Autorių teisių ir gretutinių teisių apsauga – šių dienų kontekste ypač svarbi tema. Kai virtualioje erdvėje sukuriama, skaitmeninama ir skelbiama tiek daug įvairaus turinio, neišvengiamai kyla klausimų: o kaip su autorių teisėmis? Kam jos priklauso? Kokias teises turi žmogus, paveikslą sukūręs su dirbtinio intelekto (DI) įrankiais? Apie tai, kaip nepasiklysti šiose ir dar aibėje kitų dilemų, Ąžuolyno biblioteka pasakojo projekto „Autorių teisių naudojimo keliai ir klystkeliai“ metu. Per jį buvo suplanuotas ir įgyvendintas ketverių mokymų ciklas būtent bibliotekininkams aktualiomis autorių ir gretutinių teisių temomis. Didžioji dalis mokymų vyko nuotoliu, siekiant kuo platesniam bibliotekų specialistų ratui suteikti galimybę gilinti žinias apie šiuos sudėtingus, tačiau profesinėje veikloje reikšmingus aspektus.
2024 m. Kauno regiono bibliotekų specialistus kvietėme dalyvauti nuotoliniuose mokymuose „Autorių teisių apsauga švietime“, kuriuos vedė Šiaurės ir Baltijos šalių teisinių paslaugų įmonių grupės „Fondia“ vyresnioji teisininkė Katerina Jarmolovičienė. Ji pristatė intelektinės nuosavybės sampratą ir jos taikymo sritis, akcentavo apsaugos svarbą kūrybiškumui ir atlygiui. Lektorė detaliai analizavo Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo aspektus, pritaikomus bibliotekų ir švietimo įstaigų veikloje, taip pat leidinių atgaminimo (kopijavimo), DI iššūkius.
2025 m. tęsėme projekto veiklas ir kovo mėnesį specialistus kvietėme į nuotolinius mokymus „Vizualiųjų menų kūriniai skaitmeninėje erdvėje ir autorių teisių apsauga“, kuriuos vedė LATGA asociacijos Menų skyriaus vadovė Ingrida Radovič. Lektorė mokymuose išsamiai paaiškino vizualiųjų menų kūrinių autorių teisių apsaugos principus, pabrėžė pagrindines sąvokas ir turtinių bei neturtinių teisių naudojimo aspektus. Antroji dalis buvo skirta autorių teisių pažeidimams internete, patariant, kaip saugiai dalytis kūriniais ir apsaugoti savo teises. Taip pat nagrinėjome dirbtinio intelekto keliamus iššūkius autorių teisėms, aptarėme kūrėjų patiriamus sunkumus ir ateities perspektyvas.
Balandžio mėn. pabaigoje įvyko nuotoliniai mokymai „Dirbtinio intelekto iššūkiai autorių teisei“, kuriuos vedė Vilniaus universiteto dr. Ramūnas Birštonas. Mokymuose aptarta DI istorija ir autorių teisės Lietuvoje bei užsienyje. Pagrindiniai diskusijų klausimai buvo autorystė kuriant su DI, DI sukurto turinio apsauga ir atsakomybės naudojant kūrinius DI apmokyti.
Projekto aktyviąsias veiklas užbaigėme auditoriniais mokymais „Knygų sklaida ir autorių teisių apsauga Lietuvoje: bibliotekų ir bibliotekininkų vaidmuo“, kuriuos vedė Vilniaus universiteto dr. Vincas Grigas. Analizavome, kaip kuriama knygos vertė, kas skatina žmones skaityti, išgirdome apie ne tik tradicines skaitymo formas, bet ir Lietuvoje dar nepraktikuojamus knygų skaitymo būdus. Bandėme atsakyti, kas skatina skaitytojus nelegaliai naudotis el. knygomis ir koks turi būti bibliotekininkų vaidmuo edukuojant skaitytojus bei skatinant legalią leidinių panaudą.
Remiantis mokymų metų lektorių perduotomis žiniomis, bus sukurta virtuali atmintinė, kuri bus patalpinta Kauno regiono bibliotekų tinklaraštyje ir pasiekiama visiems besidomintiems. Atmintinėje atsispindės svarbiausi autorių teisių ir gretutinių teisių aspektai, kurie praverstų bibliotekų specialistams.
Projekto metu mokymuose dalyvavo platus Kauno regiono bibliotekų specialistų ratas – iš Ąžuolyno bibliotekos, savivaldybių viešųjų ir mokyklų bibliotekų. Dėkojame profesionaliems lektoriams už pasidalijimą žiniomis bei patirtimi ir kruopščiai parengtą mokymų medžiagą.
Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2024–2025 m. Tikslas – tobulinti Ąžuolyno bibliotekos, Kauno ir Marijampolės apskričių savivaldybių viešųjų ir mokyklų bibliotekų specialistų kompetencijas autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos srityse.
Projektą „Autorių teisių naudojimo keliai ir klystkeliai“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.