Kauno regiono viešųjų bibliotekų darbuotojų aktyvumo ir sveikatos vertinimas

Tyrimo tikslas – įvertinti Kauno regiono viešųjų bibliotekų darbuotojų (toliau – bibliotekininkų) aktyvumo ir sveikatos situaciją, bei gautais duomenimis pagrįsti projekto, skirto Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybai, veiklas.

Tyrimo metodas – internetinė apklausa.

Tyrimo vykdymo laikotarpis: 2018 gegužė

Tyrimo vykdytojai Tyrimą iniciavo ir prisidėjo rengiant metodiką KAVB projektų valdymo grupės vadovė Aistė Megelinskienė ir projektų vadovė Agnė Baronienė, tyrimo metodiką parengė ir tyrimą įgyvendinimo KAVB vyriausioji metodininkė tyrimams Ieva Dryžaitė.

Tyrimo duomenų apibendrinimas:

1. Kauno regiono viešųjų bibliotekų darbuotojai juda per mažai ir per daug laiko praleidžia sėdėdami- 68% bibliotekininkų sėdi 7 ir daugiau valandų per dieną, 76 proc. bibliotekininkų  prie kompiuterio praleidžia 70-100 proc. viso savo darbo laiko, tik šeštadalis bibliotekininkų darbo metu reguliariai daro pertraukėles per kurias pasimankština, pajuda, padaro pratimų akims, didžioji dalis bibliotekininkų tokias pertraukėlės daro nereguliariai, tačiau net trečdalis tokių pertraukėlių nedaro visai.
  2. Didžioji dalis bibliotekininkų gyvena gana pasyvų, aktyvumo stokojantį gyvenimo būdą – 44% bibliotekininkų neskiria arba skiria mažiau nei 1 val. aktyviai veiklai per dieną, 43% bibliotekininkų aktyviai veiklai skiria  3 ir daugiau kartų per savaitę, tačiau 57% juda tik 1-2 kartus per savaitę
  3. 75% bibliotekininkų mityba normali, bet galėtų būti geresnė, o 19% bibliotekininkų mityba nesveika ir nesubalansuota, 32% bibliotekininkų kasdien arba dažnai praleidžia vieną iš dienos valgių, 26% bibliotekininkų dažnai valgydami dirba prie kompiuterio, žiūri TV ar skaito, 54% taip daro kartais. Net 73% bibliotekininkų kartais ir dažnai jaučia silpnumą dėl nepakankamos ar nepilnavertiškos mitybos
  4. 69% bibliotekininkų jaučia sveikatos sutrikimų, kuriuos gali sieti su darbo specifika. Dažniausi skausmai ar sveikatos sutrikimai tarp bibliotekininkų yra: suprastėjęs regėjimas, akių, nugaros, kaklo, sprando skausmai, lėtinis nuovargis.
  5. 74% bibliotekininkų pageidautų sveikatinimo programos darbe.