Informacija
iBiblioteka
DUK

Balandžio 23 d. – Pasaulinė knygos ir autorių teisių diena

Balandžio 23 d. – Pasaulinė knygos ir autorių teisių diena

Balandžio 23 d. UNESCO kviečia minėti Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną.

Lietuvos audiosensorinė biblioteka sukūrė iniciatyvą, skirtą atkreipti dėmesį į autorių teises, ir kviečia „skaitytis su knygomis“.

Kaip tai padaryti?

Jaunieji skaitytojai (5–7 kl.) ir jų mokytojai kviečiami prisijungti prie atviros nuotolinės pamokos, kuri vėliau bus patalpinta svetainėje. Įdomybėmis dalysis penktokė Ūla, internete dar žinoma kaip Ū ilgoji. Taip pat galima parsisiųsti spalvingų ir nuotaikingų iliustracijų, pašiepiančių nelegalaus knygų platinimo (ne)kultūrą, ir jas laisvai naudoti.

Raginame knygas skaityti legaliai. Jei norimos knygos nėra artimiausiose bibliotekose, galite ją užsisakyti iš kito miesto naudodamiesi nemokama tarpbibliotekinio abonemento paslauga. Be to, primename, kad sistemoje ibiblioteka.lt yra galimybė skaityti ir elektronines knygas, o tų, kurie skaityti įprasto spausdinto teksto negali, laukia virtuali ELVIS biblioteka. Taip pat kviečiame naudotis lietuviškomis elektroninių ar garsinių knygų prenumeratų svetainėmis.

Kodėl svarbu gerbti autorių teises?

Knygos leidimas – procesas, prie kurio prisideda ir savo širdis sudeda daugybė žmonių: autoriai, redaktoriai, korektoriai, vertėjai, maketuotojai, grafikos dizaineriai, leidėjai, komunikacijos ir pardavimų ekspertai… Daug pastangų reikia, kad ir kiti, pavyzdžiui, muzikos, kūriniai pasiektų ir džiugintų publiką. O juk kiekvienas už savo įdėtą darbą tikimės atlygio ir pripažinimo.

Legalus turinio naudojimas – tai būdas padėkoti autoriui už jo kūrybą ir skatinimas ją tęsti.

Štai keletas svarbių ir įdomių su šia diena susijusių faktų:

• Balandžio 23 d., Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, mirė tokie garsūs rašytojai kaip Miguelis de Cervantesas, Williamas Shakespeare’as, Williamas Wordsworthas;
• Pasibaigus turtinių teisių galiojimo terminui, kūrinys tampa laisvai prieinamas visuomenei, vadinasi, vartotojai gali jį skelbti, perkurti, naudoti komerciniais tikslais, juo dalytis ir pan.
• Autoriai, toliau dirbantys prie savo kūrinių (pavyzdžiui, jų ekranizacijų), negali skaityti savo kūriniais paremtos neprofesionalios gerbėjų kūrybos (angl. fan fiction). Apie tai vis užsimena vienas žymiausių šiuolaikinių rašytojų Neilas Gaimanas. Jis atskleidžia, kad neskaitęs ištrina visas jam atsiųstas tokias rekomendacijas, nes kitu atveju gerbėjai, ekranizacijoje pastebėję į savo panašią idėją, galėtų paduoti jį į teismą.
• Dažniausiai autorių turtinės teisės saugomos 70 metų po kūrėjo mirties, tačiau „Disney“ „pavyko“ Peliuko Mikio terminą pratęsti iki iš viso 95 metų, ir tik nuo 2024-ųjų sausio 1 d. galima laisvai naudoti originalaus Peliuko Mikio atvaizdą.
• 2023 m. sausio 1 d. viešojoje srityje (angl. public domain) atsidūrė ir sero Arthuro Conano Doyle’io istorijos apie Šerloką Holmsą.
• Jei nėra simbolio „©“, dar nereiškia, kad kūrinio nesaugo autoriaus teisės – prieš juo dalijantis, reikia pasitikrinti.
• Balandžio 11 d. duomenimis, Ąžuolyno bibliotekoje būtent šių knygų užsirezervavę laukė daugiausiai žmonių: Jessie Inchauspe „Gliukozės revoliucija. Gyvenimą keičianti cukraus kiekio kraujyje subalansavimo galia“ (35), Manto Adomėno „Moneta & labirintas“ (32), Eugenijaus Laurinaičio „Žuvis vandenyje“ (30), Ilonos Skujaitės „Karo nuotaka“ (26).

Parengta pagal cc.lnb.lt ir skaitykissuknygomis.lt. Daugiau informacijos apie autorių teises ir kūrinių naudojimą galite rasti čia.