Informacija
iBiblioteka
DUK

Knyga paskatino bendrystę, pripildė vasarą nepamirštamų įspūdžių: pergalingai baigėsi aštuntasis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“

Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ kviečia atrasti knygas, kurios (pa)tinka

Praėjo ilgai laukta ir visus džiuginusi vasara, kuri lyg graži suknelė išaugo, nuskrido pavėjui kaip lengvutė skrybėlė nuo saulės, buvo sulankstyta ir padėta į lentyną kaip naujas maudymosi kostiumėlis. Nors ji liko tik telefono nuotraukų galerijoje kaip laiku pagautas nuostabus kadras, tikrai neišnyks iš atminties tų, kurie nuo birželio pradžios iki rugpjūčio paskutinių dienų dalyvavo skaitymo skatinimo akcijoje „Vasara su knyga“, kuri šiemet skelbė: „Skaitymas tau tinka!“.

Visos Lietuvos bibliotekose perskaityta beveik 150 000 knygų

Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos kasmet organizuoja skaitymo skatinimo akciją „Vasara su knyga”. Šiemet į akciją įsitraukė beveik 31 000 dalyvių, kurie priėmė iššūkį perskaityti 5 knygas per vasarą pagal paskelbtas užduotis. Iš visų užsiregistravusių akcijos dalyvių, per 23 000 skaitytojų įveikė iššūkį. Ši vasara buvo pagerintas pernai nustatytas rekordas, kai per vasarą perskaityta 137 220 knygų, dalyvavo per 30 000 žmonių, o iššūkį įveikė 22 700 skaitytojų. Akcijos tikslas yra skatinti skaitymą ir knygų kultūrą, o organizatorės yra Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija. Ši akcija yra tradicinė visose Lietuvos bibliotekose ir kviečia įvairaus amžiaus žmones priimti skaitymo iššūkį.

Vasaros pradžioje akcijos „Vasara su knyga“ socialinių tinklų paskyroje pasirodžiusią naujieną apie paskelbtą iššūkį skaitytojai sutiko entuziastingai: „O kaip greitai atėjo! Laukiam! Tikiuosi pralauš skaitymo blokus ir atvers naujas literatūros plotmes“ (Greta M.), „Skaičiuoju dienas kaip širdies pulsą. Skaitymas man tarsi oras, taigi labai laukiu „Vasaros su knyga“ iššūkio“ (Eglė L.), „Antrus metus dalyvauju šiame iššūkyje, esu stropi skaitytoja, labai atidžiai renkuosi knygas pagal užduotas užduotis, gal ir norėčiau ką nors laimėti, bet visų svarbiausia yra dalyvavimas“ (Daiva R.).

Vasaros pradžioje buvo paskelbtos penkios užduotys, iš kurių populiariausia tapo „Perskaityk fantastinę knygą”, kurią perskaitė 31 902 skaitytojai. Kitos užduotys, pagal populiarumą, išsirikiavo taip: „Perskaityk knygą, kuri buvo ekranizuota” (29 095 knygos), „Perskaityk knygą, kurios pavadinime minimas vietovardis” (skaitytojų pasiūlyta užduotis, 28 755 knygos), „Perskaityk negrožinę knygą” (28 345 knygos) ir „Perskaityk knygą apie laisvę” (27 994 knygos). Šios užduotys buvo paskelbtos akcijos „Vasara su knyga” metu, kurios tikslas yra skatinti skaitymą ir knygų kultūrą. Akciją organizuoja Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, o ji yra tradicinė visose Lietuvos bibliotekose ir kviečia įvairaus amžiaus žmones priimti skaitymo iššūkį.

