Informacija
iBiblioteka
DUK

Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ kviečia atrasti knygas, kurios (pa)tinka

Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ kviečia atrasti knygas, kurios (pa)tinka

Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos šiemet vėl skelbia kasmetinį, jau aštuntąjį, skaitymo iššūkį „Vasara su knyga” su šūkiu „Skaitymas tau tinka!”. Atėjus vasarai, mes džiaugiamės saulės spinduliais, gyvename džiugiomis emocijomis, matuojamės akinius nuo saulės, maudomės ir džiaugiamės laisve. Šis skaitymo iššūkis šiemet kviečia pasimatuoti skaitymą ir knygą, nes mes esame įsitikinę, kad skaitymas tinka kiekvienam.

Praėjusiais metais į šią skaitymo skatinimo akciją „Vasara su knyga” įsitraukė daugiau nei 30 tūkstančių dalyvių, o iššūkį įveikė net 22 698 dalyviai. Jų skaičius kasmet auga, rodydamas vis didesnį susidomėjimą skaitymu ir knygomis. Tai puiki proga praleisti vasarą su įdomia literatūra, išplėsti savo žinias ir mėgautis skaitymo malonumu. Prisijunkite prie „Vasara su knyga” iššūkio ir atraskite, kaip skaitymas gali praturtinti jūsų gyvenimą!

Skaityk kaimo, miestelio, miesto ar didmiesčio bibliotekoje

Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija „Vasara su knyga” kviečia įvairaus amžiaus ir skaitančius dalyvius į priimti iššūkį. Akciją koordinuoja Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus apskričių viešosios bibliotekos ir Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Todėl artimiausia biblioteka padės priimti ir įveikti iššūkį, nes ji yra akcijos dalis ir teikia reikiamą pagalbą. Dalyvavimas šioje akcijoje yra puiki galimybė praleisti vasarą su įdomia literatūra ir mėgautis skaitymo malonumu, o kartu ir prisidėti prie skaitymo skatinimo Lietuvoje.

Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos prezidentės Danguolės Abazoriuvienės įsitikinimu, „Iššūkis „Vasara su knyga“ – puiki priemonė, stiprinanti ryšį su knyga, su kitu žmogumi, skatinanti visuomenės įsitraukimą į skaitymą. Tai tarsi savotiškos varžytuvės, turinčios kilnų tikslą – telkti bendruomenę, skatinančios tobulėti. Smagu, kad į šią akciją įsitraukia vis daugiau kaimiškųjų vietovių skaitytojų. Skaitantis žmogus yra gražesnis, sveikesnis ir emociškai stabilesnis, gebantis įveikti ne vieną iššūkį“.

Ką skaityti?

Šiemet akcija pateiks naujovę – skaityti kvies ir įdomiausių bei mylimiausių knygų pasiūlymais dalysis net trys skaitymo ambasadorės, trys menininkės: vaikų amžiaus grupės ambasadorė – Sigutė Ach, paauglių – Ilona Ežerinytė ir suaugusiųjų – Jurga Šeduikytė. „Skaitymas man siejasi su laisvu laiku. Fantazijai išsiskleisti reikia erdvės“, – teigia J. Šeduikytė, ir argi tai nėra puiki galimybė būtent šiai vasarai? O ką ji patartų visai neskaitantiems? „Galite apsiauti bėgimo batelius, įsikišti ausines ir pradėti nuo audioknygos. Arba paprašyti skaitančio draugo, kad duotų paskaityti jam labiausiai patikusią knygą. Man dar labai patinka nueiti į šviežiomis knygomis kvepiantį knygyną ir užklausti, ką rekomenduotų pardavėja. Aišku, prieš tai papasakojus jai, ką pats mėgsti gyvenime ir ko ne“, – siūlo dainininkė, kompozitorė, aktorė ir rašytoja J. Šeduikytė, jau ne pirmus metus raginanti priimti vasaros skaitymo iššūkį.

Skaitymo ambasadorės knygų rekomendacijas pateiks vasaros pradžioje interneto svetainėje www.vasarasuknyga.lt bei „Vasara su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

Penkios užduotys

Dalyvauti vasaros skaitymo akcijoje paprasta: užsiregistruok svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir perskaitęs (-iusi) knygas suvesk jų pavadinimus. Jeigu reikia, paprašyk bibliotekininko pagalbos. Štai kokias užduotis prisieis įveikti nusprendusiems priimti iššūkį:

  1. Perskaityk knygą, kurios pavadinime minimas vietovardis (skaitytojų pasiūlyta užduotis)
  2. Perskaityk knygą, kuri buvo ekranizuota
  3. Perskaityk fantastinę knygą
  4. Perskaityk negrožinę knygą
  5. Perskaityk knygą apie laisvę

Be skaitymo ambasadorių rekomendacijų, akcijos interneto svetainėje bei socialiniuose tinkluose bus skelbiami ir bibliotekininkų rekomenduojamų knygų sąrašai pagal kiekvieną užduotį.

Skaityk įvairiais formatais

Negali skaityti knygos tradiciniu formatu? Tačiau tikrai gali priimti iššūkį „Vasara su knyga“!

