Informacija
iBiblioteka
DUK

„Jonas Prapuolenis. Studija“ / sudarė Jurga Daubaraitė, Jonas Žukauskas.

„Jonas Prapuolenis. Studija“ / sudarė Jurga Daubaraitė, Jonas Žukauskas.
Įvertink knygą!
[Bendrai: 2 Vidurkis: 5]

 

Jono Prapuolenio legenda intriguoja ir masina. Tai – žmogus, ne tik plačiai garsinęs Lietuvą, bet ir sugebėjęs modernioms baldų formoms įkvėpti lietuviškos dvasios. Knygos „Jonas Prapuolenis. Studija“ sudarytojai į J. Prapuolenio asmenybę pažvelgė fotografijose parodydami baldininko studiją-dirbtuvę, kurią Kaune iki šių dienų išsaugojo sūnus Bangutis Prapuolenis.
Jonas Prapuolenis (1900–1980), vienas iš ryškiausių Lietuvos dizaino kūrėjų, gimė mažažemių valstiečių šeimoje, polinkį į meną paveldėjo iš tėvų (tėvas buvo dailidė, mama – audėja). Dar vaikystėje iš karklų jis pindavo įvairiaspalves kraiteles, iš beržo ar klevo drožinėdavo šaukštus, druskines, kultuves, lazdas. Po studijų Kauno meno mokykloje savo žinias J. Prapuolenis gausino Paryžiuje. Dailininkas kūrė įvairiausių funkcijų baldus ir interjerus. Jo baldų komplektai, dar kūrėjui gyvam esant, buvo laikomi moderniais, naujoviškais. Jų konstrukcija savo forma, puošyba turi ir ryškų nacionalinį atspalvį. J. Prapuolenio kūryba ne kartą buvo pagerbta svariais tarptautiniais apdovanojimais.
J. Prapuolenio kūryba labiausiai siejama su tuo metu pasaulyje suklestėjusia art deco stilistika. Art deco meistrai pabrėždavo baldo konstrukciją, mėgdavo neįprastas lenktas formas. Šis stilius, klestėjimo pradžioje buvęs labai prabangus, ilgainiui tapo masinis ir demokratiškas. Art deco stilistikoje gausu ir tautinių motyvų. Lietuvių liaudies meno atgarsiai J. Prapuolenio kūryboje taip pat išryškėjo būtent art deco fone. Iš viso J. Prapuolenis sukūrė apie 120 įvairios paskirties baldų komplektų. Iki Antrojo pasaulinio karo garsiojo dailininko sukurti baldai – gana masyvūs, griežtų tiesių linijų arba apvalėjančių siluetų, gausiai išpuošti. Jiems dekoruoti naudotos kiaurapjūvės bei kitų technikų ornamentų kompozicijos, figūrinės intarsijos, kaulo rago, perlamutro inkrustacijos. Kaip tik tuo metu lietuvių dailininką pastebėjo ir pasaulinė publika. 1937 m. pasaulinėje parodoje Paryžiuje už lietuviškų svetainės baldų komplektą J. Prapuolenis gavo aukso medalį, o už parketą ir kitus medžio dirbinius – sidabro medalį. Po metų tarptautinėje amatų parodoje Berlyne už valgomojo baldų komplektą J. Prapuolenis apdovanotas specialiu amato medaliu ir diplomu. Ilgainiui J. Prapuolenio darbuose monumentalumas užleido vietą grakštiems siluetams, grynos ir iškalbingos formos paieškoms. Dailininkas glaudžiai bendradarbiavo su tekstilininkais, keramikais, skulptoriais, grafikais. Interjero charakterį jis kurdavo kompleksiškai, derindamas baldų formas su apmušalais, kilimais ir t. t.

Užsakyti leidinį