Akcijos „Vasara su knyga” metu, interneto svetainėje vasarasuknyga.lt bei socialiniuose tinkluose buvo skelbiamos skaitymo ambasadorių įkvepiančios knygų rekomendacijos vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Knygas rekomendavo bibliotekininkai, LRT Klasikos laida „Ką man skaityti?”, IBBY Lietuvos skyrius ir kiti akcijos draugai. Tarp skaitytojų geriausiai įvertintų knygų buvo Henri Charrière „Drugelis”, Meik Wiking „Mažoji laimės knyga. LYKKE: laimingiausi pasaulio žmonės”, Rimanto Kėvalo „Ką mes padarėme savo vaikams”, Majos Kramer „Ar pažįsti gyvūnus?”, Monos Delahooke „Dėmesingas auklėjimas”, Alexo Perryʼio „Bebaimės motinos. Galingiausią pasaulio mafiją parklupdžiusių moterų istorija”, Taylor Jenkins Reid „Vienintelė (tikra) meilė”, Vadimo Zizo „Minčių architektas” ir kitos.

Į perskaitytų knygų TOP 10-uką akcijos „Vasara su knyga” metu pateko Rūtos Šepetys „Tarp pilkų debesų”, Delios Owens „Ten, kur gieda vėžiai”, Ingos Staban „Laisvės kalinė”, Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku”, Živilės Miežytės „Vilniaus Vilnius”, Antoine’o de Saint-Exupéry „Mažasis princas”, Laurent Gounelle „Pažadu tau laisvę”, Janosch’o „Panama labai graži” ir kitos knygos. Šios knygos buvo populiariausios tarp akcijos dalyvių, kurie priėmė iššūkį perskaityti 5 knygas per vasarą pagal paskelbtas užduotis. Akcijos tikslas yra skatinti skaitymą ir knygų kultūrą, o organizatorės yra Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos Skaitymo skatinimo grupės vadovė Laura Lukoševičiūtė džiaugėsi aktyviu skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ dalyvių įsitraukimu, kurį, be abejonės, paskatino „Šių metų naujiena – net trys skirtingų amžiaus grupių skaitymo ambasadorės Sigutė Ach, Ilona Ežerinytė ir Jurga Šeduikytė, visą vasarą įkvėpusios dalyvius skaityti“. Verta paminėti ir didelį akcijos draugų bei rėmėjų būrį: „Socialiniuose tinkluose vykusių konkursų metu išdalinome daugybę dovanų, apdovanosime ir iššūkį įveikusius dalyvius – jau netrukus loterijos būdu bus išrinkti laimėtojai, kuriems atiteks pagrindiniai prizai.

Aktyviausios skaitymo iššūkio bibliotekos:
skaitė ir vaikai, ir seneliai, kūrėsi graži bendrystė

Iš aktyviausių akcijoje dalyvavusių bibliotekų pirmąją vietą užėmė visą vasarą pirmavęs Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Kalnupės filialo vaikų centras „Ruoniukas“. Čia perskaityta 4 350 knygų. Dar vasarą kalbinta Klaipėdos žvejybos uosto rajone įsikūrusios Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Kalnupės filialo vedėja Milda Skutulaitė-Gaubė džiaugėsi akcijoje kasmet noriai dalyvaujančiais savo bibliotekos skaitytojais: „Kadangi pernai mūsų biblioteka užėmė gana aukštą vietą tarp aktyviausių dalyvių, tai šiemet visi labai pasiryžę nenuleisti kartelės.“ M. Skutulaitės-Gaubės teigimu, kai kurie pensinio amžiaus skaitytojai, iki tol neturėję elektroninio pašto, bibliotekos darbuotojų padedami jį susikūrė, kad galėtų priimti iššūkį: „Žmonėms patinka paskelbtos užduotys, pagal jas ieško knygų, o mes padedame ir skatiname dalyvauti. Kiekvieną žmogų pakalbiname, papasakojame apie akciją ir paraginame dalyvaujant būtinai pažymėti mūsų biblioteką,“ – pasakojo Kalnupės bibliotekos vedėja.