Skaitytojai, dėl individualių poreikių besirenkantys kitokius skaitymo būdus – garsinę knygą ar kitą jiems patogų skaitmeninį knygos formatą – jau ne pirmus metus dalyvauja skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“, – sako Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB), įkūrusios ir administruojančios virtualią biblioteką ELVIS, direktorė Inga Davidonienė. – „Tarp šių skaitytojų – žmonės, turintys regos problemų, skaitymo sutrikimą (disleksiją) ar fizinę negalią, dėl kurios negali laikyti knygos, perversti puslapių ar sėdėti. Ir nors ELVIS skaitytojai yra labai „darbštūs“ – per metus vidutinis skaitytojas įveikia net 60 garsinių knygų, o labiausiai atsidavę perskaito ir kelis šimtus – skaitymo iššūkyje dar nė karto nesame laimėję pagrindinio prizo. Bet ELVIS skaitytojams ne prizas yra svarbiausia. Daugelis sako, kad garsinė knyga grąžino skaitymo džiaugsmą ir atvėrė visai kitokias skaitymo patirtis – garsinės knygos galima klausytis išėjus pasivaikščioti, kelionėje ar dirbant nuobodžius buities darbus. „Atsisėdi po kaštonu ir klausai“, sako viena mūsų ištikima skaitytoja.

I. Davidonienė pastebi, kad Lietuvos audiosensorinė biblioteka (LAB) gali įgarsinti tik 15 proc. visų Lietuvoje išleidžiamų knygų, todėl ELVIS platformos skaitytojams knygų pasirinkimas yra ribotas palyginti su tais, kurie gali skaityti įprastas spausdintas knygas. Tačiau siekdama didesnio skaitmeninių leidinių prieinamumo, Lietuvos audiosensorinė biblioteka pradėjo įgyvendinti ES finansuojamą projektą „ELVIS – pritaikytų medijų platforma”. Šiuo projektu siekiama pagerinti įtraukios leidybos situaciją Lietuvoje, bendradarbiaujant su šalies leidėjais. Tikiama, kad tai padės pagerinti skaitmeninių leidinių pasirinkimą ir prieinamumą skaitytojams, kurie naudojasi ELVIS platforma.

Kaip ir kasmet, organizatoriams rengti akciją padeda draugų ir partnerių komanda. Šiemet pagrindinius prizus įsteigė įmonė „Hobbyshop”, kuri taip pat pasiūlė naują akcijos elementą – stalo žaidimų iššūkį. Visi, kurie įveiks vasaros knygų iššūkį, dalyvaus loterijoje, kurioje bus skiriami prizai. Akcijai taip pat padeda leidyklos „Alma littera”, „Nieko rimto”, „Kitos knygos”, „Vaga”, „Aukso žuvys”, „Terra Publica”, labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus”, įmonės „Dimo”, Antanukas.lt, „Urtės tekstilė”, „Muilo virtuvė”, „Finaneta”, Pazymetas.lt, „Rūta”, „Lieta dėlionės”, „Kavos draugas”, Patogupirkti.lt.

Be to, visą vasarą „Vasaros su knyga” „Facebook” ir „Instagram” paskyrose vyks įvairūs konkursai, kuriuose taip pat bus galima laimėti prizų. Tai puiki galimybė ne tik išplėsti savo skaitymo žinias, bet ir laimėti įvairių prizų.

Akcijos draugai – virtuali biblioteka ELVIS, „Biblioteka visiems“, pagrindinis informacinis partneris – LRT.

„Hobbyshop“ stalo žaidimų iššūkis visai šeimai

Vasaros skaitymo akcijos metu įmonė „Hobbyshop” surengs stalo žaidimų iššūkį. Kai bus paskelbtas iššūkio startas, lankytojai bus kviečiami žaisti žaidimus bibliotekose, nusifotografuoti ir įkelti nuotraukas į savo socialinius tinklus, pažymint atitinkamomis grotažymėmis. Iššūkio pabaigoje bus paskelbti penki nugalėtojai – po vieną iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių ir Klaipėdos regionų, kuriems bus įteikti asmeniniai stalo žaidimų komplektai. Informacija apie stalo žaidimų iššūkio pradžią ir bibliotekų sąrašas bus paskelbtas netrukus „Vasaros su knyga” ir dalyvaujančių bibliotekų „Facebook” ir „Instagram” paskyrose. Tai puiki galimybė praleisti laiką su draugais ar šeima, žaisdami stalo žaidimus ir tuo pačiu prisidėti prie vasaros skaitymo akcijos.

Skaito visa Lietuva

Kauno apskrities viešosios bibliotekos Skaitymo skatinimo grupės vadovė Laura Lukoševičiūtė tikisi, kad šią vasarą skaitymo džiaugsmas pasieks dar daugiau žmonių, o juos įkvėpti padės skaitymo ambasadorės Sigutė Ach, Ilona Ežerinytė ir Jurga Šeduikytė: „Tikimės, jog šis iššūkis bus proga atrasti naujų, įkvepiančių istorijų. O su šių metų naujiena – Lietuvos kultūros tarybos finansuojamu projektu „Metai su knyga“ kviesime skaityti toliau – visus metus!

Šiemet yra vykdomas projektas „Metai su knyga”, kuris siūlo sezono knygų aptarimus, susitikimus su skaitymo ambasadorėmis ir literatūrines edukacijas visose Lietuvos vietose. L. Lukoševičiūtė primena, kad dalyvaujant skaitymo iššūkyje, verta pasinaudoti nemokama tarpbibliotekinio abonemento (TBA) paslauga, kuri leidžia pasiskolinti knygą iš bet kurios viešosios bibliotekos. Tai yra puiki galimybė gauti norimą knygą, net jei ji nėra turima jūsų vietos bibliotekoje.

Visa informacija apie skaitymo iššūkį, taisykles, registracijos forma ir karščiausios naujienos – vasarasuknyga.lt, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

Nuo 2016 m. vasaros metu vykdoma akcija yra LR kultūros ministerijos Skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos dalis.

 Skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ organizatorių informacija