tai realūs receptai, kuriuos galėsite išbandyti savo virtuvėje. Tik būkite atsargūs: kas nors gali jus įsimylėti.
    🔸Kelionės kryptis: Kojuila, Šiaurės Meksika.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: mamos ar močiutės receptų sąsiuvinį, šilkinę skarelę prieskonių aromatams, rankų darbo prijuostę virtuvės ritualams, aitriųjų pipirų maišelį, kelioninę žvakę širdžiai nuraminti ir drąsos – nes tikrą meilę, kaip ir tikrą molę (tradicinį meksikietišką padažą), reikia virti iki ašarų.
    Molės padažas (isp. mole) – iš maždaug 20 ingredientų gaminamas tamsiai rudas arba raudonas padažas. Jame būna įvairių rūšių paprikų ir truputis šokolado, taip pat daug prieskonių.

Tarpinė stotelė

  • Isabel Allende „Klajonių metai“ – istorinis romanas, kviečiantis keliauti ne tik vasarą, bet ištisus metus ir amžius. Tai istorijos, kurios vystosi amžiaus įvykių, kataklizmų metu – nuo Ispanijos pilietinio karo iki Antrojo pasaulinio karo. Tai, ką išgyvename šiandien, jau išgyveno praėjusios kartos.
    🔸Kelionės kryptys:
    Ispanija – pilietinio karo purtomos šalies pradžia, kur gimsta skausmas, bet ir ištikimybė idealams.
    Prancūzija – pabėgėlių stovyklose tarp vilties ir nežinomybės.
    Čilė – nauja tėvynė, ilga kaip poezijos eilutė (kaip ir Pablo Neruda ją apibūdina: „ilgas žiedlapių kraštas, jūra, apsupta sniego“), kur pabėgėliai kuria naują gyvenimą.
    Venesuela – vėlesnis prieglobstis, kai Čilė po perversmo vėl tampa pavojinga.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: užrašų knygelę prisiminimams, senelės skarą kaip praeities apsaugą, seną nuotrauką artumo ilgesiui, mažą žemėlapį, tvirtus batus ištvermei ir širdį, kuri nepavargsta ieškoti namų.
  • Federico Fellini „Intymus žodynas“ – tai poetiškos ir kinematografinės miniatiūros. Fellinio žodžio kūryba ne tokia garsi kaip jo kino palikimas, tačiau palieka gerą, to praeinančio saldaus gyvenimo jausmą. Galbūt šis intymus žodynas bus rodyklė, padedanti pažinti felinišką kiną? Knygoje minimos ne tiek žemėlapio vietos, o sąmonės peizažai – tarp saldaus gyvenimo ir sapniško chaoso, kur kiekviena gatvė gali būti scena, o kiekvienas praeivis – metafora.
    🔸Kelionės kryptis: Riminis, Roma, „Cinecittà“ studijos – sapniškoji Italija, kur Fellinio prisiminimai, sapnai, moterys ir karnavalai banguoja tarp Adrijos jūros ir filmavimo aikštelės šurmulio.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: mažą eskizų knygelę sapnams, ryškiaspalvį šaliką teatrinei nuotaikai, juodą rašalą prisiminimų kontūrams, katės ūsą laimei, kino juostos gabalėlį įkvėpimui ir širdį, pasiruošusią žengti į realybę, kuri primena sapną.

Skaitiniai vidinei kelionei

Jeigu vasarą norisi pasinerti į tylos stovyklas, meditaciją ir saviiešką, siūlome, atsijungus nuo socialinių tinklų, praleisti laiką su knygomis, kurios atveria, verčia pergalvoti gyvenimą. Šias knygas galima „vartoti“ kartu su meditacija.