Iš aktyviausių akcijoje dalyvavusių bibliotekų pirmąją vietą užėmė Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Kalnupės filialo vaikų centras „Ruoniukas”. Ši biblioteka per visą vasarą perskaitė 4 350 knygų. Bibliotekos vedėja Milda Skutulaitė-Gaubė džiaugėsi akcijoje kasmet noriai dalyvaujančiais savo bibliotekos skaitytojais. Akcijos „Vasara su knyga” tikslas yra skatinti skaitymą ir knygų kultūrą, o organizatorės yra Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijas: „Kadangi pernai mūsų biblioteka užėmė gana aukštą vietą tarp aktyviausių dalyvių, tai šiemet visi labai pasiryžę nenuleisti kartelės.“ M. Skutulaitės-Gaubės teigimu, kai kurie pensinio amžiaus skaitytojai, iki tol neturėję elektroninio pašto, bibliotekos darbuotojų padedami jį susikūrė, kad galėtų priimti iššūkį: „Žmonėms patinka paskelbtos užduotys, pagal jas ieško knygų, o mes padedame ir skatiname dalyvauti. Kiekvieną žmogų pakalbiname, papasakojame apie akciją ir paraginame dalyvaujant būtinai pažymėti mūsų biblioteką,“ – pasakojo Kalnupės bibliotekos vedėja.

Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius pasiekė antros vietos poziciją tarp aktyviausių bibliotekų, dalyvavusių akcijoje „Vasara su knyga”. Per šią akciją biblioteka perskaitė 4 288 knygas. Bibliotekos padalinio vedėja Oksana Piečienė patvirtino, kad jų biblioteka jau ne pirmus metus užima aukščiausias vietas tarp aktyviausių skaitymo akcijoje dalyvaujančių bibliotekų. Tai yra dėl to, kad šio bibliotekos skyriaus darbuotojos nuolat skleidžia žinią apie prasidėjusį vasaros skaitymo iššūkį, kviečia, ragina ir drąsina ne tik jaunuosius skaitytojus, bet ir jų tėvelius bei kitus šeimos narius.

Pasak O. Piečienės, nemažai jaunųjų skaitytojų atvyksta atostogauti pas senelius į Tauragę ar jos apylinkes, todėl į akciją dažnai įsitraukia visa šeima. Akcijos „Vasara su knyga” tikslas yra skatinti skaitymą ir knygų kultūrą. Šią akciją organizuoja Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija.

Tauragės bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja paneigė stereotipą, kad vaikai ir paaugliai vasarą neskaito: „Tikrai skaito! – sako ji. – Tik kiekvienam vaikui, kaip ir suaugusiajam, būtinas dėmesys ir atgalinis ryšys. Mes visiems vasaros skaitymo akcijos dalyviams, kurie registravosi nurodydami mūsų biblioteką, rudenį išsiunčiame diplomus, taip pat rengiame baigiamąją popietę, kurioje apdovanojame dalyvius.

Jolanta Bublaitienė, bibliotekininkė iš Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Gelgaudiškio padalinio, kurios biblioteka užėmė trečiąją vietą tarp aktyviausių bibliotekų, yra labai patenkinta, kad jų miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojai bei atostogautojai, dalyvaudami vasaros skaitymo iššūkyje, perskaitė per 2 000 knygų. Ji teigia, kad tiek jauni, tiek vyresnio amžiaus skaitytojai labai laukia vasaros skaitymo iššūkio. Jei kai kurie žmonės per metus nelabai skaito, tai vasarą visi būtinai registruojasi ir bando įveikti penkias knygas pagal paskelbtas užduotis. „Vasara mums, dviem Gelgaudiškio bibliotekininkėms, tikrai nėra pasyvus metas – ypač draugaujame su vaikų darželiu, vaikučiams nuvežame knygelių, pristatome knygų ir kitiems žmonėms, kuriems sunkiau pasiekti biblioteką. Atostogų einame pakaitomis su kolege, tad biblioteka dirba visą vasarą,“ – teigė J. Bublaitienė.

Gelgaudiškio bibliotekininkės yra pasiruošusios lentynomis, kuriose yra siūlomos knygos, atitinkančios penkias iššūkio temas, todėl skaitytojams nėra sunku pasirinkti knygą. Šakių savivaldybės viešosios bibliotekos Lukšių padalinys taip pat pateko į aktyviausių iššūkio bibliotekų penketuką. Jolanta Bublaitienė pripažino, kad akcijos metu tarp padalinių vyksta savotiškos varžytuvės.

