Informacija
iBiblioteka
DUK

#SavaitėsKnyga Peter Wohlleben „Paslaptingas medžių gyvenimas“

Peter Wohlleben

Miškas tai socialinis tinklas, teigia gamtininkas Peter Wohlleben, tokius gyvybingus socializacijos tinklus stengiamės kurti atvėrę modernizuotą biblioteką parke ir parką bibliotekoje. „Ąžuolyno biblioteka“ nuo naujųjų metų kviečia jus ieškoti gamtiško įkvėpimo literatūroje ir atokvėpio erdvių.

Peterio Wohllebeno knyga „Paslaptingas medžių gyvenimas“ – tai įtraukiantis miškų pasaulio tyrinėjimas, atskleidžiantis sudėtingą ir tarpusavyje susijusį medžių gyvenimą. Knygoje skaitytojai leidžiasi į kelionę po mišką, per unikalų požiūrį į medžių gyvenimą, neapsiribojantį tuo, kas matoma plika akimi.

Viena iš esminių Wohllebeno knygos populiarumo paslapčių, tai gebėjimas prieinamai ir patraukliai perteikti mokslinę informaciją. Mokslinių tyrimų rezultatus ir ekologines sąvokas jis pateikia taip, kad jas lengvai suprastų ir paprastas skaitytojas, todėl knyga tinka ir specialistams, ir tiems, kurie tiesiog atsigauna gamtoje.

P. Wohllebenas supažindina skaitytojus su socialiniais ir bendruomeniniais medžių aspektais, vaizduodamas medžius kaip organizmus, kurie bendrauja ir palaiko vieni kitus. Jis tyrinėja, kaip medžiai dalijasi ištekliais, įspėja vieni kitus apie grėsmes ir net augina savo palikuonis. Kai kurie mokslininkai gali kritikuoti autoriaus antropomorfinį požiūrį į medžių aprašymą, nes jis gali pernelyg supaprastinti sudėtingus ekologinius procesus.

Knygoje taip pat gilinamasi į žmogaus veiklos poveikį miškams, aptariamas miškų naikinimas, kirtimas ir klimato kaitos padariniai. Wohllebenas pabrėžia, kaip svarbu suprasti ir gerbti gamtą, kad būtų užtikrintas mūsų planetos ekosistemų išlikimas.

Nors knyga „Paslaptingas medžių gyvenimas“ yra moksliškai informatyvi, verčianti filosofiškai susimąstyti, kai kurie kritikai teigia, kad knygoje gali būti per daug romantizuojama gamta ir pernelyg supaprastinami ekologiniai procesai. Skaitytojams būtina į knygą žvelgti kritiškai ir žinoti, kad Wohllebeno požiūris atspindi jo paties patirtį ir interpretacijas. Juk ir kiekvienas skaitytojas knygą skaitome ne kaip tuščią baltą lapą. Skaitymas, tai mūsų santykis su literatūra, tarp to ką patyrėme, kuo tikime ir kaip suvokiame pasaulį.

„Paslaptingas medžių gyvenimas“ yra įdomus tinklaveikos principais veikiančio miškų pasaulio tyrinėjimas, parašytas taip, kad sudėtingos ekologinės sąvokos taptų prieinamos plačiajai auditorijai. Ji skatina skaitytojus vertinti ir gerbti gamtos pasaulį, rūpintis ateitimi ne tik dėl savęs, o dėl kitų.

„Laimė yra nuostabi. Ji tokia nuostabi, kad nesvarbu, ar ji tavo, ar ne. Visuomenė didingai auga, kai pagyvenę žmonės sodina medžius, kurių pavėsyje, kaip jie žino, niekada nesėdės.“ (Netflix serialas „After life“)

Knygą lietuvių kalba galite užsisakyti čia
Knygą anglų kalba galite užsisakyti čia
El. knygą galite užsisakyti čia