  • Mathias Enard „Kompasas“ – aštuonių valandų kelionė tarp europietiško ir islamiško pasaulių. Kelionės į egzistencinius klausimus atsakyti nepadeda – jos kelia naujus klausimus. O kompasas reikalingas tam, kad nepasiklystume tų klausimų galybėje. Šis romanas gausus istorinių, kultūrinių sluoksnių, kviečia surasti savo kryptį.
    🔸Kelionės kryptis: nuo Vienos į Rytus – per Stambulą, Alepą, Teheraną, Damaską, Beirutą, Isfahaną.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: kelioninį kompasą ne kryptims, o mintims susekti, natų sąsiuvinį tylai išgirsti, seną žemėlapį be sienų, nedidelį Rytų poezijos tomelį, šilkinę skarelę nuo dulkių ir sapnų apsisaugoti ir širdį, kuri nebijo pasiklysti klausimuose.
  • Michel Houellebecq „Žemėlapis ir teritorija“ – šis egzistencinės vienatvės romanas parašytas ne literatūrine kalba. Kartais vidinei kelionei reikia ne dvasingų žodžių, o kaip tik brutalaus žodyno, kuris išmuštų iš vėžių – padėtų išvengti perdėto kelionių pozityvizmo. Juk ir kelionė nėra tik „Instragram“ įrašų vertas turinys. Siūlome žemėlapį, kuris nuves ne į pačias šviesiausias ir gražiausias teritorijas. Kartais autorius miršta, kad galėtų užgimti skaitytojas. Čia autoriaus mirtis yra ne tik romano metafora, bet ir detektyvas.
    🔸Kelionės kryptis: šiuolaikinio Paryžiaus ir jo priemiesčių paribiai, Prancūzija.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: šaltą žvilgsnį aplinkai, kamerą tuštumai dokumentuoti, sąsiuvinį fragmentiškoms mintims, ironijos jausmą, vienišo stebėtojo tylą ir klausimą: kas blogiausio gali nutikti sekant Michelio Houellebecqo žemėlapiu?
  • Lorenzo Carcaterra „Saugi vieta“ – tai autobiografinis karo blaškomų italų romanas. Tiems, kurie domisi italų mafijos ir migracijos į Ameriką istorijomis, ši istorija turėtų patikti. Pragaro virtuvės kvartalas Manhatane garsėja nusikalstamumu, griežtomis taisyklėmis. Kaip tokia vieta gali tapti saugia? Čia „įsikūrę išeiviai iš Italijos, Airijos, Rytų Europos, ir Frenkas Sinatra cigarų dūmuose, vėliau Nilas Amstrongas mėnulyje ir nuolatinė kova dėl išlikimo emigrantų kvartaluose…“
    🔸Kelionės kryptis: Italija–JAV.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: senelio rožinį, kad būtų drąsiau, odinį užrašų sąsiuvinį šeimos legendoms ir Niujorko gaujų nusikaltimams fiksuoti, seną nuotrauką iš Italijos kaip langą į praeitį, juodą švarką prisitaikyti prie gatvės taisyklių, dūmais dvelkiančią skarelę ir širdį, kuri geba būti minkšta – net kai pasaulis tampa kietas kaip betoninės Niujorko sienos.
  • Michelangelo Antonioni „Kėglinė prie Tibro“ – dar vienas italų kino režisierius, tik gal kiek mažiau sapniškas, arčiau realizmo. Knygoje režisierius retrospektyviai žvelgia į savo kinematografinę kelionę. Mažuose apsakymuose čia sutelpa beveik visas jo kūrybinis gyvenimas.
    🔸Kelionės kryptis: Roma, Italija.
    🔸Ką būtina pasiimti į kelionę: Užrašų knygelę tylai aprašyti, fotoaparatą realistiškoms akimirkoms, kurioms nereikia blykstės, griežtų linijų lietpaltį, atspindintį modernistinę tuštumą, tylų žvilgsnį – nes kartais vien žiūrėti yra viskas, ko reikia.

Peržvelgėte galimų knygų kelionių krypčių sąrašą nuo lengvųjų iki istorinių ir egzistencinių maršrutų. Vienos kelionės laikinos kaip vasaros romanai, o kitos fotojuostelėse ir prisiminimuose išlieka ilgai. Tai tik rekomendacijos – savo kelionių maršrutą ir savo literatūrą galite planuotis savarankiškai. O gal viena knyga nuves jus prie visiškai kitos istorijos – tarsi netikėtai nukreipti skrydžiai?

Geros skaitymo kelionės!