Daiva Žiemelienė, Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB) Klaipėdos padalinio vyriausioji bibliotekininkė, pastebi, kad šios bibliotekos skaitytojai kasmet vis labiau domisi akcija „Vasara su knyga”. Šią vasarą LAB Klaipėdos padalinyje perskaityta per 700 knygų. D. Žiemelienė teigia, kad akcijos dalyvių skaičius labai padaugėjo nuo pernai, o tai, jos manymu, yra susiję su išsiplėtusiu Lietuvos audiosensorinės bibliotekos skaitytojų ratu.  „Mūsų skaitytojais palaipsniui tapo ne tik regėjimo negalią, bet ir kitas negalias turintys žmonės, taip pat tie, kam sunku skaityti įprastas knygas dėl įvairiausių priežasčių – po operacijų sunkiai judantys, negalintys išlaikyti rankose įprastos knygos, senjorai, lovos ligoniai, disleksiją turintys vaikai… Tarp visų šių žmonių yra labai intelektualių, norinčių skaityti, tad jie renkasi kitas skaitymo formas – pavyzdžiui, audioknygas. Kai kurie žmonės ateina pas mus ir sako: kur aš anksčiau buvau, kad nežinojau apie tokias galimybes“, – sakė bibliotekininkė, primindama apie virtualią biblioteką ELVIS, kuria naudojosi dauguma LAB skaitytojų, dalyvaudami akcijoje „Vasara su knyga“: „ELVIS fonde dabar galima rasti knygų įvairiausiems skoniams – joje sukaupta apie 15 tūkstančių leidinių.“

D. Žiemelienė, LAB Klaipėdos padalinio vyriausioji bibliotekininkė, pasakojo, kad jie glaudžiai bendradarbiauja su neįgaliųjų centru „Klaipėdos lakštutė”. Šios įstaigos psichologės pagal šių metų „Vasaros su knyga” užduotis buvo atrinktos knygos, tinkamos centro bendruomenės nariams, kurias pati bibliotekininkė garsiai skaitė bendruomenei. D. Žiemelienė teigia, kad jie sėdėdavo visi lauke, po dideliu ąžuolu, ir po jos skaitymo vykdavo aptarimas. Tai buvo tikri biblioterapijos seansai, kurie sujungė žmones, gimė nuoširdi draugystė ir bendrystė. Dabar visi labai laukia prizų, nes dalyvavimas akcijoje jiems labai patiko.

„Vasara su knyga“ spinduliavo ir socialiniuose tinkluose

Kaip teigė akcijos „Vasara su knyga“ komandos narė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotoja Rūta Paukštytė, „Vasara su knyga“ subūrė net 16 tūkst. sekėjų socialiniuose tinkluose. Jos žiniomis, šią vasarą FB ir IG įrašais pasiekta beveik 200 tūkst. vartotojų. Paskelbta 30 konkursų ir išdalinta 150 prizų. Nors tai nebuvo viena iš konkursų sąlygų, dalyviai ir bibliotekos ypač noriai dalijosi įrašais apie konkursus – vidutiniškai konkursu pasidalindavo 50–60 sekėjų.

Rūta Paukštytė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotoja ir akcijos „Vasara su knyga” komandos narė, teigia, kad ši akcija subūrė net 16 tūkst. sekėjų socialiniuose tinkluose. Jos žiniomis, šią vasarą per Facebook ir Instagram įrašus pasiekta beveik 200 tūkst. vartotojų. Per akciją buvo paskelbta 30 konkursų ir išdalinta 150 prizų. Nors tai nebuvo viena iš konkursų sąlygų, dalyviai ir bibliotekos labai noriai dalijosi įrašais apie konkursus, vidutiniškai konkursu pasidalindavo 50-60 sekėjų.

