Parengė Ąžuolyno bibliotekos literatūrologė ir Ąžuolyno skaitytojų klubo koordinatorė Donata Bocullo
Tekstą redagavo Kotryna Zaveckaitė
„Prieš tai Ąžuolyno skaitytojų klubo seriale“:
Ąžuolyno skaitytojų klubas: nuo literatūrinių priešpiečių iki literatūrinių vakarų
Naujame Ąžuolyno skaitytojų klubo sezone knygas rinksime kartu
Spalio 24 d. įveikėme pirmąją sezono temą „Apie skaitymą“ su Ray’aus Bradbury’io „451° Farenheito“, kuri sukėlė daugybę minčių apie tai, kaip saugomos knygos, ką jos išsaugo, kuo svarbi mūsų kolektyvinė atmintis, kiek distopijos yra mūsų realybėje? Po diskusijos užgimė ir simboliškas tekstas:
„Išsitrina, išdyla pieštuku užrašytas tekstas. Užsimiršta pavadinimai, autoriai, bet pasilieka jausmas. Kas tikro distopijoje ir kas distopiško tikrovėje? Kiekvienoje istorijoje yra bent dalis tiesos, kad ir kaip metaforiškai ir simboliškai išdeginta popieriuje. Iš perskaitytų tekstų susidėliojate pasaulio vaizdinį, o gal jį sugriaunate? Ar viskas, kas užrašyta, įspausta popieriuje, ekrane užsimirš?“
Ką tik festivalyje „Open Books“ nuvilnijo 15min metų knygos apdovanojimai (apie tai – kitame straipsnyje), bet Ąžuolyno skaitytojų klubas išsirinko savo metų knygas, kurias kartu skaitys ir aptarinės iki 2025 m. birželio 19 d. Skubame jums pristatyti skaitymo planą, o vėliau laukite ir kitų Ąžuolyno skaitytojų klubo serialo epizodų.
2024–2025 metų skaitymo planas:
2. PRIEŠTARINGOS KNYGOS: Kviečiame skaityti ir diskutuoti apie knygas, kurios provokuoja diskusijas ir kelia prieštaravimus, iššūkį normoms ir sudėtingus klausimus.
Lapkritis–gruodis: José Saramago „Evangelija pagal Jėzų Kristų“
Ši knyga, kurią parašė Nobelio premijos laureatas José Saramago, nagrinėja Jėzaus gyvenimą, jo santykį su dieviškumu ir žmonių pasauliu. Autorinė interpretacija pristato Jėzų kaip žmogų, galintį rinktis bei abejoti, ir atskleidžia konfliktus tarp jo žmogiškosios pusės ir dieviškosios misijos. Knygoje aptariama religijos prigimtis, tikėjimo dilemos ir moralinės problemos, kylančios iš Jėzaus pasirinkimų.
Aptarimas: gruodžio 19 d.
3. MOTERYS ISTORIJOJE: Šis laikotarpis skirtas knygoms apie stiprias ir įtakingas moteris, kurios paliko ryškų pėdsaką istorijoje. Atskleidžiami jų gyvenimai, kovos ir indėlis.
Sausis–vasaris: Bernardas Gailius „Agentė“
Šiame romane pasakojama apie moterį, dirbančią slaptąja agente. Istorija atskleidžia ne tik jos profesinius iššūkius, bet ir asmeninius santykius bei dilemas, su kuriomis ji susiduria darbe. Gailius nagrinėja moterų vaidmenį istorijoje ir jų indėlį, susijusį su politika, galia ir moraliniais sprendimais.
Aptarimas: vasario 27 d.
4. ANTIKA AR FIKCIJA: Ši tema siūlo galimybę tyrinėti senovės literatūrą ir šiuolaikinę fikciją, remiasi antikiniais motyvais, leidžia rinktis tarp antikinės ir šiuolaikinės kūrybos.
