Informacija
iBiblioteka
DUK

„Vasaros su knyga“ rekomendacijos: perskaityk knygą apie sportą

„Vasaros su knyga“ knygų rekomendacijos

Su sportu susiduriame įvairiais būdais – vieni patys sportuojame, kiti esame įvairių sporto šakų aistruoliai ar stebėtojai. Šiuo metu ekranuose sekame Europos futbolo čempionatą, netrukus ne vieno mūsų žvilgsnius prikaustys vasaros olimpinės ir paralimpinės žaidynės Paryžiuje. O Ąžuolyno biblioteka jus kviečia atrasti sportą skaitant knygas apie garsius sportinius įvykius, intriguojančias sporto pasaulio žvaigždžių biografijas ar grožinės literatūros kūrinius, kuriuose įpinta sporto elementų. Atrinktos knygos gali įkvėpti, įtraukti į nuotykį, o galbūt pačius paskatinti išbandyti sportą. Motyvaciją paimti šias knygas į rankas didina ir tai, kad skaitymo akcijos „Vasara su knyga“ vieno iš penkių šių metų iššūkių tema yra sportas. Įveikę visus penkis teminius iššūkius ir perskaitytas knygas užregistravę vasarasuknyga.lt svetainėje, dalyvausite loterijoje ir turėsite galimybę laimėti šaunių prizų.

Pateikiame antrąją leidinių apžvalgą, skirtą pristatyti „Vasaros su knyga“ iššūkio temas ir rekomenduojamus leidinius.

Anna Kamińska „Vanda. Pasakojimas apie stiprybę: gyvenimą ir mirtį. Vandos Rutkevič istorija“

Tai biografinė knyga apie iš Plungės kilusią žymią alpinistę Vandą Rutkevič. XX a. 9-ajame dešimtmetyje Vanda priklausė pasaulio alpinistų elitui: ji tapo ne tik pirmąja moterimi, įkopusia į K2 (Čogorio) viršukalnę (1986 m.), pirmąja europiete, pasiekusia „pasaulio stogą“ Everesto viršūnę, bet ir moterų alpinizmo idėjos pradininke, organizavusia pirmąsias moterų ekspedicijas į sunkiausias viršūnes. V. Rutkevič įkopė į aštuonias pačias aukščiausias viršukalnes (virš 8000 m). 1992 m. alpinistė dingo be žinios kopdama į Kančendžungos kalną Himalajuose. Knygoje aprašytas ne tik Vandos gyvenimas Lenkijoje, kopimas į kalnus, bet ir ryšiai su Lietuva, taip pat karo metų Kaunas ir Plungė, namas, kuriame gimė ir trejus metus gyveno mažytė Vanda, krikštynos Plungės bažnyčioje, pasakojama apie Vandos senelius ir tėvus.

Rich Roll „Ultražmogus“

Tai pasakojimas apie įspūdingą vidutinio amžiaus žmogaus fizinę transformaciją. 2006 m. prieš pat savo keturiasdešimtą gimtadienį trijų vaikų tėvas teisininkas Richis Rollas suvokė, kad jo gyvenimo būdas, kuriame gausu greitojo maisto, streso ir trūksta fizinio aktyvumo, niekur neveda. Jis pradėjo laikytis augalinės mitybos dietos ir kasdien sportuoti. Per kelis mėnesius Richis iš vidutinio amžiaus neaktyvaus žmogaus pavirto ištvermės sporto profesionalu. Knygoje jis pasakoja apie savo kelionę iki elitinių „Ultraman“ varžybų, „Epic5“ fizinio iššūkio. Šiandien Richio vardas puikuojasi „Men‘s Fitness“ žurnalo sudarytame 25 ištvermingiausių pasaulio vyrų sąraše. „Ultražmogus“ yra ne tik įkvepiantis sporto pasiekimų pasakojimas, bet ir galingas valios ir žmogaus atsparumo įrodymas, skatinantis skaitytojus permąstyti savo galimybes ir siekti savo tikslų.