Skaitydama jaučiuosi ne vieniša, nes su manimi visa laiką yra knyga“, – „Vasaros su knyga“ FB paskyroje rašė skaitytoja Kristina M. „Kasmet laukiu „Vasaros su knyga“! Tai mano metų didžiausias džiaugsmas… Kartu su dešimtmete dukryte abi dalyvausim trečius metus iš eilės, dabar tai mūsų bendras projektėlis, tad ačiū, kad buriat, sudominat ir padedat sukurti žmonėms dar artimesnį ryšį. Knygos jungia!“ – rašė dar viena skaitytoja.

Kaip teigė viena iš akcijos koordinatorių R. Paukštytė, „Nors vyrauja mitas, kad skaitymas yra labai asmeniška, introvertiška veikla, tačiau knyga gali tapti terpe nuoširdžiam dialogui. Skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ socialinių tinklų sekėjai noriai dalijasi skaitymo įspūdžiais, džiaugiasi bendryste. Iššūkis padeda kurti ir glaudesnį ryšį su šeima. Kai vienas paima knygą į rankas, skaitymas įtraukia ir kitus.“

Įveikusiųjų iššūkį laukia puikūs prizai, o visų drauge – akcijos tąsa „Metai su knyga“

Visi, kurie įveiks vasaros skaitymo iššūkį, turės galimybę dalyvauti loterijoje, kurioje laukia puikūs pagrindiniai prizai, tokie kaip planšetinis kompiuteris, momentinės kameros, sėdmaišiai, dovanų kuponai, prenumeratos ir stalo žaidimų, dėlionių, galvosūkių rinkiniai, teikiami įmonės „Hobbyshop”. Be šių pagrindinių laimėtojų, kiekviena biblioteka taip pat loterijos būdu išrinks savo skaitytojus, kurie įveiks iššūkį, ir jiems atiteks didelė šūsnis mažųjų prizų, tokie kaip belaidžių ausinių, išorinių baterijų, kuprinių, kelioninių pagalvėlių, knygų ir kitų smagių dovanėlių. Laimėtojai bus pranešti rugsėjo mėnesį.

Akcijai talkina leidyklos „Alma littera“, „Nieko rimto“, „Kitos knygos“, „Vaga“, „Aukso žuvys“,„Terra Publica“,„Debesų ganyklos“, labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, įmonės „Dimo“, Antanukas.lt, „Urtės tekstilė“, „Muilo virtuvė“, „Finaneta“, Pazymetas.lt, „Rūta“, „Lieta dėlionės“, „Kavos draugas“, Patogupirkti.lt, „Sąskaita 123“, Mokslobaze.lt. Akcijos draugai – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka,IBBY Lietuvos skyrius, virtuali biblioteka ELVIS, „Biblioteka visiems“, pagrindinis informacinis partneris – LRT.

Akcijos koordinatorė L. Lukoševičiūtė pažymėjo, kad nors vasara jau baigėsi, tačiau iki rugsėjo 30 dienos visi skaitytojai gali dalyvauti „Hobbyshop” paskelbtame stalo žaidimų iššūkyje bibliotekose ir patirti smagių žaidimų įspūdžių. Informaciją apie jį galima rasti čia.

Pasak akcijos koordinatorės, šiųmetė aštuntoji „Vasara su knyga“ ypatinga tuo, kad įsiterpia į naują, šiemet pirmą kartą vykdomą skaitymo skatinimo projektą „Metai su knyga“. „Kartu su skaitymo ambasadorėmis Sigute Ach, Ilona Ežerinyte ir Jurga Šeduikyte kviesime visą Lietuvą kartu skaityti sezono knygas, visuose šalies regionuose toliau vyks susitikimai ir edukacijos su projekto edukatoriais Virgiu Šidlausku, Rebeka Una ir Emilija Latėnaite, virtualūs renginiai“.
Nuo 2016 m. vykdoma akcija „Vasara su knyga“ yra LR kultūros ministerijos Skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos dalis. Projektą „Metai su knyga“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Skaitymo skatinimo akcijos „Vasara su knyga“ organizatorių informacija