Kovas–balandis: Jennifer Saint „Elektra“
Ši knyga – moderni graikų mitologijos interpretacija, sutelkta į Elektros, Agamemnono dukros, personažą. Saint atskleidžia vidinį Elektros pasaulį, jos kovą su likimu ir teisingumo paieškas. Romane nagrinėjama šeimos drama, kerštas ir moraliniai pasirinkimai, mitologiniai elementai jungiami su šiuolaikiniais moters išgyvenimais.
Aptarimas: balandžio 24 d.
5. AR LENGVA BŪTI? Kviečiame apmąstyti egzistencinius klausimus per knygas, nagrinėjančias žmogaus gyvenimą, prasmės ieškojimą ir kasdienybės iššūkius.
Gegužė–birželis: Haruki Murakami „Išgirsk vėjo dainą“
Ši knyga – pirmasis Murakamio romanas – pasakoja apie jauno vyriškio kelionę ieškant prasmės ir tapatybės. Per melancholiškas situacijas ir simbolinius elementus Murakamis tyrinėja jausmus, vienatvę ir meilę. Knygoje galima rasti autoriui būdingų elementų – fantastikos ir šiuolaikinio gyvenimo ironijos.
Aptarimas: birželio 19 d.
O kas laukia toliau?
Ir toliau kviečiame klubo narius ir besidominčius skaitymu susitikti vakariniuose skaitymuose ir diskusijose. Susitikimų datas sekite „Facebook“:
Susitikimų vieta ir laikas: 18.00 val. Radastų g. 2, Galerija, 4 aukštas.
Vietoj pabaigos – mintys „apie skaitymą“
Nesitikėkite atsikratyti knygų, pirkite jas ir konstruokite iš jų užuovėjas, sienas, barikadas. Ką daryti, kai vienintelis dalykas, ką galite veikti su knygomis, yra jų rūšiavimas, perdėliojimas lentynose? Ką daryti, kai apėmė skaitymo blokas, neskaitymo epidemija, o gal jau tiek persiskaitėte, kad atversti kitos knygos lapą taip sunku, jog, atrodo, širdis iššoks iš krūtinės, kaktą išpils prakaitas? Tarsi atvertę knygą nukirpsite tą raudoną laidelį, jungiantį jus su realybe, ir viskas išsprogs, išsidraskys į visas puses.
Knygos skaitymas – tai darbas ir laiko planavimas. Tai strategijos, žodyno plėtros politika, tai darbas su nuolatinio skaitymo FOMO (angl. Fear of Missing Out – baimė praleisti) jausmu. Apsimetėlio skaitytojo sindromas toks stiprus, kad norisi slėptis po pernykščių metų knygos laureatų lapais ir laurais. „Neskaititas“ – liga, apninkanti tuos, kurie įkalinti tarp knygų. Nesitikėkite atsikratyti tos baimės vėl ne iki galo perskaityti knygą, nesuprasti pagrindinės žinutės, likti tarp eilučių ir ilgų ilgų knygų mugės lankytojų eilių.
Galvoje susiraizgys tiek skirtingų kontekstų, kad kalbėsite jau ne savu balsu, o skaitytų tekstų citatomis. Išnašos žinutėse artimiesiems užims pusę ekrano, pasislėpsite jose, kad tik savęs ir savo nuomonės negirdėtumėte. Išsigąsite, kad apie skaitymą nieko nesuprantate, kad jis toks nepritaikomas gyvenime. Išsigąsite, kad dienoje per mažai laiko, per daug kalbų.
Rudeniniai lapai apsivys jūsų kojas, įsiurbs į gyvenimą, kuriame žodžių, sakinių verpetai kada nors susidėlios į vieną nuoseklų pasakojimą. Tame pasakojime jau pasimatys tikrojo skaitymo ir skaitymo bloko prasmė.
Daugiau informacijos apie knygų klubą bibliotekos svetainėje arba „Facebook“ grupėje.