Lolitos Brazos parodos „Daugiau nei ekslibrisas“ atidarymas

Lolitos Brazos paroda „Daugiau nei ekslibrisas“

Nuo liepos 9 d. iki rugpjūčio 7 d. Ąžuolyno bibliotekos Galerijoje (4 a.) veiks Lolitos Brazos paroda „Daugiau nei ekslibrisas“. Parodos atidarymas liepos 9 d. 16.30 val.

Ekslibrisas (lot. ex libris – iš knygų), knygos nuosavybės ženklas – meninis piešinukas ar grafinis antspaudas su žodžiu ex libris, klijuojamas į knygos viršelio vidinę pusę, norint pažymėti savo bibliotekėlę. Šiame meniškame lapelyje turi būti nurodytas bibliotekos savininko vardas, pavardė ar inicialai, trumpiniai, slapyvardžiai arba institucijos pavadinimas.

Ekslibrisai į Lolitos Brazos (Brazauskaitės) gyvenimą pasibeldė dar paauglystėje. Žinojimas, kad knygą galima papuošti savo rankų darbo piešinuku, autorei paliko įspūdį visam gyvenimui. Dar besimokydama Šiaulių vaikų dailės mokykloje pradėjo pirmuosius bandymus sukurti šiuos knygos nuosavybės ženklus. Oentuziazmas tęsti šią veiklą jos neapleido ir vėliau. Studijų metais autorė ėmė plačiau domėtis ekslibrisų istorija, jų pritaikomumu, meniškumu, o paskatinta dėstytojų kūrė ekslibrisus kurso draugams, dėstytojams, šeimos nariams. Nuo tada ekslibrisas išliko savas, jis lydi menininkę jau daug metų.

„Knygos ženklas tampa priežastimi susipažinti ir susidraugauti, kaskart nudžiuginti ir atverti naujus požiūrio horizontus. Ekslibriso kūryba – mano privati erdvė, kur galiu klysti, svajoti, improvizuoti, keisti ir turėti savąjį raiškos stilių. Sukūrusi knygos ženklą galiu jį paslėpti, netgi suplėšyti, jei manau, kad jis man nepatinka. Kartais nematoma jėga verčia iš naujo perdaryti kaip švarraštį“, – teigia Lolita Braza.

Dailininkė siekia, jog mažame popieriaus lakštelyje atsispindėtų žmogaus pomėgiai, jo asmenybė, todėl visada ieško simbolio, kuris keliais štrichais perteiktų žmogaus, kuriam daromas ekslibrisas, pasaulį. Ji iki smulkmenų apgalvoja ir kruopščiai sukomponuoja įvairias apibūdinančias detales, istorinius faktus ar kultūrinį palikimą. Todėl Lolitos Brazos ekslibrisai sukaupia nemažai informacijos – juose galima pažinti ne tik knygos savininko pomėgius, bet ir to meto tendencijas.

Svarbiausias parodos „Daugiau nei ekslibrisas“ tikslas – šviesti lankytojus, sudominti juos ekslibriso menu, o dailininkei tai paskata naujiems kūrybiniams ieškojimams ir pažintims, nes, kaip teigia autorė, „kiekvienas, kuris skaito knygas, nusipelno ekslibriso sau“.

Kviečiame į susitikimą su menininke, kur galėsite pasigrožėti jos sukurtais ekslibrisais bei pasišnekučiuoti apie kūrybą. Laukiame jūsų!

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.