Informacija
iBiblioteka
DUK

Svarbiausias šiuolaikinio žmogaus įgūdis – medijų ir informacinis raštingumas

Svarbiausias šiuolaikinio žmogaus įgūdis – medijų ir informacinis raštingumas

Ar esate linkęs paspausti nuorodą, kuri žada milijoninę laimę? Ar jūsų faktų patikrinimo ir šaltinių tikrinimo įgūdžiai yra aukšti? Ar žinote, kaip išvengti trolių fabrikų spąstų? Lietuvos bibliotekos gali suteikti savo lankytojams šias žinias, tampa medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų (MIRKT) centrais. Spalio 24-31 dienomis, Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės metu, Lietuvos bibliotekos kviečia visuomenę dalyvauti įvairiuose renginiuose, skirtuose medijų raštingumo temoms. Renginiai apima nemokamas paskaitas, susitikimus, mokymus ir žaidimus.
UNESCO generalinė direktorė Audrey Azoulay teigia, kad Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė yra puiki proga, kad žmonės galėtų kalbėti, diskutuoti ir dalintis savo patirtimi medijų ir informacinio raštingumo klausimais. Ji taip pat pabrėžia, kad sklindant gandams ir iškreipiant faktus, riba tarp tiesos ir melo tampa sunkiai pastebima. Tai griauna mūsų visuomenės ir demokratijos pagrindus ir net kelia pavojų gyvybėms, kadangi platinama netikra informacija apie vaistus, skiepus, kurstoma neapykanta ir skatinamas rasizmas. Todėl reikia daugiau atskaitos taškų ir racionalesnio mąstymo, kad galėtume atskirti tiesą nuo melo. Medijų ir informacinis raštingumas yra pagrindinis XXI amžiaus piliečių įgūdis, kuris padeda apsaugoti mus nuo netikros informacijos ir užtikrinti, kad mes galėtume priimti informuotus sprendimus.
Susitikimai, žinios, žygiai – aktyviai ir smagiai
Greta Kėvelaitienė, Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės koordinatorė Lietuvos bibliotekose, teigia, kad organizatoriai ruošėsi Pasaulinei medijų ir informacinio raštingumo savaitei beveik metus. Dėl to renginių įvairovė ir gausa yra įspūdinga, o juos dar labiau praturtina stipri partnerių komanda. Tema, kurią siekiama atskleisti, yra medijų ir informacinis raštingumas, o visos veiklos yra suvienijamos šia ašimi. Organizatoriai siekia, kad renginiai būtų smagūs ir aktyviai įtraukiantys dalyvius.
Pasak jos, visi sumanymai sunkiai telpa į savaitę, todėl audiovizualinio turinio kūrimo mokymai bibliotekų lankytojams prasideda jau spalio pradžioje.Spalio 21 d. daugelyje Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų vyks orientacinis žygis „Taigi viską žinau”. Žygyje dalyviai turės galimybę išbandyti savo jėgas, atsakyti į įvairius klausimus ir laimėti rėmėjų prizus.
Spalio 24–31 dienomis bibliotekose vyks daugiau nei 70 gyvų susitikimų su specialistais. Profesorius Linas Petkevičius aptars dirbtinio intelekto temą, o istorikė Kristina Petrauskė su „TikTok“ žvaigžde kalbės apie garsiausias sąmokslo teorijas. Komikas Justinas Visickas šmaikščiai pristatys medijų informacinio raštingumo temą „stand-up“ komedijos vakare. Be to, bus organizuojami susitikimai su medikais, kompiuterinių žaidimų kūrėjais, finansininkais ir kitais svečiais. Taip pat bus transliuojami 7 virtualūs renginiai, skirti medijų ir informacijos, dirbtinio intelekto, finansų ir sveikatos raštingumo temoms per „Biblioteka visiems“ „YouTube“ kanalą.
Virtualus pabėgimo kambarys bus veikiantis per savaitę, taip pat vyks skaitymo iššūkis ir jėgos išbandymai, kuriuos galės išbandyti visi norintys, sprendžiant kryžiažodžius ar dalyvaudami protmūšiuose. Kiekvieną savaitės dieną vakarais vyks nuotolinės diskusijos, kurias bus galima stebėti tiesiogiai arba peržiūrėti vėliau, patogiu laiku.
Svarbu gilinti žinias finansų, sveikatos, istorijos ir net dirbtinio intelekto srityse, tačiau organizatoriai nori, kad informacinio raštingumo tema būtų nagrinėjama ir iš smagiosios pusės. Jie siūlo pasimokyti iš komiškų situacijų, aktyviai žygiuoti ir net dalyvauti improvizaciniuose pasirodymuose, kad patys galėtų spręsti medijų ir informacinio raštingumo dilemas. Todėl per savaitę organizatoriai kvies šmaikštauti stand-up komedijos vakare Kaune ir improvizuoti su pašėlusiais aktoriais „Impro241” teatro pasirodyme Vilniuje.
Spalio 24-31 dienomis bibliotekose vyksiantys renginiai yra skelbiami „Biblioteka visiems” interneto svetainėje ir „Medijų ir informacinis raštingumas bibliotekose” „Facebook” paskyroje.
Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija yra atsakinga už Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės organizavimą, o Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka yra koordinatorė. Ši savaitė yra finansuojama Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos.

Organizatoriai: Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos kolegijų bibliotekų asociacija ir Lietuvos medicinos biblioteka.

Partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, nevyriausybinė organizacija „Meno avilys“, Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES, naujienų agentūra „Media4change“, nevyriausybinė organizacija „Pilietinio atsparumo iniciatyva (CRI)“, Lietuvos asociacija „Gyvastis“, finansų rinkos įmonė MB „iFuture investments“, Nacionalinis kraujo centras, improvizacijos teatras „Impro241“, asociacija „Vietos bendruomenių žurnalistų tinklas“.

Rėmėjai: elektroninių knygų knygynas „Antanukas“, „Go3“ televizija, žurnalas „National Geographic Lietuva“, telekomunikacijų bendrovė „Telia“.

Informacinis rėmėjas – LRT.