Lapkričio 28 d. Kultūros ministras Simonas Kairys Sapiegų rūmuose Vilniuje įteikė šių metų Kultūros ministerijos premijas labiausiai įvairiose srityse nusipelniusiems kultūros ir meno darbuotojams, kūrėjams. Už bibliotekininkystės, bibliografijos, knygotyros mokslinius tyrinėjimus bei praktinę veiklą bibliotekose premiją pelnė Ąžuolyno bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centro Kaunistikos grupės vyresnysis bibliografas dr. Mindaugas Balkus.
Dr. Mindaugo Balkaus profesinė ir mokslinė veikla
Dr. Mindaugo Balkaus mokslinių tyrimų kryptis – XX a. Kauno miesto istorija, XX a. Lietuvos politinė ir socialinė istorija.
2020 m. išleista dr. Mindaugo Balkaus ir Felikso Zinevičiaus knyga „Vlado Putvinskio gatvė: istoriniai faktai ir atsiminimai“ sulaukė ir skaitytojų susidomėjimo, ir puikaus specialistų įvertinimo. Dr. Inga Puidokienė atsiliepia: „Paėmus leidinį į rankas jis nustebina pasirinktu siauru tyrimo objektu. Tačiau perskaičius nelieka abejonių, kad šis autorių pasirinkimas puikiai pasiteisino. Jis labai aiškiai, glaustai, bet kartu gyvai ir iliustratyviai supažindina platesnę visuomenę su vienos Kauno gatvių istorija, čia gyvenusiais, dirbusiais ir kūrusiais asmenimis“.
2022 m. pasirodė dr. M. Balkaus parengta knyga „Kauno apskrities viešosios bibliotekos istorija (II dalis): Virsmas iš tradicinės į kompiuterizuotą biblioteką (1990–2006)“. Joje aptariamas bibliotekos veiklos perėjimas nuo tradicinės prie kompiuterizuotos bibliotekos. Lietuvoje besiformuojanti informacinė visuomenė kėlė bibliotekai naujus reikalavimus, į kuriuos ji stengėsi operatyviai reaguoti. Išryškėjo naujos bibliotekos veiklos sritys (interneto prieigos suteikimas, kompiuterinio raštingumo mokymai ir kt.), kai kurios senosios nunyko. Tradicines informacijos paieškos priemones – kortelinius katalogus ir kartotekas – nuosekliai keitė elektroninis katalogas, įvairios Lietuvos ir užsienio duomenų bazės. Puošniai įrištas šios knygos egzempliorius yra bibliotekos bendruomenės „relikvija“, liudijanti apie nueitą raidos kelią, kuris padėjo susiformuoti dabartinei įstaigos tapatybei.
2023 m. išleista dr. M. Balkaus monografija „Kaip Kovno tapo Kaunu: miesto lituanizavimas 1918–1940 m.“. Profesionaliems istorikams skirtas leidinys, parašytas patraukliai ir suprantamai, įdomus ir tiesiog besidomintiems Lietuvos bei Kauno istorija. Knygoje nagrinėjama, kaip tarpukario Kaune įsitvirtino lietuvių kalba ir moderni lietuvių tautinė tapatybė. Aptariamas lietuvių tautybės miestiečių dalies didėjimas, tautybės keitimas asmens dokumentuose, pavardžių lietuvinimo iniciatyva. Apžvelgiamas platesnis lietuvių kalbos vartojimas valstybinėse įstaigose, lietuviškų užrašų Kauno gatvėse gausėjimas, dažnesnis lietuvių kalbos vartojimas kauniečių kasdieniame bendravime ir kt.
Dr. M. Balkaus bibliografiniai, Kauno miesto ir regiono istorijos tyrimai prisideda prie Kauno istorijos populiarinimo, Ąžuolyno bibliotekos kaip įstaigos raidos atskleidimo ir bibliotekos bendruomenės telkimo. Kauno miesto ir regiono kraštotyrinės informacijos sisteminimas ir sklaida, kuriuos vykdo dr. M. Balkus, turi teigiamos įtakos formuojant miesto bendruomenę ir brandinant jos savasties bei tapatumo suvokimą.
Kasdienė profesinė dr. M. Balkaus veikla taip pat neatsiejama nuo kryptingo Kauno istorijos informacijos rinkimo bei sklaidos. Būdamas vienu iš elektroninio žinyno „Kaunas: datos ir faktai“, o pastaraisiais metais – vieninteliu jo autoriumi, žinyno modernizavimo projekto „Kauno datų ir faktų atvertis šiuolaikiniam vartotojui“ (2018 m.) vadovu, dr. M. Balkus, įvertindamas naujus informacijos šaltinius, aktualijas, vartotojų susidomėjimo objektus, nuolat pildo žinyną.
Dr. M. Balkus taip pat veda paskaitas, ekskursijas, edukacijas, rengia publikacijas, Kauno istorijos entuziastams ir Kaunistikos skaityklos lankytojams populiarina biblioteką, pristato miesto istoriją ir jo savitumą kitų Lietuvos regionų gyventojams.
Apie dr. Mindaugą Balkų
Mindaugas Balkus 2010 m. Vytauto Didžiojo universitete apgynė baigiamąjį darbą „Kauno miesto urbanistinė raida Pirmojoje Lietuvos Respublikoje XX a. ketvirtajame dešimtmetyje“ ir įgijo istorijos bakalauro kvalifikacinį laipsnį. 2012 m. Vytauto Didžiojo universitete apgynė magistro baigiamąjį darbą „Socialinė apsauga Kaune 1918–1940 m.“ ir įgijo Lietuvos istorijos magistro kvalifikacinį laipsnį. Už šį darbą 2012 m. paskirta Lietuvos mokslų akademijos aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkurso premija.
2012–2017 m. studijavo jungtinėje Vytauto Didžiojo universiteto ir Klaipėdos universiteto doktorantūroje. 2013–2014 m. dirbo Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Istorijos katedros asistentu, vadovavo kursiniams ir baigiamiesiems bakalauro darbams. 2015 m. jam paskirta Lietuvos mokslo tarybos stipendija už akademinius pasiekimus. 2017 m. apgynė humanitarinių mokslų daktaro disertaciją „Visuomenės ir viešosios erdvės lituanizavimas Kauno mieste 1918–1940 m.“, jam suteiktas humanitarinių mokslų daktaro laipsnis.
Nuo 2011 m. dirba Ąžuolyno bibliotekoje. Renka, sistemina ir skleidžia informaciją apie Kauno miesto ir regiono istoriją bei kultūros paveldą, prisideda prie visuomenės istorinės atminties puoselėjimo. Dalyvauja bendradarbiaujant su Vytauto Didžiojo universitetu, Kauno regioniniu valstybės archyvu, Kauno miesto muziejumi.
2016 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministro Šarūno Biručio įsakymu suteiktas 2015 m. geriausio jaunojo bibliotekininko vardas.