Informacija
iBiblioteka
DUK

„Litvakų dailininkai Paryžiuje = Les artistes litvak à Paris = Litvak artists in Paris“ Sudarytoja Vilma Gradinskaitė

„Litvakų dailininkai Paryžiuje = Les artistes litvak à Paris = Litvak artists in Paris“ Sudarytoja Vilma Gradinskaitė

Įvertink knygą!
[Bendrai: 0 Vidurkis: 0]

 

Vytauto Kasiulio dailės muziejaus parodos katalogas „Litvakų dailininkai Paryžiuje“ pristato į Paryžių emigravusių litvakų (Lietuvos žydų) dailininkų kūrybą. Paroda yra pirmoji Baltijos šalyse, kuri tokia išsamiai pristato šių dailininkų kūrybą. Eksponatus parodai skolino tokios prestižinės Prancūzijos institucijos kaip Pompidou centras, Judaizmo meno ir istorijos muziejus, taip pat Lietuvos muziejai bei privatūs kolekcininkai.
Parodoje pasakojama apie litvakų dailininkų migracijos bangas į Paryžių, jų siekius, laimėjimus, tėvynės ilgesį ir tradicijų tęstinumą. Daug žydų menininkų, atvykusių iš Europos didmiestelių ir Rusijos imperijos žydų miestelių bei kaimų, apsigyveno Paryžiuje XX a. pradžioje. Parodoje pristatomi tokie žymūs menininkai kaip Markas Šagalas, Mišelis Kikoinas, Žakas Lipšicas, Emanuelis Manė-Kacas, Chaimas Sutinas ir kiti, kurie siekė politinės, socialinės, kultūrinės ir religinės emancipacijos.
Paroda taip pat atskleidžia menininkų iššūkius, su kuriais jie susidūrė, siekdami įsitvirtinti Paryžiaus menininkų gretose. Jie stengėsi įveikti religinių dogmų suvaržymus ir išorinio pasaulio neigiamą požiūrį dėl skirtingos kultūros ir kalbų barjerų.
Šie litvakai, nors nepriklausė jokiai konkrečiai „mokyklai“, suformavo unikalų modernaus meno reiškinį – École de Paris. Paryžiaus mokyklą ir prancūzų ekspresionizmo kryptį. Prieš Antrąjį pasaulinį karą, Paryžiaus mokyklai atstovavo daugiau nei 60 litvakų iš Rytų Europos ir daugiau nei 150 žydų dailininkų iš viso pasaulio.
Parodos kataloge pristatomas 21 École de Paris dailininkas ir daugiau kaip 130 jų kūrinių, suteikiantis unikalų įžvalgų į litvakų dailininkų kūrybą. Paroda „Litvakų dailininkai Paryžiuje“ atveria galimybę susipažinti su šių menininkų palikimu ir prisidėti prie jų istorijos ir kūrybos supratimo.

Užsakyti leidinį