2025 m. paskelbti lėktuvo ANBO ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metais. Taigi sausio 15 d. 18.00 val. kviečiame jus į Ąžuolyno biblioteką, Žvaigždžių salę (1 a.), kur kalbėsime apie ryškiausią tarpukario aviacijos žvaigždę – brigados generolą, inžinierų Antaną Gustaitį. Bus pristatoma jo dukters, žurnalistės Rasos Gustaitis knyga „Skrydis“.
Išskirtinė tarpukario Lietuvos padangių asmenybė
Antanas Gustaitis labiausiai žinomas už lietuviškų ANBO serijos lėktuvų kūrimą ir konstravimą. Net tarpukariu Kaune rezidavę užsienio diplomatai savo ataskaitose jį paminėdavo kaip vieną ryškiausių Lietuvos kariuomenės asmenybių. Lietuvą garsino ir 1934 m. su ANBO-IV lėktuvais įgyvendinęs skrydį aplink Europą. Įdomu tai, kad A. Gustaitis aviakonstruktoriaus darbą atlikdavo tik laisvalaikiu, o už sukurtus lėktuvus iš valstybės gaudavo pakankamai kuklų honorarą. Visgi jis pasižymėjo ir kitose srityse. „Anbukų tėvas“ buvo ir dėstytojas, šachmatininkas, ir net futbolininkas – su komanda „Aviacija“ 1922 m. dalyvavo pirmajame Lietuvos futbolo čempionate.
„Jei ne mirtis nuo sovietinių budelių rankos Maskvos Butyrkų kalėjime ir okupantų ištrinta Lietuvos istorija, šiandien A. Gustaitis būtų žinomas tiek pat, o gal net ir labiau, kiek ir Atlantą perskridę S. Darius ir S. Girėnas“, – teigia Lietuvos aviacijos muziejininkas Pijus Poškus.
ANBO lėktuvai – ar Antanas norėjo būti ore?
1924–1925 m. žiemą A. Gustaitis pradėjo statyti pirmąjį ANBO lėktuvą. Tarp 1925 ir 1939 m. Karo aviacijos dirbtuvėse buvo pagaminti net 66 lėktuvai. A. Gustaičio kūriniai būdavo lyginami su užsienio gamintojų konstrukcijomis ir buvo ne tik pigesni, pasižymėdavo puikiomis piloto bei žvalgo darbo sąlygomis, bet ir dažnai geresnėmis techninėmis charakteristikomis.
Paklaustas, ką reiškia ANBO, jis neatsakydavo. <…> Lakūnai sugalvojo savo interpretaciją: Antanas Nori Būti Ore, ir toks paaiškinimas prilipo.
R. Gustaitis, „Skrydis“, p. 79
Ne tik šeimos, bet ir emigracijos istorija
Renginio metu kalbėsime apie vienos iš trijų Antano Gustaičio dukterų, JAV žurnalistės, redaktorės, psichologės Rasos Gustaitis 2021 m. anglų kalba pasirodžiusią biografinę knygą „Skrydis“, kurią 2024 m. pabaigoje Lietuvos aviacijos muziejus išleido lietuvių kalba. Pasak autorės, rašant knygą reikėjo surinkti išdraskytus Gustaičių šeimos bei nepažįstamųjų prisiminimus, smulkias su tėvu vienaip ar kitaip gyvenime susitikusių žmonių pasakojimų detales ir svarbias akimirkas iliustruojančias nuotraukas. Viskas sugulė į vieną šeimos istoriją.
Visgi knyga jautriai paliečia ir kitas šiais laikais aktualias temas: emigracija, išeivija, savo krašto praradimas ir žmogaus bandymas kurti gyvenimą svetur. Kalbėdama apie tai, R. Gustaitis pastebi sąsajas tarp tų dienų ir šiandien – nors laiko ruletė gerokai pasisukusi, visame pasaulyje daug savo kraštus dėl įvairiausių priežasčių paliekančių migrantų.
Renginio dalyviai: Lietuvos aviacijos muziejaus muziejininkas, lakūnas, aviacijos žinovas Eugenijus Raubickas ir knygos autorės R. Gustaitis giminaitė Vida Jagminaitė.
Iki susitikimo Ąžuolyno bibliotekoje!
Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.