Grigory Rodčenkov „Rodčenkovo dvikova: kaip aš nuverčiau slaptąją Putino dopingo imperiją“

Grigorijaus Rodčenkovo, buvusio Rusijos Antidopingo centro vadovo, memuarai, atskleidžiantys valstybinio lygio dopingo programą Rusijoje. 2015 m. Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) suspendavo šį centrą dėl sudėtingos sistemos, sukurtos siekiant užtikrinti Rusijos sportininkų dominavimą tarptautinėse varžybose, ypač 2014 m. Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse. Knygoje atskleidžiama, kaip veikė „Hercogienės kokteilis“ – beveik neaptinkamas steroidų mišinys, kaip buvo falsifikuojami ir sukeičiami šlapimo mėginiai ir kaip visa ši sistema buvo organizuojama ir slepiama valstybiniu lygmeniu. Rodčenkovas taip pat pasakoja apie savo gyvenimą – nuo vaikystės Sovietų Sąjungoje, pirmo susidūrimo su dopingu Maskvos valstybinio universiteto laikais iki darbo Sovietų olimpiniame komitete. Ši knyga – tai nesumeluota Rusijos sporto dopingo istorija. Joje pateikiamas atviras ir asmeniškas žvilgsnis į vieną didžiausių sporto skandalų istorijoje.

Valdas Valiukevičius „Dakaro kariai“

Valdo Valiukevičiaus knyga „Dakaro kariai“ atskleidžia įspūdingą lietuvių lenktynininkų Benedikto Vanago, Antano Juknevičiaus, Vaidoto Žalos ir kitų patirtį Dakaro ralio trasose Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Knygoje pateikiamos TV reportažuose rodytos istorijos ir nauji, dar niekur negirdėti pasakojimai, kuriuos pateikia pats autorius, kartu su Arūnu Lekavičiumi dalyvavęs Dakaro ralyje 2002 ir 2003 metais. Skaitytojai sužinos apie dykumų maratono taisykles, komandų biudžetus, ralio metu patirtas sėkmes bei nesėkmes ir daugybę kitų įdomių istorijų.

Paulius Kovas „Gyvenimas audroje: kaip išlikti sausam“

Paulius Kovas knygoje „Gyvenimas audroje: kaip išlikti sausam“ dalijasi patirtimi, sukaupta tiek jūroje, tiek verslo pasaulyje. Pasakojime autorius atskleidžia, kaip buriavimo pamokos padėjo jam vadovauti įmonei, spręsti krizines situacijas ir suburti stiprią komandą. Kovas, „Ambersail“ jachtos kapitonas ir „Tūkstantmečio odisėjos“ idėjos bendraautoris, įkvėpė daugelį lietuvių buriuoti. Ši knyga, kupina asmeninių išgyvenimų ir įžvalgų apie lyderystę, kviečia skaitytojus išplaukti į įkvepiančią kelionę kartu su patyrusiu kapitonu.

Viktorija Čmilytė-Nielsen „Tarp juoda ir balta“

Įtraukiantis autobiografinis pasakojimas apie moters kelionę į šachmatų pasaulio elitą, tradiciškai dominuojamą vyrų. Knygoje atskleidžiama unikali istorija apie moterį, tapusia Lietuvos vyrų didmeistre, dukart olimpine ir dukart Lietuvos vyrų šachmatų čempione, triskart Europos moterų vicečempione, pasaulio moterų bronzos prizininke bei Europos šachmatų čempione. Knygoje aprašyti įspūdingi sportiniai pasiekimai, šachmatininkės karjeros pakilimai ir nuosmukiai, pergalės ir pralaimėjimai.

Reinhold Messner „Vienas į Everestą. Krištolinis horizontas“

Tai pasakojimas apie Reinholdo Messnerio žygdarbį – pirmąjį solo kopimą į Everestą. Be papildomo deguonies, be įrengtų aukštuminių stovyklų, nešikų. Knygoje atskleidžiama alpinisto kova už išgyvenimą susidūrus su sudėtingais gamtos išbandymais, perteikiama jo vidinė būsena kritinėse situacijose, dvasinės patirtys. Skaitytojai ras ne tik nuotykių istoriją, bet ir gilius apmąstymus apie Tibetą, ankstesnius alpinistus ir asmeninį savęs pažinimą. Messneris yra žymiausias mūsų laikų alpinistas, keliautojas, devynis kartus patekęs į Gineso rekordų knygą.

