Informacija
iBiblioteka
DUK

#SavaitėsKnyga Greta Ambrazaitė „Adela“

#SavaitėsKnyga Greta Ambrazaitė „Adela“

Įkvėpimui

Adela Różewicz pakyla
virš operacinio stalo
kol jos atminties lašelinės
čiurlena mano bambagysle

Adela nučiuožia turėklais
nervų lizdais į penkių kartų tunelį
pasibaigiantį čia, už laukujų
kur nuošalėj smilksta tabakas.

Greta Ambrazaitė, „Adela“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2022)

Jaunosios kartos poetė, muzikantė, redaktorė Greta Ambrazaitė jau vasario 24 d. Vilniaus knygų mugėje bus apdovanota leidyklos „Tyto alba“ įsteigta Jurgos Ivanauskaitės premija. Šią savaitę siūlome ir jums pasivaikščioti savo protėvių srauniais atminties labirintais – taip, kaip šioje poezijos knygoje kartu su savo proprosenele Adela Różewicz po širdies vandenis klaidžioja pati poetė.

G. Ambrazaitė sužavėjo komisiją savo gebėjimu „suvaldyti ne vien asmeninius, bet ir kultūrinius vaizdinius“. Savo antroje poezijos knygoje autorė plaukia tarsi jūroje – nuo vieno begalybės kranto prie kito, renka šeimos relikvijas, kurios prabyla asmeniniais ir kultūriniais vaizdiniais: rankinis laikrodis, močiutės rankos, sepija, šalmai…

Intoksikacija (p. 62)

Lėtai gurkšnokite biblioteką –
žodžių svaigias mikstūras
jose veriasi laiko smegduobės –
plūsta vanduo pro raides

Nedidelės apimties poezijos knygoje sutalpinta tiek daug sluoksnių, kurių dažnai nepastebime skubėdami ir greitai „suvartodami“ literatūros kūrinius. Autorė kviečia lėtai gurkšnoti biblioteką taip, kaip Leonidas Donskis skatino lėtąjį skaitymą.

„Kas yra lėtasis skaitymas, kurio Šveicarijos kalnų kaimelyje ieškojo H. Hesė, o savo vienatvėje – Džonas Faulzas? Tai – žinojimas, ką skaitai. Sykiu ir kruopštus pasirengimas susitikimui su mėgstamu tekstu. Tai – kūrinio interpretacijos tobulinimas bei savųjų interpretacinių galių atvėrimas. Jie neįmanomi be detalės studijų.“

Poezija įkvepia ne tik žodžiais, bet ir tuo, kas pasilieka tarp eilučių. Siūlome rasti laiko ne tik savirefleksijai, bet ir mažų detalių, pasislėpusių tarp Gretos Ambrazaitės eilėraščių, studijavimui.

Poezijos knygą galite užsisakyti čia.

Nuo 2008 metų teikiama J. Ivanauskaitės premija skiriama ne vyresniam kaip 45-erių metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį, atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“. Šiemet premijai pateikta 12 knygų, išleistų 2022–2023 metais.