Laisvė Radzevičienė, Vytaras Radzevičius „Arvydas Sabonis“

Knyga pasakoja apie legendinio Lietuvos krepšininko Arvydo Sabonio gyvenimą ir karjerą. Knygoje pateikiami įvairūs Sabonio gyvenimo etapai – nuo vaikystės ir pirmųjų žingsnių krepšinyje iki tarptautinių pergalių ir iššūkių NBA lygoje. Per 11 skyrių atskleidžiami ne tik jo sportiniai pasiekimai, bet ir asmeninio gyvenimo momentai, komandos draugų bei artimųjų prisiminimai. Tai išsamus ir įtraukiantis pasakojimas apie žmogų, kuris tapo krepšinio legenda ir įkvėpė daugybę gerbėjų visame pasaulyje.

Rima Karalienė „Irklais iki Niagaros krioklių“

Tai biografinis romanas, kuriame pasakojama, kaip Sofija, Sovietų Sąjungos akademinio irklavimo čempionato dalyvė, ruošiasi 1967 m. akademinio irklavimo čempionatui Prancūzijoje – svarbiausioms savo gyvenimo varžyboms. Staiga gautas KGB kvietimas atvykti į Vilnių pabudina skaudžius vaikystės prisiminimus. Sofija sužino, kad jos ilgai dingęs tėvas, Lenkijos karininkas, yra gyvas, tačiau juos skiria dvidešimt septyneri metai ir geležinė uždanga. Ar Sofijai pavyks susitikti su tėvu? Romanas, paremtas realia vilnietės irkluotojos ir trenerės Sofijos Grucovos gyvenimo istorija, atskleidžia ne tik sporto, bet ir sovietinės okupacijos metu patirtų išgyvenimų realijas.

Stephen King „Maratonas“

Romane – įsivaizduojamas ateities Amerikos scenarijus, kur sportas pasiekia ekstremalų ir gyvybei pavojingą lygį. Pasakojama istorija apie bėgimo varžybas, kuriose dalyvauja šimtas jaunuolių, įskaitant šešiolikmetį Rėjų Garetą. Maratono atstumas – 700 kilometrų, o taisyklės nežmoniškai griežtos: bėgti reikia ne lėčiau kaip 6 km per valandą, dalyviai turi nuolat judėti, ir tik vienas laimėtojas gali išlikti gyvas. Bėgimas griežtai kontroliuojamas, o už taisyklių nesilaikymą gresia negailestinga bausmė. Knyga kalba apie žmogaus fizinės ir psichologinės ištvermės ribas, kelia klausimus apie visuomenės vertybes ir moralę.

Harlan Coben „Netikėtas smūgis“

Tai – dar vienas garsaus amerikiečių romanų ir trilerių rašytojo Harlano Cobeno darbas. Stadione, priešais kioską, kur „Moet“ šampano taurė kainuoja 7,50 dolerio, šaltakraujiškai nušaunama jauna moteris. Kažkada ji buvo pasiekusi svaiginančias teniso aukštumas. Dabar, JAV atvirųjų varžybų įkarštyje, laikraščių antraštės liaupsina kitą jauną žaidėją iš kitos barikadų pusės. Kai sporto agentas Mironas Bolitaras imasi tirti nužudymą, jis atskleidžia ryšį tarp šių dviejų žaidėjų ir prieš šešerius metus įvykdytos žmogžudystės prabangiame klube. Greitai Mironas įklimpsta susidūręs su nesąžiningu JAV senatoriumi, pavydžia motina ir mafija. Jis supranta žaidžiąs labai pavojingą žaidimą – su žudiku ir tiesa.